Szijjártó Péter kifejezte, hogy céljuk egy még szorosabb együttműködés kialakítása a türk államokkal, hangsúlyozva a közös érdekek és lehetőségek fontosságát. A PestiSrácok által közvetített nyilatkozatában kiemelte a politikai és gazdasági kapcsolatok er


Szijjártó Péter kifejezte törekvését, hogy a jövőben még szorosabb együttműködést alakítsanak ki a türk államokkal. A miniszter hangsúlyozta a partnerség fontosságát és a közös célok elérésének érdekében tett lépéseket. A kapcsolatok erősítése nemcsak a gazdasági, hanem a kulturális és politikai területeken is kiemelt jelentőséggel bír. Az együttműködés új lehetőségeket nyithat meg, és hozzájárulhat a regionális stabilitáshoz.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten bejelentette, hogy Magyarország célja, hogy még szorosabbra fűzze kapcsolatát a Türk Államok Szervezetével (TÁSZ). A miniszter hangsúlyozta, hogy az eddigi együttműködés már jelentős előnyöket hozott hazánk számára.

A minisztérium tájékoztatása alapján a tárcavezető a TÁSZ informális csúcstalálkozóját követően tartott sajtótájékoztatón kifejtette, hogy Magyarország hét évvel ezelőtt csatlakozott megfigyelőként a szervezethez. Azóta a világ számos területen átalakult, ám ezek a változások csak még inkább kiemelték az együttműködés fontosságát a türk államokkal.

Hangsúlyozta, hogy országunk kiemelkedően teljesít ezen a területen, amit jól tükröz, hogy a TÁSZ európai központja a fővárosban, Budapesten működik. Ezen intézmény vezetőjévé a tagállamok döntése nyomán Hendrich Balázs, korábbi isztambuli főkonzul nevezték ki.

Arra is figyelmeztetett, hogy az emberiség ma a veszélyek korában él, Európa is súlyos kihívásokkal néz szembe a biztonság, a gazdaság és az energiaellátás területén, azonban Magyarország a türk államokkal való együttműködésének köszönhetően könnyebben talált válaszokat ezekre a nehézségekre. Aláhúzta, hogy a türk államok a mostani turbulens időszakban is meg tudtak erősödni gazdaságilag, az elmúlt években húsz százalékkal növelték a bruttói hazai terméküket (GDP), a TÁSZ tagországai között pedig ötven százalékkal bővült a kereskedelmi forgalom.

"A türk államokkal folytatott kereskedelmi kapcsolatainkat jelentősen fokoztuk, így forgalmunk duplájára emelkedett. Az ott végbement jelentős infrastruktúra-fejlesztések eredményeként, amelyek a türk államokban valósultak meg, várhatóan hét nappal csökken a szállítási idő Európa és Kína között. Magyarország ügyesen kihasználta a türk államok folyamatos gazdasági növekedését, amely nem mutatott lelassulást."

- hangsúlyozta.

Erre példaként említette, hogy Magyarország és Törökország legnagyobb vasútépítő vállalata stratégiai szövetséget kötött egymással, magyar gyógyszeripari cégek rövidesen megkezdhetik Azerbajdzsánban a termelést, jövő héttől új légijárat köti össze Magyarországot Kazahsztánnal, Üzbegisztánban egy ipari park jött létre kifejezetten a magyar vállalatok számára, Kirgizisztánban pedig magyar részvétellel épül vízerőmű.

Szijjártó Péter ezt követően leszögezte, hogy Magyarország energiaellátása ma nem lenne biztosítható a türk államok nélkül, ez nem politikai, hanem egyszerű fizikai kérdés, minthogy a földgázszállítás döntő része már a Török Áramlat vezetéken keresztül zajlik.

Kiemelte, hogy Azerbajdzsánban magyar vállalatok részesedést szereztek a kőolaj- és földgázmezőkben. Kazahsztánban a közelmúltban elindult a Mol földgázkitermelés, míg Üzbegisztánban és Kazahsztánban atomerőművek építéséről határoztak, amelyek során magyar technológiákat kívánnak alkalmazni.

A Türk Államok Szervezete által képviselt régió mára a világ harmadik legnagyobb kőolaj- és földgázforrásává nőtte ki magát. Ennek fényében Magyarország szoros együttműködése ezekkel az országokkal az energiaellátás szempontjából kiemelkedően fontos szerepet játszik.

- gondolta.

A miniszter a biztonság kérdését is hangsúlyozta, és a TÁSZ-t igazi "békeszervezetként" említette, amely a "békét hirdető valódi harcos". Kiemelte, hogy három jelentős fegyveres konfliktus kapcsán ezek az országok rendelkeznek a legkedvezőbb lehetőségekkel a problémák rendezésének elősegítésére.

Törökországot külön elismerésben részesítették az ukrajnai háborús felek közötti közvetítő szerepéért, emellett örömmel nyugtázták, hogy az azeri-örmény konfliktusban is sikerült konszenzusra jutni a békemegállapodás szövegének kidolgozásában.

Közölte, hogy a nap során elfogadtak egy nyilatkozatot, amely kedvező lehetőségeket teremt Afganisztán stabilitásának megteremtésére, ezáltal pedig megszüntethetővé válik a globális terrorizmus egyik legjelentősebb forrása.

"A béke és a világ biztonsága érdekében a türk államok nagyon komoly erőfeszítéseket tettek, sikeres erőfeszítéseket tettek, és Magyarország békepárti politikájával kíván hozzájárulni ehhez. A Türk Államok Szervezete minden elemében sikeres szervezet, Magyarország sokat profitált az eddigi együttműködésből. Érdekeltek vagyunk abban Magyarország sikere érdekében, hogy még szorosabbra fűzzük az együttműködést"

- összegzett.

Forrás: MTI

Kép: AFP

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás minta: "Ma egy különleges napra ébredtem! ☀️ Terveim között szerepel, hogy felfedezem a környék rejtett kincseit, és megörökítem a pillanatokat. ✨ Mindenkinek ajánlom, hogy időnként lépjen ki a megszokott rutinvonalból, és élvezze az élet apró csodáit! Ti milyen kalandokra készültök a héten? 🌍💚" Ha van valami konkrét téma, amire fókuszálni szeretnél, szívesen segítek abban is!

Persze! Íme egy egyedi megfogalmazás: **Kapcsolódó Témakörök: Szijjártó Péter, Törökország, Türk Tanács** Szijjártó Péter, a magyar külügyminiszter, Törökország iránti elkötelezettségét számos alkalommal hangsúlyozta. A két ország közötti diplomáciai kapcsolatok erősítése mellett a Türk Tanács keretében is aktívan részt vesz, amely platform lehetőséget biztosít a kulturális és gazdasági együttműködés elmélyítésére a török nyelvű országok között. Az ilyen együttműködések nemcsak a politikai, hanem a gazdasági kapcsolatokra is kedvező hatással vannak, hozzájárulva a régió stabilitásához és fejlődéséhez.

Related posts