Hallottál már erről a kemény börtönről? Trump ide küldte a venezuelai bandatagokat - Pénzcentrum.


El Salvador hírhedt Cecot mega-börtöne, amely Amerika legnagyobb fogvatartási intézménye, ismét a nemzetközi figyelem középpontjába került. A CNN beszámolója szerint a Trump-adminisztráció keretében több száz állítólagos venezuelai bandatagot deportáltak ide, egy egyedülálló megállapodás részeként.

A Terrorelhárítási Központ (Center for Terrorism Confinement) néven is ismert létesítmény, amely 40 000 fogvatartott befogadására képes, a latin-amerikai ország vitatott bűnözés elleni fellépésének legnagyobb szimbólumává vált. Jelenleg az ország legkeményebb bűnözőinek ad otthont, köztük tömeggyilkosoknak és bandatagoknak, akiket a "legrosszabbak közül is a legrosszabbaknak" neveznek.

A CNN nemrégiben tett látogatása során David Culver és csapata olyan cellákat írt le, amelyeket "körülbelül 80 fogvatartott befogadására építettek", ahol a férfiakat napi 23,5 órán át tartják fogva. "Az egyetlen bútor az emeletes fémágy, ágynemű, párna vagy matrac nélkül... egy nyitott WC, egy cementmedence és egy műanyag vödör mosáshoz, valamint egy nagy kanna ivóvíznek."

Jelenleg a becslések alapján az intézményben 10 000 és 20 000 közötti fogvatartott tartózkodik. A legfrissebb érkezők között található az a 261 személy, akiket a Trump-adminisztráció a hétvégén deportált az Egyesült Államokból. Ebből 238 főt a venezuelai Tren de Aragua banda tagjaként vádolnak, míg 23-an az MS-13 banda feltételezett tagjaiként lettek azonosítva.

Nayib Bukele, El Salvador vezetője - egy keménykezű elnök, aki magát "a világ legmenőbb diktátorának" nevezi - felajánlotta, hogy a Cecot börtönben helyezi el az USA által deportáltakat egy példátlan megállapodás részeként, amelyben az Egyesült Államok 6 millió dollárt fizet cserébe. A pénz El Salvador büntetés-végrehajtási rendszerének fenntartását segíti, amely jelenleg évi 200 millió dollárba kerül.

Az USA által deportáltak azonnal megtapasztalhatták a börtön kompromisszummentes politikáját, amint vasárnap reggel megérkeztek. A tisztek derékmagasságig lehajtották a fejüket, miközben bilincsben kísérték őket a létesítménybe. Az új fogvatartottakat ezután térdre kényszerítették, miközben a börtönőrök leborotválták a hajukat és parancsokat kiabáltak.

"Pontosan követni fogjuk a szabályokat, amelyeknek mostantól mindannyian alá kell vetniük magukat. A börtönbiztonsági személyzetet maximális tisztelettel kell kezelniük! Világos?" - kiabálja egy tiszt a láthatóan megdöbbent fogvatartottaknak egy, a salvadori kormány által közzétett videóban.

Az efféle kegyetlen bevezetők a börtön sajátos védjegyévé formálódtak, mióta néhány évvel ezelőtt megkezdték a fogvatartottak befogadását. A kormány 2023-ban publikált felvételei tanúsítják, hogy az első rabokat fehér boxeralsóra pucoltan, kopasz fejjel kényszerítették, hogy sietve a celláikba vonuljanak.

A CNN csapata, amely 2024 végén látogatott el a börtönbe, a megfosztottság élményét "szándékosnak" jellemezte. Megfigyeléseik alapján a férfiakat naponta csupán 30 percre engedik ki zsúfolt celláikból, ahol a magánélet teljes hiánya és a kényelem nyoma is eltűnt. A világítás folyamatosan, 24 órán át működik, tovább fokozva a bezártság érzését.

A CNN csapata által közölt információk szerint a munkavégzés nem jellemző. Az érintettek számára nem engedélyeznek könyveket, kártyapaklikat vagy otthonról érkező leveleket. Az ételtányérokat az étkezések idején a cellák elé helyezik, majd a rácsokon keresztül juttatják el őket. Hús soha nem kerül az étkezések során a tányérokra. A napi 30 perces pihenőidő csupán arra elegendő, hogy az egyének elhagyják celláikat, és a központi folyosón csoportos testmozgásra vagy bibliaolvasásra vegyenek részt.

A fogvatartottak számára tilos, hogy családtagjaik vagy barátaik látogatását fogadják, és többüknek szembesülnie kell azzal a kilátással, hogy talán soha nem hagyják el a börtön falait. "Hiszünk a rehabilitációban, de csak a hétköznapi bűnözők esetében" – nyilatkozta Gustavo Villatoro közbiztonsági miniszter a CNN riportereinek.

A Cecot intézményében mind elítélt bűnözők, mind pedig azok a személyek találhatók, akiknek az ügye még folyamatban van az El Salvador-i bírósági rendszerben. A kritikusok arra figyelmeztetnek, hogy egyes egyének bármiféle tisztességes eljárás nélkül kerültek rács mögé. Ezek a bebörtönzések Bukele elnök ellentmondásos intézkedéseinek részét képezik, amelyek célja a magas bűnözési ráta és a bandaerőszak csökkentése, amelyek hosszú évek óta terhelik az országot. 2022-ben Bukele a törvényhozók támogatásával szükségállapotot hirdetett, amely lehetőséget adott a kormánynak arra, hogy ideiglenesen felfüggessze az alkotmányos jogokat, így például azt a jogot is, amely a jogi védelemhez való hozzáférést biztosítja. Az eredetileg 30 napos intézkedés több mint harmincszoros meghosszabbításon ment keresztül, és még mindig érvényben van.

A kihirdetés óta eltelt három év során a salvadori biztonsági erők országszerte mintegy 87 000 embert vettek őrizetbe, ami a lakosság több mint 1%-át jelenti, a hatóságok állítása szerint.

A kormány álláspontja szerint a beavatkozás hozzájárult az ország biztonságának növeléséhez, ám a kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez a lépés sértette az állampolgárok jogait, és számos jogtalan fogva tartást vont maga után.

Bukele elismerte, hogy néhány ártatlan embert véletlenül vettek őrizetbe, de hangsúlyozta, hogy már több ezerüket szabadon bocsátották. Az elnök érve szerint a szigorú intézkedések elengedhetetlenek voltak ahhoz, hogy az országot, amely egykor a "világ gyilkossági fővárosának" számított, most a Föld egyik legbiztonságosabb helyévé alakítsák.

Related posts