Különleges események a Bródy Sándor Könyvtárban Fedezd fel a Bródy Sándor Könyvtár varázslatos világát, ahol a kultúra és a tudás találkozik! Számos izgalmas program vár rád, legyen szó könyvbemutatókról, workshopokról vagy irodalmi estekről. Merülj el a

A két világháború időszaka alatt a magyar katonai lőfegyverek jelentős fejlődésen mentek keresztül, tükrözve a korszak technológiai újításait és a hadviselés változásait. Az első világháborúban a Monarchia hadseregének fegyverzete, mint például a Mannlicher M1895-ös puska, széles körben elterjedt volt, és a harcmezőkön bizonyította hatékonyságát. A második világháborúra a magyar ipar különböző új lőfegyvereket fejlesztett ki, mint például a 35M géppisztoly, amely a harcok során népszerűvé vált. Ezen kívül a 44M géppuska is figyelemre méltó, hiszen a korszak legmodernebb technológiai vívmányait vonultatta fel. A magyar hadsereg lőfegyverei nem csupán technikai jellemzőik miatt voltak érdekesek, hanem a mögöttük álló történelmi kontextus is kiemeli jelentőségüket. A fegyverek nemcsak a harcászat eszközei voltak, hanem a magyar katonai identitás és büszkeség szimbólumai is, amelyek a nehéz időkben a haza védelmének eszközeként szolgáltak. Ez a fegyverzet a magyar katonák bátorságával és eltökéltségével párosulva vált emlékezetessé a történelem során, és ma már a múlt örökségének részeként tekintünk rájuk.
Előadó: Soós Péter alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) múzeumigazgató-helyettese
A 20. század során, a két világháború idején, közel ötmillió magyar katona állt fegyverben, hogy teljesítse hazája iránti kötelességét. E négy évtizedes időszak alatt elődeink különféle haderőnemekben és alakulatokban szolgáltak, legyenek akár gyalogosok, huszárok, tüzérek, haditengerészek vagy légi harcosok. Minden katona rendelkezett olyan egyéni lőfegyverrel, amelynek használatát alaposan elsajátították. Az előadás célja, hogy feltárja, milyen kézi lőfegyverekkel vívták meg a világháborúkat a magyar katonák, valamint hogy ezek a harceszközök milyen technikai színvonalat és harci értéket képviseltek. Részletesen megvizsgáljuk a műszaki és harcászati jellemzőket, a használati módokat, de kitérünk arra is, hogy kik tervezték és hol készültek ezek a fegyverek. Az előadás során arra is választ keresünk, hogy milyen indokok vezettek egy-egy fegyver típus bevezetéséhez és alkalmazásához.
Helyszín: Eger szívében található Központi Könyvtár, Kossuth Lajos utca 16. szám alatt.
Helyszín: Eger szívében, a Kossuth Lajos utca 16. szám alatt található Központi Könyvtár.
Az igénybevételhez ingyenes, de szükséges a bejelentkezés. Kérjük, hívj minket a +(36) 36 516-632 / 130-as melléken, vagy látogass el weboldalunkra!
Európa nap keretében: Bródy Piknik a Gárdonyi téren
Fedezd fel Európát a Bródyval! Triciklivel érkezünk, hogy elhozzuk neked a különböző nyelveken íródott társasjátékokat és mesés könyveket, amelyek az európai kultúrák gazdagságát tükrözik. Készülj fel, hogy kreatív kézműves foglalkozásokra invitálunk, ahol mindenki megtalálhatja a helyét! Ráadásul a program ideje alatt féláras beiratkozásra is lesz lehetőség, ne hagyd ki!
Helyszín: Felnémeti Fiókkönyvtár, Eger, Kovács Jakab utca 35.
Helyszín: Felsővárosi fiókkönyvtár - Eger, Kallómalom u. 88.
Helyszín: Eger szívében található Központi Könyvtár, Kossuth Lajos utca 16. szám alatt.