Tényellenőrzés: Milyen gyakran fordul elő, hogy azonnali hatályú ítéletet hoznak Marine Le Pen ellen?


A Nemzeti Összefogás emblematikus alakja politikai boszorkányüldözésnek nevezte azt a bírósági ítéletet, amely eltiltotta a közügyektől, megtiltotta neki, hogy induljon a választáson. Az Euroverify szakértőket kérdezett az ítélet jogi alapjairól.

A múlt hónapban Franciaország politikai életében jelentős fordulat történt, amikor a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogás vezetőjét, Marine Le Pent, bűnösnek nyilvánították uniós pénzek eltulajdonításában. Ennek következtében öt évre eltiltották a francia politikai tisztségek betöltésétől, ami komoly hullámokat vert a politikai színtéren.

A 100 ezer eurós pénzbírságot és a négyéves szabadságvesztést – amelyből kettőt felfüggesztettek, míg a másik kettőt elektronikus nyomkövető karperec viselésével kell letölteni – a fellebbezési folyamat lezárultáig felfüggesztik.

Ez azonban nem vonatkozik a közhivataltól való eltiltására vagy "alkalmatlansági büntetésére", amely a fellebbezés ellenére azonnal hatályba lép.

Ennek magyarázata, hogy a francia jogrend értelmében a büntetés ezen szegmense "ideiglenesen végrehajtásra került".

Jelenleg úgy tűnik, hogy Le Pen nem vehet részt a 2027-es francia elnökválasztáson. Ugyanakkor egy párizsi fellebbviteli bíróság bejelentette, hogy 2026 nyaráig várhatóan döntést hoz az ügyben, amely lehetőséget ad arra, hogy az ítéletet felülvizsgálják vagy módosítsák.

A bíróság döntése a politikai spektrum minden részéről szkepticizmust váltott ki. François Bayrou centrista miniszterelnök például azt mondta, hogy "nyugtalanítja" az ítélet.

Vajon Franciaországban és Európában is elterjedt-e az a joggyakorlat, hogy a fellebbezés ellenére azonnal alkalmazzák a tilalmat?

Szakértők szerint Franciaországban "ritka" az azonnali közhivatali tilalom

Le Pen ellen a "Sapin II" néven ismert jogszabály alapján indult eljárás, amelyet 2016-ban fogadtak el, és 2017. december 11-én lépett életbe. Ez a törvény ötéves közhivatali indulási tilalmat ír elő minden olyan választott tisztségviselő számára, akit közpénzekkel való visszaélésben bűnösnek nyilvánítanak.

Az ítélet értelmében Le Pennek le kell mondania az északi Pas-de-Calais megyében betöltött regionális tanácsosi posztjáról. Fontos megjegyezni, hogy ez a döntés nem befolyásolja a régió nemzetgyűlési képviselői mandátumát, mivel a francia alkotmánytanács az egyedüli hatóság, amely jogosult egy képviselő mandátumának felfüggesztésére.

A francia igazságügyi minisztérium által az Euronewsnak átadott adatok szerint 2023-ban 16 364 "alkalmatlansági" ítéletet hoztak Franciaországban. Az ilyen ítéletek az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak: 2019-ben összesen 1518-at osztottak ki.

Az ideiglenesen, vagyis a fellebbezés ellenére azonnal végrehajtottak aránya - mint Le Pen esetében - következetesen nagyon alacsony volt.

A 2023-ban megjelent jogszabályok közül csupán 639 darab, azaz a kiadott jogszabályok 3,9%-a lépett azonnali hatályba.

Jean-Baptiste Thierry, az Université de Lorraine jogászprofesszora az Euronewsnak kifejtette, hogy a Marine Le Penre kiszabott ideiglenes eltiltás végrehajtása valóban egy szokatlan és figyelemre méltó lépés.

Az ítélet ilyen módon történő alkalmazása "hosszas indoklás tárgyát képezte" - mondta Thierry professzor -, "amelynek alapja Marine Le Pen tagadása volt annak a bűncselekménynek a jelentőségét illetően, amely miatt elítélték".

"Nehéz úgy értelmezni, hogy a bírák olyan döntést hoztak, amely ebben az esetben valóban különlegesnek számítana, hiszen az ügy körülményei maguk is rendkívüli tényeket hordoznak" - fejtette ki.

Egy olyan vádlott ügyével néztek szembe, aki rendkívül súlyos bűncselekményeket hajtott végre. Ennek következtében úgy határoztak, hogy szigorúbb intézkedéseket alkalmaznak, amit az ítélet meghozatalakor részletesen indokoltak is.

Mi a helyzet más európai országokban?

Guillaume Baticle jogi szakértő véleménye szerint az a francia jogi norma, amely lehetővé tette Le Pen azonnali kitiltását, Európában rendkívül szokatlannak tekinthető.

"Franciaország valóban kivétel Európában, de a világ más részein is, Brazília kivételével (...) az ítélet "ideiglenes végrehajtásának" kérdésében" - mondta az Euronewsnak.

Jair Bolsonaro volt brazil elnök 2023-ban olyan ítéletet kapott, amely 2030-ig eltiltja attól, hogy közhivatalért induljon.

Baticle hozzátette, hogy a legtöbb európai országban a "felfüggesztő fellebbezés" fogalmát alkalmazzák, ami azt jelenti, hogy az ítélet nem érvényes, amíg az ügy fellebbezés alatt áll.

Lehetséges, hogy Le Pen eltiltását megszüntetik?

Mindezeket figyelembe véve Le Pen 2027-ben még mindig versenybe szállhat az elnöki posztért, amennyiben fellebbezése eredményes lesz, és az eljárásra a választások előtt időben sor kerül.

Egy párizsi fellebbviteli bíróság közölte, hogy jövő év nyaráig döntést hoz az ügyében, ami életben tartja a reményeit.

Ha a fellebbviteli bíróság felmenti őt minden vétkesség alól, Le Pen időben indulhat az elnökválasztási versenyben. Ez azt jelenti, hogy kevés nyomás nehezedik rá, hogy azonnal megnevezze helyettesítő jelöltjét, például pártja elnökét, Jordan Bardellát.

Egy büntetőjogi védőügyvéd a hónap elején nyilatkozott az Euronewsnak, és kijelentette, hogy a fellebbezés időzítése egy "taktikus lépés", amelynek fő célja az, hogy "csökkentse az ítélet azonnali következményeivel kapcsolatos bírálatokat".

Egy ilyen ítéletet elnöki kegyelemmel is el lehetne törölni, amint a fellebbezési eljárás teljesen kimerül.

Related posts