Szlovákia jelezte, hogy bizonyos körülmények teljesülése esetén hajlandó támogatni az Oroszország ellen bevezetendő 18. szankciócsomagot.


Képeernyőkép Robert Fico vasárnapi sajtótájékoztatójáról

Szlovákia a következő 48 órában intenzív tárgyalásokba kezd az európai vezetőkkel, hogy garanciákat találjanak az EU-ba irányuló orosz gázszállítások 2028 januárjától tervezett leállításának következményeinek kezelésére. Amennyiben sikerül megegyezésre jutni, Szlovákia kedden (július 15-én) készen áll arra, hogy megszavazza az Oroszország ellen bevezetendő 18. szankciócsomagot.

A csomag tartalmával kapcsolatban nincs kifogása, azonban az egyhangúlagosságot arra kívánja kihasználni, hogy engedményeket harcoljon ki az Európai Bizottság (EB) javaslataival összefüggésben, amelyek csak minősített többséggel hagyhatók jóvá. Robert Fico (Smer-SD) kormányfő szombati sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a tárgyalások a hétvégén is tovább zajlanak.

A kormányfő pénteken, július 11-én, Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel folytatott eszmecserét, míg szombat délelőtt Friedrich Merz német kancellárral ült tárgyalóasztalhoz. Fico a beszélgetések után megjegyezte, hogy a párbeszéd "rendkívül kemény" volt, de további részletekbe nem kívánt bocsátkozni. Szlovákiának sürgősen naprakész javaslatokat kell kidolgoznia a szükséges garanciák ügyében, hogy a tárgyalások folytatódhassanak. Ezek a javaslatok különösen a gázimport tranzitdíjainak jövőbeli szintjére vonatkoznak.

Az őt bíráló politikai szereplőknek is üzent: "Most azt szeretném mondani mind az ellenzéki, mind a kormánypárti politikusoknak, hogy figyeljenek oda,

ha az Európai Unióban és a NATO-ban akarunk lenni, nem mondhatunk automatikusan nemet mindenre.

Ugyanígy miniszterelnökként garantálom, hogy nem fogok mindenre igent mondani, csak azért, hogy ne lógjak ki a sorból" - tette hozzá Fico.

Juraj Blanár, a Smer-SD külügyminisztere hangsúlyozta, hogy Szlovákia jelenlegi helyzete nem saját hibájából alakult ki, és a javaslatok elfogadásakor kettős mércét tapasztal. "Például a hatodik szankciós csomagban, amely az olajra és az olajtermékekre vonatkozott, egyhangú döntés született. Most viszont nem értjük, miért ne alkalmazhatnánk ugyanezt a megközelítést a gáz és egyéb energiaforrások esetében is" - tette hozzá.

Szlovákia a maga részéről - ahogy azt Blanár kijelentette - konstruktív és megbízható módon viszonyul az uniós partnereivel való kapcsolatához. "Ezek a szlovák kormány által megfogalmazott, teljesen legitim követelések, melyek függetlenek minden külső befolyástól. Célunk, hogy kedden, a Külügyi Tanács ülésén, ahol a szankciós csomaggal kapcsolatos javaslatokat véglegesíteni fogjuk, képesek legyünk arról beszámolni, hogy sikerült egyfajta megállapodásra jutnunk. Addig is rendkívül aktívan fogunk dolgozni ezen" - tette hozzá Blanár.

Richard Takáč, a Smer-SD mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztere hangsúlyozta, hogy a jövőbeni gázhiány és a megemelkedett gázárak súlyos következményekkel járhatnak a szlovák gazdák számára is. Az energiahordozó kulcsfontosságú szerepet játszik a mezőgazdasági szektorban, ahol számos termelő, állattenyésztő és feldolgozó vállalkozás támaszkodik rá.

"El sem tudom fathozni, hogy milyen következményekkel járna, ha 2028 után ilyen drámai mértékben emelkedne a helyzet, hiszen ez komoly hatással lenne az agrárszektorra és a gazdaság egészére. A megnövekedett költségek és ennek következményeként az élelmiszerárak emelkedése aggasztó problémákat vetne fel." - mondta Takáč.

Related posts