Brüsszel sokáig csendben figyelte, de most végre hallatja a szavát: Von der Leyen végre reagál Magyarországra Trump vámháborújának árnyékában.


Mindössze 24 óra leforgása alatt megbicsaklott az EU stratégiája: Ursula von der Leyen kénytelen volt felismerni, hogy a magyar kormány javaslata nélkül nem képes enyhíteni Trump 30%-os vámfenyegetését. Az Európai Bizottság elnöke váratlan döntésre jutott, hogy megóvja a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal - de vajon elegendő lesz ez a fordulat a helyzet megoldásához?

Az Európai Unió augusztus elejéig meghosszabbítja az Egyesült Államokkal szembeni vámellenes intézkedések felfüggesztését, mivel a célja egy tárgyalásos rendezés elérése a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok terén - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap. A Reuters hírügynökség tudósítása szerint, amikor bejelentette az uniós válaszlépések moratóriumának meghosszabbítását, von der Leyen kijelentette az újságíróknak, hogy Brüsszel folyamatosan dolgozik az ellenintézkedések kidolgozásán, hogy teljes mértékben felkészültek legyenek a jövőbeli eseményekre.

Meglepetés a politikai színtéren: Ursula von der Leyen váratlanul kiszolgáltatottá vált.

Az Európai Unió áprilisban bejelentette az acél- és alumíniumkivitelre vonatkozó amerikai vámokkal szembeni első 21 milliárd eurós (24,6 milliárd dolláros) ellenintézkedési csomagját, amelyet 90 napra felfüggesztettek, hogy legyen lehetőség tárgyalni a Trump-adminisztrációval a vámok ügyében. Most azonban a felfüggesztés határideje hétfőn lejár. Miközben az amerikai elnök szombaton bejelentette, hogy augusztustól 30 százalékos vámot vezet be az uniós export ellen, Ursula von der Leyen óvatosan, de határozottan reagált a helyzetre.

Az amerikai vámok kivetése az Európai Unió exportjára komoly zűrzavart okozna a transzatlanti ellátási láncokban, ami negatívan hatna a vállalkozásokra és a fogyasztókra egyaránt, mindkét oldalon - figyelmeztetett tegnapi sajtóközleményében.

Az Európai Bizottság elnöke megerősítette, hogy az EU elkötelezett a tárgyalások folytatása mellett, és augusztus 1-jéig készen áll a megegyezés elérésére. Ezzel párhuzamosan azonban hangsúlyozta, hogy az uniós érdekek védelme érdekében minden szükséges lépést meg fognak tenni. Ez különösen érdekes Trump számára, aki nem éppen híres arról, hogy jól viseli a fenyegetéseket. Az elnök azt is kifejtette, hogy ha a helyzet úgy kívánja, arányos ellenintézkedéseket is bevezetnek.

Ezzel szemben napjainkra figyelemre méltó változás következett be, hiszen az Európai Unió világosan jelezte Amerikának és Trumpnak, hogy hajlandó halasztani a válaszlépések szigorú alkalmazását. Különösen figyelemre méltó, hogy ez a lépés egybeesik Magyarország által Brüsszelnek javasolt megoldásokkal az Egyesült Államokkal folytatott viták rendezésére.

Ursula von der Leyen figyelme Magyarország felé irányul?

Fontos megemlíteni Szijjártó Péter szombati válaszát arra a fejleményre, hogy Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vezetett be az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre, amely intézkedés augusztus 1-jén lép életbe. Ez a döntés a Washingtonban zajló, hetekig tartó tárgyalások után született, amelyek végül nem hoztak létre átfogó kereskedelmi megállapodást az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnereivel.

Az Európai Unióval kapcsolatos legújabb amerikai vámemelések újabb bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a brüsszeli vezetés nem képes hatékonyan reagálni a globális kihívásokra – fogalmazott a magyar külgazdasági és külügyminiszter. Kiemelte, hogy már korábban figyelmeztettek arra, hogy sürgős lépésekre lenne szükség: Donald Trump elnöki hivatalba lépése után azonnal csökkenteni kellett volna az Egyesült Államokkal szembeni uniós vámokat, hogy megőrizzük a versenyképességünket és támogassuk a nemzeti érdekeket. Itt az ideje egy új, patrióta megközelítésnek.

Itt még ugyan nem tartunk, de a retorziók levétele a napirendről arra utal, hogy Ursula von der Leyen maga is hajlik az Amerikával szembeni engedékenyebb politikára. Igaz, a teljes képhez hozzátartozik, hogy egy második csomag kidolgozása május óta folyik, amely 72 milliárd euró értékű amerikai árut célozna meg, de ezeket az intézkedéseket még nem hozták nyilvánosságra, és a végleges listát először a tagállamoknak jóvá kell hagyniuk.

Von der Leyen azt is hozzátette, hogy ezeknek az eszközöknek az alkalmazása még nem szerepel a napirenden. "Rendkívüli helyzetekre hozták létre, ott még nem tartunk" - szögezte le. A második csomag lényege, hogy ehetővé teszi az EU számára, hogy megtorolja azokat a harmadik országokat, amelyek gazdasági nyomást gyakorolnak az unió tagállamaira politikájuk megváltoztatása érdekében. A lehetséges megtorló lépések magukban foglalhatják az uniós árukhoz és szolgáltatásokhoz való piaci hozzáférésének korlátozását, valamint egyéb gazdasági intézkedéseket, amelyek olyan területekhez kapcsolódnak, mint a közvetlen külföldi befektetések, a pénzügyi piacok és az export.

Related posts