Bulgáriában már megvan a parlamenti elnök, de a kormány még nem alakult meg.


Csak tizenegyedik nekifutásra sikerült végre elnököt választania a bolgár parlamentnek pénteken: Natalia Kiszelova, aki 47 éves, a 240 fős testületben 140 szavazatot kapott. Az ő megválasztása a közelgő, október 27-i előre hozott parlamenti választásokon győztes jobbközép Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért - Demokratikus Erők Unió (GERB - SZDSZ) támogatásával valósult meg. A szavazás során a Folytatjuk a változást - Demokratikus Bulgária pártszövetség 35, míg a Bolgár Szocialista Párt (BSZP) 18 szavazatot kapott. Emellett a kettészakadt török liberális Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért (DPSZ) párt kisebbik frakciójának 19 képviselője is részt vett a voksolásban.

Ellene voksolt viszont 93 képviselő, akik az alábbi pártokhoz tartoztak: a Kremlhez közel álló Vazrazhdane, a török liberálisok legnagyobb frakciója, a Deljan Peevszki vezetésével működő DPSZ - Új kezdet csoport, a Van ilyen nép (ITN) és az Erkölcs, Egység, Becsület (MECS) párt. A szavazás során összesen 233 honatya volt jelen, és figyelemre méltó, hogy Deljan Peevszki csapata egy nappal korábban még a jogászprofesszornő támogatására szavazott, míg pénteken már ellene fordultak.

Kiszelova jövő keddre összehívta az országgyűlést, ahol Rumen Radev államfő már négyszemközti megbeszélést folytatott az 51. parlament új elnökével. Miután Radev hazaérkezik Párizsból, azonnal nekiáll a kormányalakítási konzultációknak a parlamenti pártok vezetőivel. A helyzet sürgős, mivel az őszi választások óta a kormány még mindig nem állt fel.

- nyilatkozta Tomiszlav Doncsev, a GERB párt elnökhelyettese. Hozzátette: az emberek folyamatosan azt firtatják, miért hagyták, hogy győztes pártként ne a GERB adja a parlament elnökét, és miért nem Bojko Boriszov a miniszterelnök. Néhány nappal ezelőtt Boriszov pártelnök azzal próbálta nyomás alá helyezni a neoliberálisokat, hogy kijelentette: amint megkapja a kormányalakítási megbízást, azonnal visszaadja azt, ami újabb választások kiírásához vezetne Bulgáriában. Szombaton azonban a GERB elnökhelyettesei azt mondták, hogy Boriszovnak élnie kell a lehetőséggel, akár egy kisebbségi kormány kialakításának árán is. Korábban Boriszov távol tartotta magát a Peevszki-féle pártcsoporttól, valamint a Vazrazsdane és MECS pártokkal folytatott tárgyalásoktól, most azonban Doncsev mintha nyitott lenne a Peevszkihez való közeledésre: "Bár Peevszki politikai ellenfelünk, nem lehet minden rosszért őt okolni" - mondta. A GERB elnökhelyettesének kijelentése után felmerül a kérdés, vajon lehetséges lenne-e egy GERB-BSZP-koalíció a DPSZ - Új kezdet hallgatólagos támogatásával?

Miközben aA Kiril Petkov és Aszen Vaszilev vezette neoliberálisok fogadják a GERB képviselőit a koalíciós tárgyalások céljából, kiderült, hogy titokban a szélsőséges oroszbarát párttal is folytatnak "Moszkva-barát" koalíciós tárgyalásokat az euroatlanti értékeket képviselő GERB és DPSZ - Új kezdet pártok ellenében.

Hogy miért? Rettegnek attól, hogy fény derül korábbi kormányzásuk stiklijeire és korrupciós ügyeikre. Sőt a január 16-i legfőbb ügyész megválasztásába törvénymódosítással is bele akarnak szólni, nehogy olyan ügyészt válasszanak, aki vizsgálni kezdi ügyeiket. Így viszont előnyükre szolgál, ha sikerül káoszban tartaniuk az egész politikai rendszert.

Eleinte a többi parlamenti párttól azt követelték, hogy írjanak alá egy egészségügyi kordonról szóló megállapodást, amely Peevszkiék teljes elszigetelésére irányult, akinek kegyeiért hónapokon át versengtek. Ám az idő múlásával Peevszki a legnagyobb ellenfelük szerepébe került. Petkovék jól tudják, hogy csupán a gépi szavazás manipulációi biztosítják számukra a politikai fennmaradást; egy következő választás során könnyen kispárttá zsugorodhatnak, ezért kapkodnak, és próbálnak minden lehetséges eszközt bevetni.

Deljan Peevszki politikai szerencsecsillaga egyre jobban ível felfelé. Nem lenne meglepő, ha a legközelebbi parlamenti választásokat megnyerné. Kiszelova megválasztásával kapcsolatban a volt médiacézár a következőket mondta:

- fogalmazott. Egy másik nyilatkozatában kijelentette, hogy nem riadna vissza a felelősségtől, amennyiben miniszterelnöki megbízatást kapna. Georgi Markov, a hazánkban élő volt volgár alkotmánybíró, a Pik.bg szombati számában osztotta meg véleményét hazája belpolitikai küzdelmeivel kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy a világ óriási átalakuláson megy keresztül, amelynek irányítója az antiglobalista és béketeremtő Donald Trump, az amerikai elnökválasztás győztese.

Related posts