A Romanowski-ügy továbbra is egyre bonyolultabbá válik: Andrzej Duda a magyar érdekeit védi.

A lengyel államfőt a több témára kitérő interjú során a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski ügyéről is kérdezték, aki ellen a varsói körzeti bíróság múlt héten európai elfogatóparancsot adott ki. Andrzej Duda furcsának nevezte, hogy a politikust a lengyel hatóságok úgy körözik, "mintha a legnagyobb kaliberű bűnöző, gonosztevő volna".
- Amennyiben az ellenzéki képviselő a menedékjogi kérvényében Dariusz Barski korábbi lengyel államügyész leváltására utalt, valamint arra, hogy utódját kormányfői rendelet alapján nevezték ki, "vagyis olyasmi alapján, ami jogi értelemben nem létezik", akkor "nem csoda, hogy a magyarok kételkednek abban, vajon Romanowski képviselő úrral (Lengyelországban) a jogállamisági elvekkel összhangban bánnak-e, vagy sem" - fogalmazott Duda.
Úgy vélekedett: bizonyos lengyelországi csoportoknak nem volt ínycsiklandó a Jog és Igazságosság (PiS) irányítása alatt bevezetett igazságügyi reform, habár Duda szerint ezt a folyamatot minden parlamenti és alkotmányos eljárás keretein belül indították el.
Romanowski 2019 és 2023 között a PiS pártot képviselő kormányban töltötte be az igazságügyminiszter-helyettesi pozíciót. E szerepkörében ő irányította az Igazságosság Alapot, amely a bűncselekmények áldozatainak támogatására jött létre, célja pedig a segítségnyújtás volt a rászorulóknak.
A politikus jogszerűtlennek véli az ellene indított ügyészségi eljárást, és érvénytelennek nyilvánítja a parlament által a képviselői mentelmi jogának felfüggesztéséről hozott határozatot.
A politikus öt fő pontban foglalta össze álláspontját. Először is, hangsúlyozta a lengyel alkotmánybíróság olyan határozatainak nyilvánosságra hozatalát, amelyek a jelenlegi kormányzati időszak alatt nem kerültek be a jogi közlönybe.
A harmadik pont a bíróságok alacsonyabb szintjein leváltott elnökök jogellenes visszahelyezéséről rendelkezik. A negyedik pontban Romanowski arra hívja fel a figyelmet, hogy megszüntessék a bűnügyi perekben ítélkező bírák kisorsolásának manipulációját. Az ötödik pont Dariusz Barski államügyészi pozícióba való visszahelyezését szorgalmazza.
Romanowski szerint a felsorolt feltételek teljesítése tisztességes pert biztosítana nemcsak neki, de minden lengyel állampolgárnak.
- fogalmazta meg a politikai vezető.
- kommentálta a Jogászok Lengyelországért nevű szervezet a hétfőn nyilvánosságra hozott levélben a varsói magyar nagykövet bekéretését, amely Marcin Romanowski ellenzéki képviselőnek Magyarországon biztosított menedékjoggal kapcsolatosan történt.
Az Íjgyártó István varsói nagykövetnek címzett levelet a wpolityce.pl konzervatív lengyel hírportálon tették közzé. A Lukasz Piebiak bíró, a jelenlegi lengyel kormány joggyakorlatával szemben kritikus jogásztársulat elnöke által aláírt dokumentumban a szervezet sajnálatát fejezte ki, hogy a magyar nagykövetet a Romanowski-ügyet érintő tiltakozó jegyzék átadása végett múlt pénteken bekérették a varsói külügyminisztériumba.
Az ezeréves lengyel-magyar barátságnak azonban nem tud ártani a lengyelek átmeneti bizalmát élvező, (...) a Visztulánál idegen érdekeket képviselő embercsoport cselekvése - fogalmaztak.
A közelmúlt eseményei arra utalnak, hogy Donald Tusk kormánya az elmúlt év során "törvénytelen módon átvette a közszolgálati médiát és számos állami intézményt, beleértve az ügyészséget is". A bíróságok jogtalanul leváltott elnökei helyére "a kormányzó párthoz hű uzurpátorokat" állítottak - folytatják a megállapításokat. Továbbá említést nyer a jogállamiság alapelveinek általános megsértése, és a politikai perekben meggyanúsítottak ügyvédjei beszámolnak a vizsgálati fogság során tapasztalt bántalmazásokról is.