A USAID-kormánybiztos reagált: a magyar és amerikai intézmények között folyamatos és aktív párbeszéd zajlik.

László András, a politikai korrupciós források feltárásáért felelős kormánybiztos, csütörtökön találkozott az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) küldöttségével. A megbeszélés célja a USAID-üggyel kapcsolatos információk tisztázása volt, ám az amerikai tisztviselők elutasították a kormánybiztos által kért adatokat. Az elutasítás hátterében az a félelem állt, hogy az információk a független média és civil szervezetek ellen irányulhatnak. A tisztviselő válaszában hangsúlyozta, hogy a magyar és amerikai hatóságok folyamatos kapcsolatban állnak egymással. A két fél egyetértett abban, hogy a Magyarországon megvalósított programok politikai haszonszerzésre adtak lehetőséget.
Lapunk értesülései szerint csütörtökön Washingtonban találkozott László András, a magyar miniszterelnök által február végén kinevezett politikai korrupciós források feltárásáért felelős kormánybiztos, az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség küldöttségével. A megbeszélés során a kormánybiztos információt kért az ügynökség magyarországi partnereivel és munkatársaival kapcsolatban - nyilatkozta a Reutersnek egy, az eseményt jól ismerő forrás.
A beszámoló szerint a magyarok által kért információk alapján attól tartanak, hogy azokat a független média és civil szervezetek elleni fellépés támogatására használnák fel,
A kormánybiztos pénteken a Reutersnek nyilatkozva megjegyezte, hogy bizonyos Magyarországon működő, az USAID által támogatott szervezetek "érzékelhetően politikai irányultságúak, és jelentős befolyással bírnak a hazai politikai színtér alakulására".
Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője, május 13-án éjszaka terjesztette elő azt a törvényjavaslatot, amely lehetőséget biztosítana a Szuverenitásvédelmi Hivatal számára, hogy összeállítson egy listát a külföldi támogatásban részesülő szervezetekről. A javaslat értelmében a kormány döntése alapján ezeket a szervezeteket korlátozhatnák, sőt akár be is zárhatnák, amennyiben úgy ítélik meg, hogy tevékenységük veszélyt jelent Magyarországra és annak kulturális örökségére.
László András nyilatkozata alapján az általa irányított vizsgálat és a pártja által benyújtott törvényjavaslat nem az ellenfeleik lejáratására szolgál, hanem arra törekszik, hogy a magyar politikát felszabadítsa a külföldi befolyás alól.
A tisztviselő a Mandinernek mondta el, hogy továbbra is várnak a USAID elleni amerikai vizsgálat eredményére. Hozzátette, hogy "az amerikai fél is egyetért abban, hogy a Magyarországon megvalósult programok "politikai haszonszerzésre" adtak lehetőséget". A kormánybiztos kijelentette, hogy a magyar és az amerikai szervek folyamatos párbeszédben állnak egymással. "A fő cél a 2026-os országgyűlési választásokon az esetleges külföldi beavatkozás megakadályozása" - zárta László András.
Ahogy már korábban említettük, az Egyesült Államok hivatalosan bejelentette, hogy a USAID-programok 83%-át megszünteti. A kongresszussal folytatott egyeztetéseket követően a megmaradt 18%-ot a külügyminisztérium kapja meg, hogy biztosítsák a hatékonyabb adminisztrációt.
Donald Trump megválasztása után szinte azonnal a nemzetközi segélyezéssel foglalkozó amerikai kormányzati intézmény került a figyelme középpontjába. Az elnök, együttműködve Elon Musk-kal, azzal vádolta meg a szervezetet, hogy az adófizetők pénzét értelmetlen kiadásokra fordítja.
A USAID, az Egyesült Államok kormányának egyik alapvető ügynöksége, a nem katonai segélyezés élharcosaként működik, feladatául tűzve ki, hogy a szövetségi költségvetés keretein belül különféle támogatásokat juttasson el a világ távoli sarkaiba. Az ügynökség leépítése nem csupán az amerikai költségvetést érintené, hanem számos civil szervezet életét is veszélyeztetné, amelyek a helyi közösségek támogatására és fejlesztésére építenek.
Peter Marocco, aki kulcsszerepet játszott az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) leépítésében, kevesebb mint három hónap után távozott a külügyminisztériumból.
Elon Muskkal szoros együttműködésben Peter Marocco egy 90 napos felülvizsgálat keretében drámai lépéseket tett az amerikai külügyi segélyprogramok terén, amelyeknek 83 százalékát megszüntette. Ez a döntés világszerte jelentős humanitárius programok leállításához vezetett, ami aggasztó következményekkel járt. Az intézkedések gyakran konfliktusokat generáltak Marco Rubio külügyminiszterrel, aki a létfontosságú humanitárius kezdeményezések megőrzésének fontosságát hangsúlyozta.