Mészáros bankja új irányt vehetne a Matolcsyék alatt megszerzett lengyel vállalat elhagyásával, mivel...

Vizsgálták-e, hogy mi volt a célja a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány 170 millió eurós hitelfelvételének?
„Hogyan tudnánk ezt a kérdést egyedivé tenni?” – érdeklődött Tóth Bertalan Windisch Lászlótól, az Állami Számvevőszék elnökétől.
Az MSZP politikai képviselője úgy véli, hogy van esély arra, hogy az MNB alapítványán keresztül kihelyezett hatalmas vagyon jelentős része Mészáros Lőrinchez, vagyis a felcsúti milliárdos bankjához, az MBH-hoz kerülhet. Ez a folyamat a lengyelországi irodaház-fejlesztő vállalat, a GTC S.A. részvényeinek értékesítéséből származó bevételeken keresztül valósulhat meg.
A MBH 2020-ban 70 milliárd forintos hitellel lépett be a befektetés világába, és ennek a futamideje idén zárul le.
Az Állami Számvevőszék egy terjedelmes, több száz oldalas jelentésben tette közzé a Magyar Nemzeti Bank által alapított Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) körüli aggályos ügyeket. Az alapítvány vagyonkezelését végző Optima Befektetési Zrt. a Magyar Nemzeti Banktól kapott 266 milliárd forintnyi forráson kívül további 130 milliárd forintot szerzett kötvénykibocsátás révén az állami Neumann János Egyetemért Alapítványtól. Az alapítvány által kezelt összegének jelentős részét a lengyel GTC S.A. ingatlanbefektetési társaság 62,61%-os részesedésének megvásárlására fordították, továbbá a svájci Ultima Capital S.A. 33%-os és 25%-os részvénycsomagját is megszerezték.
A bevásárlás finanszírozásához az Állami Számvevőszék jelentése alapján 170 millió eurós (kb. 68 milliárd forintos) banki hitelt vettek igénybe. A végső jelentés nem tett említést a hitel forrásáról, azonban a korábbi verziókban nyilvánosságra került információk szerint a Mészáros Lőrinc érdekeltségi körébe tartozó MBH Bank biztosította ezt az összeget.
Tóth Bertalan parlamenti beadványában nemcsak azt kérdezi, hogy mi volt a hitelfelvétel célja, hanem azt is, hogy megvan-e a fedezete ennek a hitelnek, és ha igen, akkor mit tettek meg fedezetnek?
Az MSZP politikus arra is választ vár, hogy az ÁSZ-elnök lát-e garanciát arra, hogy ez a többszáz milliárd forintos, közpénzből származó vagyon nem kerül magánkezekbe, hanem állami körben marad?