Cím: Miért elegendő napi 4 óra alvás egyeseknek? - Házipatika A kutatások és tapasztalatok szerint vannak emberek, akik csupán napi négy óra alvással is energikusak és produktívak tudnak maradni. De mi állhat ennek a jelenségnek a hátterében? Az alvásigé


Általában elmondható, hogy a felnőtteknek napi 7-8 óra alvásra van szükségük a megfelelő regenerálódáshoz. Vannak azonban olyanok is, akik már 4 óra alvással is jól érzik magukat. Kutatók felfedezték, hogy ennek jellegzetes okai lehetnek.

Tudósok felfedeztek egy különleges genetikai mutációt, amely lehetővé teszi, hogy egyes egyének csupán napi négy óra alvással is teljesítményük csúcsán maradjanak – számol be róla az Independent. Ez a felfedezés új távlatokat nyithat az alvásjavító terápiák fejlesztésében.

Az átlagos ember számára napi 7-8 óra alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy igazán felfrissüljön és regenerálódjon. Azonban nem csupán az alvás mennyisége játszik szerepet, hanem a minősége is kulcsfontosságú: ha bármelyik nem megfelelő, az hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, például cukorbetegséghez, Alzheimer-kórhoz vagy szívbetegségekhez. Érdekes, hogy vannak emberek, akik úgy érzik, mindössze 4-5 óra alvás is elegendő számukra ahhoz, hogy kipihentnek és energikusnak érezzék magukat. Kínai kutatók felfedezték, hogy egy különleges génmutáció lehet az oka annak, hogy ezek az emberek képesek az átlagos alvásigényük felével boldogulni, anélkül hogy bármilyen káros hatással szembesülnének.

A rövid alvásigényhez eddig négy gént kapcsoltak a kutatók, most pedig a SIK3 gén mutációjának szerepére irányították a figyelmet. Az N783Y nevű mutáció felfedezése során kiderült, hogy ez a változás jelentősen befolyásolja a SIK3 fehérje struktúráját, és gátolja a foszfátmolekulák alvás-ébrenlét ciklusban betöltött szerepét. Amikor a tudósok olyan egereket hoztak létre, amelyek hordozzák ezt az N783Y mutációt, megfigyelték, hogy ezek az állatok átlagosan 30 perccel kevesebb alvást igényeltek éjszakánként, mint a genetikailag változatlan társaik. Ráadásul a mutációval bíró egerek mélyebb alvást tapasztaltak a rövid alvási periódusaik alatt.

A kutatás során a tudósok felfedték a SIK3 gén kulcsszerepét az emberi alvás időtartamának szabályozásában. Ez a felfedezés arra utal, hogy érdemes lehet bizonyos altató készítményeket ennek a génnek a célzásával fejleszteni. A jövőbeni kutatások célja, hogy még mélyebb betekintést nyerjenek abba, hogyan befolyásolják az alvással kapcsolatos enzimek ezt a komplex folyamatot.

Related posts