Rákmegelőzés - a fiatalok dohányzásról és napozásról való elriasztása kulcsfontosságú lépés lehet az egészségük védelmében.


Az öregedés két ellentétes irányvonalat hoz a rák megjelenésének kockázatában: először is, a kockázat a 60-as és 70-es éveinkben nő, de aztán körülbelül 80 éves korunk után ismét csökken - és hogy ez miért van így, azt egy nemrég megjelent tanulmány magyarázza el.

A kutatás során egy nemzetközi tudósokból álló csoport az egerek tüdőrákját vizsgálta, kiemelt figyelmet fordítva az alveoláris típusú 2-es őssejtek működésére. Ezek a sejtek alapvető szerepet játszanak a tüdő regenerációjában, és itt kezdenek kialakulni a tüdőrákos elváltozások is. A kutatók megfigyelték, hogy az idősebb egerekben a NUPR1 nevű fehérje szintje megnövekedett, ami arra utal, hogy a sejtek olyan körülmények között működtek, mintha vas hiányával küzdenének. Ennek következtében a regenerálódási folyamataik lelassultak, ami egyben akadályozta a normális sejtnövekedést és hozzájárult a rákos daganatok kialakulásához is.

"Az öregedő sejtek valójában több vasat tartalmaznak, de olyan okokból, amelyeket még nem értünk teljesen, úgy működnek, mintha nem lenne elég vasuk" - mondta Xueqian Zhuang biológus a New York-i Sloan Kettering Memorial Rákközpont tagja.

"Az idő múlásával a sejtek elveszítik a megújulásra és a gyors növekedésre való képességüket."

A Science Alert híradása alapján a kutatók felfedezték, hogy az emberi sejtekben is hasonló mechanizmusok működnek: a megnövekedett NUPR1 szint csökkenti a sejtek számára hozzáférhető vas mennyiségét. Amikor a NUPR1 szintet mesterséges úton csökkentették, vagy a vas szintet emelték, a sejtek növekedési képessége ismét nőtt. Ez az eredmény új lehetőségeket nyithat meg a kutatók előtt, hogy olyan terápiás megoldásokat keressenek, amelyek a vasanyagcserére összpontosítanak, különösen az idősebb korosztály esetében. Ezzel a megközelítéssel talán sikerülhet javítani a tüdőfunkciót azoknál a betegeknél, akik a COVID-19 hosszú távú következményeivel küzdenek.

A rákkezelés eredményei szoros kapcsolatban állhatnak a feroptózis nevű sejthalál mechanizmusával, amely a vas jelenlétére épít. A kutatók megfigyelték, hogy az idősebb sejtek esetében ez a sejthalál ritkábban fordul elő, mivel ezek a sejtek nem tartalmaznak elegendő vasat. Ez a jelenség valószínűleg megnöveli az idősebb sejtek ellenálló képességét a feroptózison alapuló, még kifejlesztés alatt álló rákkezelésekkel szemben. Így a feroptózis elleni kezelési módszerek korai alkalmazása esetén nagyobb eséllyel hozhatnak kedvező eredményeket.

"A kutatásaink alapján a rák megelőzésének szempontjából egyértelműen látható, hogy a fiatal korban bekövetkező események sokkal nagyobb kockázatot jelenthetnek, mint a később, felnőttkorban tapasztaltak" - nyilatkozta Tuomas Tammela biológus.

"Tehát a fiatalok elriasztása a dohányzástól, a napozástól és más egyértelmű rákkeltő hatásoktól valószínűleg még fontosabb, mint gondoltuk."

Természetesen még rengeteg felfedezés vár ránk a NUPR1 hatásainak és az őssejtek működésének összefüggéseivel kapcsolatban, beleértve az egészséges regeneráció és a rákos sejtek növekedésének mechanizmusait is. Ezek az új eredmények rendkívül fontosak lehetnek a rák elleni harcban, függetlenül attól, hogy milyen életkorú betegekről van szó. Ahogyan a rákkezelések terén már megszokhattuk, számos tényezőt kell mérlegelni: a rák típusa és stádiuma, a páciens egészségi állapota, valamint – ahogyan az új kutatás is rámutat – a beteg életkora is kulcsszerepet játszik. A személyre szabott megközelítések a kezelések terén nagyobb hatékonyságot ígérhetnek, így a jövőben jobban alkalmazkodhatunk a különböző páciensek igényeihez.

"Az öregedés hatásait a rák biológiájára még mindig számos kérdés övezi" - nyilatkozta Zhuang. A kutatás eredményei a Nature folyóiratban láttak napvilágot.

Related posts