A kereszténydemokrata kancellárjelölt kijelentette, hogy nem kíván együttműködni a szélsőjobboldali erőkkel.

Legalábbis ezt hangoztatja – bár a legutóbbi események kissé árnyalták a mondandóját.
A német Kereszténydemokrata Unió (CDU/CSU) kancellárjelöltje kedden a Bundestagban határozottan kijelentette: "Az AfD-vel való együttműködés számunkra teljes mértékben elképzelhetetlen."
Mint a Reuters beszámolójából kiderül, Friedrich Merz és Olaf Scholz éles szócsatát folytattak egymással. A jelenlegi, szociáldemokrata kancellár azzal vádolta riválisát, hogy megszegte azon ígéretét, amely a szélsőjobboldallal való együttműködést illeti. Merz nemrégiben bírálatok kereszttüzébe került, miután a Bundestagban az általa javasolt menekültügyi szigorításokat a szélsőjobboldali AfD is támogatta, ami megsértette azt a második világháború utáni politikai normát, mely szerint a főáramú pártok nem működnek együtt a radikális jobboldali pártokkal. A lépés kritikákat váltott ki, különösen a szociáldemokraták és a zöldek részéről, és kérdéseket vetett fel Merz kormányalakítási képességeivel kapcsolatban.
A CDU/CSU összefogása a szélsőjobboldali AfD-vel komoly politikai fordulatot hozott, és a Bundestagban sikeresen átment a bevándorlás szigorítását célzó javaslat. Friedrich Merz stratégiai tévedése jelentős zűrzavart generálhat a német belpolitikában, hiszen a kereszténydemokraták és a szélsőjobboldal együttműködése nemcsak rövid távú következményekkel jár, hanem hosszú távon is átalakíthatja a politikai tájat.
A CDU/CSU kancellárjelöltje éles válaszban fogalmazta meg nézeteit Scholz kritikájára, rámutatva, hogy éppen a kancellár által vezetett hárompárti koalíció volt az, amely hozzájárult az AfD megerősödéséhez, figyelmen kívül hagyva a választók valódi akaratát. A szélsőjobboldali párt a legfrissebb felmérések szerint a támogatottsági rangsor második helyét foglalja el, sőt, egyes kutatások azt is jelzik, hogy a szociáldemokraták éppen velük holtversenyben állnak.
A szociáldemokraták megelőzték az AfD-t, így Olaf Scholz pártja már a második helyen áll a közelgő parlamenti választások előtt.
Az INSA legfrissebb közvélemény-kutatása alapján a CDU/CSU és az AfD népszerűsége egyaránt egy százalékponttal növekedett, így jelenleg 30, illetve 22 százalékon állnak. Ezzel szemben az SPD támogatottsága fél százalékpontot veszített, és most 15,5 százalékon stagnál.
Mivel valamennyi párt kizárta az együttműködést az AfD-vel, így a kormányalakítás elhúzódhat a választásokat követően.