Új korszak köszönthet be a háziorvosi ellátás terén, amely a cukorbetegek kezelését is jelentősen befolyásolhatja - értesültünk a Házipatikától.

A magyar egészségügyi rendszerben jelentős kihívást jelent a kórházakra való túlzott támaszkodás. Békássy Szabolcs, az országos háziorvosi kollegiális vezető, arra hívja fel a figyelmet, hogy sok beteg ellátása már a családorvosi rendelőkben is megoldható lenne.
A Háziorvosok Online Szervezete (HAOSZ) friss elemzése rávilágít a háziorvosok helyzetére, amelyet komoly problémák terhelnek. A jelentés hangsúlyozza, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer egyik legnagyobb kihívása a kórházakra való túlsúlyos támaszkodás. Békássy Szabolcs, az országos háziorvosi kollegiális vezető és a HAOSZ alapítója az InfoRádiónak nyilatkozva kifejtette: "A kórházközpontúság a magyar egészségügyi rendszer egyik legnagyobb terhe, amely évtizedek óta fennáll. Ezen sürgősen változtatnunk kell, és a hatáskörök bővítése, valamint bizonyos feladatok alapellátás keretein belüli kezelése lehet a kulcs a helyzet javításához."
A szakértő szerint mindenképpen szükség lenne egy strukturális reformra, amelynek első lépései már megkezdődtek. A szervezet ugyanis egy hatáskörbővítő csomag heteken belüli megjelenésére számít. Ezzel pedig egyebek mellett megvalósulhatnak több mint 700 ezer cukorbeteg háziorvosi rendszerben történő gondozása.
A szakértő véleménye alapján alapvető átalakításokra van szükség az ellátórendszer súlypontjaiban. Ez magában foglalja, hogy a családorvosi praxisokban a háziorvosoknak kellene vállalniuk a feladatokat. Azonban ez nem csupán hatáskörök kérdése; az emberi erőforrások és a finanszírozás terén is sürgős reformokra van szükség a hatékony működés érdekében.
A szervezet közleménye kiemeli, hogy az átalakítások következtében a háziorvosokra még több feladat hárulna, holott a jelenlegi betegforgalmuk már így is rendkívül magas. Békássy Szabolcs rámutatott, hogy évente több mint 70 millió orvos-beteg találkozóra számíthatunk.