Előfordul, hogy a mezőgazdaság hozzájárul a magyar GDP növekedéséhez, de az idei évben ez nem várható - sőt, kifejezetten nem.


A mezőgazdaság összes kibocsátása 2024-ben meghaladta a 4,0 ezer milliárd forintot, ami 8%-os csökkenést jelent az előző évhez viszonyítva - tájékoztatott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése alapján. A visszaesés fő okai között szerepel a termelési volumen 4,4%-os, valamint az árszínvonal 3,8%-os csökkenése. A növénytermesztés terén drámai, 11%-os visszaesés volt tapasztalható, míg az állattenyésztés termelése 4,9%-kal bővült, de ez a növekedés nem tudta ellensúlyozni az ágazat összesített teljesítményének csökkenését.

A gabonafélék terén az árpa 29%-os, a kukorica 19%-os, míg a búza körülbelül 10%-os csökkenést tapasztalt. Ezzel párhuzamosan az ipari növények, mint például a repce és a napraforgó termése is jelentősen visszaesett, 31%-kal, illetve 13%-kal. Ezzel szemben bizonyos termékkörök, például a fehérjenövények és a barack, kedvezőbb tendenciát mutattak: a barack termésmennyisége 39%-kal nőtt az előző évhez képest.

A termelés visszaesése elsősorban a kedvezőtlen időjárási viszonyoknak, így a csapadékhiánynak és az aszálynak köszönhető. Az állattenyésztés teljes volumene 5,8%-kal nőtt az élő állatok, és 2,9%-kal az állati termékek esetében, azonban az ágazat alacsonyabb árbevétele miatt ez a növekedés nem tudta ellensúlyozni a mezőgazdasági szektor általános visszaesését.

A költségek terén figyelemre méltó változások zajlottak: a műtrágya és növényvédő szerek felhasználása 15%-kal emelkedett, míg a takarmányok iránti kereslet 2,5%-kal nőtt. Az állatgyógyászati kiadások viszont csak 3,1%-os emelkedést mutattak. Ezen fejleményekkel párhuzamosan azonban a mezőgazdasági szektor munkaerő-felhasználása 5,6%-kal csökkent, és a bruttó hozzáadott érték volumene is jelentős, 17%-os visszaesést regisztrált.

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a termelési tényezők jövedelme 15%-kal csökkent, míg a vállalkozói jövedelem még drámaibb, 35%-os visszaesést mutatott. Ez a tendencia jól illusztrálja a mezőgazdasági ágazat nehéz gazdasági helyzetét. Az agrárium teljesítményét jelentős mértékben befolyásolják a folyamatosan emelkedő költségek és az árbevétel csökkenése, melyek együttes hatása kedvezőtlenül formálta a szektor kilátásait.

Related posts