A nagysurányi akkumulátorgyár környékén végzett régészeti feltárások során izgalmas felfedezéseket tettek: középkori falusi maradványok és temetkezési helyek kerültek napvilágra. Ezek a leletek nemcsak a hely történelmét árnyalják, hanem betekintést nyújt


Több héten át zajlanak a régészeti feltárások a tervezett nagysurányi ipari park helyszínén, ahol az állami tulajdonú MH Invest vállalat egy kulcsfontosságú akkumulátorgyár megvalósítását tervezi. A kutatások célja, hogy feltárják a terület történelmi és kulturális értékeit, mielőtt a nagy volumenű ipari beruházás megkezdődne.

A cég által megszerzett, Nagysurány szomszédságában található parcellákon márciusban indultak el a régészeti kutatások, a Nyitrai Regionális Műemlékvédelmi Hivatal ajánlásának nyomán. A pirotechnikai ellenőrzés során veszélyes lőszerekre nem bukkantak az érintett területen, viszont számos régészeti lelet került elő. A projekt lebonyolításával a beruházó a Szlovák Tudományos Akadémia Régészeti Intézetét bízta meg.

A kutatás során a bronzkorból, a középkorból és a második világháborúból származó leletekre bukkantak a régészek. A leletek közvetlenül a felső termőtalaj alatt voltak, s noha éveken át mezőgazdasági gépekkel művelték a földet, de úgy látszik, azt nem mélyszántással tették.

Marek Vojteček, a felmérést irányító csapat tagja a MY regionális hetilapnak adott interjújában elmondta, hogy a kutatás során a vizsgált terület déli szektorában számos értékes régészeti leletre bukkantak. Kiemelte, hogy felfedeztek egy elfeledett középkori falu nyomait, amely valószínűleg a 12-14. században létezett. A régészek emellett egy középkori teraszos temetkezési helyet is azonosítottak, valamint egy bronzkori temetkezési helyszínre is rábukkantak.

Related posts