A bazilika falai között őrzött szentek és boldogok ereklyéi egyedülálló szellemi kincsek, melyek a hívek hitét és elköteleződését tükrözik. Ezek a szent relikviák nem csupán történelmi értékkel bírnak, hanem a lelki megújulás forrásai is, hiszen a hívők s

Még az idei év során öt vértanú ereklyéje, köztük Szent Urbánusz, Szent Jusztinusz, Szent Teofil és Szent Blandina, valamint a boldoggá avatott Bódi Mária Magdolna, a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyházban kap helyet. A bazilikában több ereklye is található, és a főszékesegyház különösen jelentős, hiszen itt nyugszanak az első magyar szent család tagjai is: Szent István király, Boldog Gizella királyné és Szent Imre herceg. Ezt a fontos információt a veszprémi érsekség osztotta meg a közönséggel.
Az ősegyház a kezdetektől fogva tisztelte a vértanúk földi maradványait, ám a mai értelemben vett ereklyekultusz 150 után kezdett kibontakozni a római katakombákban. Általános lett, hogy a vértanúk sírjánál tartottak szentmisét. A 6. századtól a szentek maradványait már a templomokba vitték és őrizték, ezért idézi az oltárok alakja a sírhelyekét, a szarkofágokét és a koporsókét - írta az érsekség.
Az Egyház az oltár ragyogásában emeli ki a megdicsőült boldogok és szentek földi maradványait. Ezek a testi ereklyék az adott személyhez kapcsolódnak, akinek lelke már Isten közelségében, az Ő dicsőségének fényében él. A boldoggá és szentté avatottak iránti tiszteletünk indítja cselekedeteinket, ezért helyezzük az ereklyéket az oltárra, körülvéve őket tisztelettel, megérintve őket, és imáinkban kérve a mennyei közbenjárásukat - fogalmazott Tornavölgyi Krisztián, az érseki irodaigazgató.
A veszprémi Szent Mihály Főszékesegyházban jelenleg négy vértanú ereklyéjét őrzik, ám boldoggá avatását követően az 1945-ben, 23 évesen vértanúhalált halt Bódi Mária Magdolna szűz, vértanú ereklyéi is odakerülnek. A fiatal lány litéri sírjából áthozott földi maradványait a Szent Imre oltáron helyezik majd el.
- Magdi Litéren vértanúhalált halt, amiért a település templomába is eljut majd egy jelentős csontereklye. Ezt a szent relikviát azokban a templomokban is elhelyezik, ahol Magdi földi pályafutása alatt a hitében fejlődött, sokakat a hitre vezetett, és gyakorolta az irgalmasság cselekedeteit. Olyan helyekről van szó, mint a fűzfőgyártelepi templom, ahol rendszeresen imádkozott és fáradhatatlanul dolgozott az ott élőkért, valamint a balatonfűzfői Jézus Szíve templom, ahol tisztasági fogadalmat tett - mondta Tornavölgyi Krisztián.
Ereklye több is van a bazilikában
A Szent Mihály Főszékesegyházban található vértanú ereklyék már a 20. század elejétől fogva őrzik a templom szent falai között.
Az újjáépített székesegyház és oltárai 1910. október 4-én kapták meg szentelésüket Hornig Károly püspök és püspöktársai által. Az ereklyék, amelyek azóta is az oltárokban találhatók, különleges jelentőséggel bírnak - mondta Dr. Takáts István, a Szent Mihály Főszékesegyház plébánosa és érseki általános helynök. Kiemelte, hogy a Szűz Mária mennybevétele oltárban Szent Urbánusz, a szőlőművelők védőszentje ereklyéje található, míg a Szent Imre oltárban Szent Teofil ereklyéje kapott helyet. A Szent Anna oltárban a 2. században élt Szent Jusztinusz vértanú, míg a Szent György oltárban a Lyonban vértanúhalált halt Szent Blandina ereklyéje rejtőzik, mindezek hitelesítő pecséttel ellátva.