Az áfabevételek szépen alakulnak.

Nagy Márton az Economx által feltett kérdésre reagálva kifejtette, hogy a magyar költségvetés jelenlegi állapota "orrnehéz", ami azt jelenti, hogy az év első hat hónapjában számottevőbb kiadásokra lehet számítani. Ennek hátterében a kamatkifizetések időbeli megoszlása, valamint a rezsicsökkentéshez kapcsolódó költségek állnak.
"Az első három havi adatokban nem látok semmi olyat, ami strukturális problémát jelentene" - tette hozzá.
A költségvetési hiány 3,7%-ról 4%-ra való emelkedését három tényezőre vezette vissza:
Júniustól kezdődően jelentős növekedés várható a családok számára elérhető adóvisszatérítés mértékében.
Októbertől kezdődően bevezetésre kerül az adómentesség a háromgyermekes családok számára.
A nyugdíjasok számára lehetőség nyílik az áfa-visszatérítés igénybevételére.
E három intézkedés ugyan növeli a költségvetési hiányt, de mégis kezelhető keretek között marad. Ezek nem számítanak költségvetési kockázatoknak, hanem tudatosan, előre bejelentett lépések, ahogy azt fogalmazta meg.
Kiemelte, hogy a gazdasági növekedés előrejelzése 3,4%-ról 2,5%-ra csökkent, azonban ez a változás nem gyakorolt jelentős hatást az áfabevételekre. A várakozások szerint a bevételek alakulása a fogyasztásalapú adórendszerünk miatt stabilan folytatódik. Hangsúlyozta, hogy sem az áfa-bevételek, sem az áfa-visszatérítések terén nem tapasztalható olyan eltérés, ami a költségvetés módosítását indokolná. Sőt, a visszatérítések csökkenése következtében a nettó áfabevétel is kedvezőbb képet mutat.
A miniszter szerint a 4%-os költségvetési hiány még tolerálható, mivel elmondása szerint a költségvetési politika alapelve az, hogy a hiány mértéke legfeljebb a kamatkiadások szintjéig mehet el. - A kamatkiadások GDP-arányosan körülbelül 4% körül alakulnak az idén, tehát eddig a szintig a hiány elfogadható. A költségvetés elsődleges egyenlege pedig nulla, vagyis nincs túlköltekezés - a hiányt kizárólag a kamatterhek okozzák. Ez számomra az egyensúly jele - mondta Nagy Márton.