Magyarország a tudásalapú mezőgazdaság fejlődését támogatja és elősegíti.


A magyar uniós elnökség fókuszában a tudásalapú mezőgazdaság áll, amely célja egy fenntartható, válságálló és gazdabarát agrárszektor kialakítása - nyilatkozta az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

A BIOEAST and Beyond kutatási és innovációs tanácskozáson Feldman Zsolt hangsúlyozta a SCAR testület jelentőségét, kiemelve, hogy ez a fórum kulcsszerepet játszik az európai kutatási tevékenységek és együttműködések irányításában, különösen a fenntartható mezőgazdaság fejlesztésében. Rámutatott a BIOEAST kezdeményezésre is, amely Közép- és Kelet-Európa országait tömöríti a regionális kutatási együttműködések keretein belül, és megjegyezte, hogy a résztvevők elkötelezettek a tudásmegosztás iránt. Az államtitkár arról is beszélt, hogy a nemrégiben csatlakozott Szerbia után hamarosan újabb balkáni államok is bekapcsolódhatnak a kezdeményezésbe – tájékoztatott az MTI közleménye.

Feldman Zsolt véleménye szerint Közép- és Kelet-Európa, valamint a Nyugat-Balkán természeti erőforrásai rendkívüli jelentőséggel bírnak Európa jövője szempontjából. Azonban a fenntarthatóság elérése érdekében elengedhetetlen, hogy a térség megfelelő támogatásban részesüljön. A régió potenciáljának maximális kihasználásához elengedhetetlen a szorosabb együttműködés, a hatékony párbeszéd és innovatív kezdeményezések beindítása. Feldman szerint a kontinens szerte olyan rugalmas és jól működő biogazdaságokra van szükség, amelyek sikeresen integrálják az ipari és energetikai szereplőket, valamint növekvő kutatási befektetésekkel erősítik meg a fejlődést.

Az államtitkár szerint, hogy a mostani időszakot a geopolitikai bizonytalanságok mellett aszályok, hőhullámok teszik nehézzé, ezért a mezőgazdaság átalakításakor el kell kerülni, hogy az innovatív megoldások és a tudásáramlás ösztönzése közben a gazdákra újabb adminisztrációs kötelezettségek, a tagállamokra pedig további költségvetési terhek nehezedjenek. Ezeket a szempontokat mind figyelembe kell venni akkor, ha 2025-ben, a lengyel és a dán EU-elnökség alatt elkezdődhet a 2028-tól 2034-ig tartó ciklus programjának a kidolgozása - tette hozzá.

A lengyel agrár- és vidékfejlesztési tárca államtitkára úgy látja, hogy az élelmiszerellátás átalakulását kísérő kihívásokra globális, regionális és helyi szinten is meg kell találni a válaszokat, és ebben a kutatásnak, az innovációnak fontos szerepet kell játszania - ezek nélkül ugyanis nincs élelmiszerbiztonság.

Adam Nowak hangsúlyozta a fenntartható élelmiszerellátás érdekében végzett technológiai újítások sürgősségét. A budapesti esemény kapcsán optimistán nyilatkozott arról, hogy ez jelentős előrelépést hozhat a kutatási és innovációs együttműködések megerősítésében, a különböző kihívások azonosításában, valamint a tapasztalatok hatékony megosztásában. Emellett megjegyezte, hogy a lengyel EU-elnökség idején, amely Magyarországot követi, a mezőgazdasági kutatások és fejlesztések, valamint az élelmiszerbiztonság támogatása kiemelt prioritást élvez majd. (MTI)

Related posts