Fájó szívvel értesítjük olvasóinkat Láng Gusztáv tragikus eltávozásáról - Librarius.hu.

Elhunyt Láng Gusztáv, a transzszilvanizmus kiemelkedő gondolkodója és értelmezője, aki életművével maradandó nyomot hagyott a kulturális diskurzusban.
Életének 88. évében meghalt Láng Gusztáv József Attila-díjas irodalomtörténész és kritikus, aki egész életében a magyar irodalom és a transzszilvanizmus értékeit kutatta és közvetítette.
Vasárnap szívszorító hír futott végig a médián: 88 esztendős korában távozott az élők sorából Láng Gusztáv, a romániai magyar irodalom kiemelkedő személyisége. A Kolozsvári Rádió számolt be a szomorú eseményről, amelyet az MTI is hitelesített.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szívhez szóló üzenetben búcsúzott tőle a közösségi médián:
„Egy ragyogó elme és finom érzékenységű lélek hagyott itt minket. Nem csupán egy kivételes irodalomtudóst veszítettünk el, hanem egy olyan individuumot is, aki mindig tudta, mit jelent a közösség szellemében gondolkodni és az irodalom erejével otthont teremteni.”
A magyar irodalom hűséges közvetítője
Láng Gusztáv 1936. június 12-én látta meg a napvilágot Budapest szívében. Gyermekkora és tanulmányi évei Szatmárnémetiben, majd Kolozsváron teltek, ahol a Bolyai Egyetemen 1958-ban magyar szakos tanári diplomát szerzett. Pályafutása kezdetén könyvkiadói szerkesztőként szerzett tapasztalatokat, később pedig 1959-től 1984-ig a Bolyai Egyetem magyar tanszékének kiemelkedő oktatójaként tevékenykedett, ahol a 20. századi magyar irodalom iránti szenvedélyét adta át diákjainak.
1984-ben Magyarországra költözött, ahol a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola magyar irodalom tanszékének élére állt, és ott folytatta pedagógiai tevékenységét.
Kritikus, kutató, életmű-őrző
Láng Gusztáv a magyar irodalom világában mint kritikusként, irodalomtörténészként, műelemzőként és szerkesztőként is kiemelkedő nyomot hagyott. Munkásságának fókuszában az erdélyi magyar irodalom, a transzszilvanizmus, valamint a Nyugat első nemzedékének költészete állt. Különösen jelentős szerepet játszott Dsida Jenő költészetének új megvilágításba helyezésében: számos kötetét gondosan sajtó alá rendezte, és alapos tanulmányokban elemezte műveit.
Főbb alkotásai között említhetjük a „Romániai magyar irodalom 1944-1970” című művet, melyet Kántor Lajossal közösen jegyez, valamint a „Kiskatedra” és a „Kivándorló irodalom” című fontos írásokat. Ezen kívül a „Száz év kaland” című összefoglaló művében részletesen bemutatja az erdélyi magyar irodalom 1918 és 2017 közötti alakulását és fejlődését.
Díjak és elismerések hosszú sora
Láng Gusztáv munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. 2003-ban József Attila-díjat kapott, majd 2011-ben a Hídverő-díjjal tüntették ki. 2016-ban a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét, 2018-ban az MMA Cs. Szabó László-díját, 2019-ben pedig az Erdélyi Magyar Írók Ligájának életműdíját, a Méhes György-nagydíjat vehette át.
Egy ragyogó elme öröksége
Láng Gusztáv számára az irodalom nem csupán művészeti forma, hanem egyfajta híd is, amely képes összekapcsolni különböző közösségeket. Munkáiban – legyenek azok kritikák, tanulmányok vagy oktatói tevékenységek – folyamatosan azt kutatta, miként lehet az irodalom segítségével otthont teremteni, identitásokat megőrizni és értékeket átörökíteni a következő generációknak.
Egyedi módon megörökítjük emlékét és szellemi hagyatékát mindazok számára, akikben él a közösség erejébe vetett hit, a szavak mágikus hatalma, valamint az értelmes párbeszéd iránti elkötelezettség.