Magyarországon új dimenziót nyitott a biotechnológia, hiszen egy forradalmi technológiai áttörés született. Ez az innováció nem csupán a tudományos közösséget izgatja, hanem a mindennapi életünkre is jelentős hatással lesz. A kutatók új módszerekkel és me


Akár 70%-ra növelheti az embrióbeültetés sikerét a Kromat Kft. és a Szegedi Tudományegyetem fejlesztése.

Egy forradalmi lépés előtt áll a mesterséges megtermékenyítés területe, köszönhetően egy magyar innovációnak. A Kromat Műszerforgalmazó Kft. és a Szegedi Tudományegyetem közös erőfeszítése révén egy új, összetett embriókezelő rendszert fejlesztettek ki, amely jelentősen növelheti az embriók beültetése utáni sikeres implantációk arányát. A jelenlegi 30 százalékos sikeresség akár 60-70 százalékra is emelkedhet. A projekt Székesfehérváron valósult meg, és 1,39 milliárd forintos befektetés keretében valósult meg, amelyhez a Széchenyi Plusz program keretében 891 millió forint vissza nem térítendő támogatás is érkezett.

A jelenlegi IVF (in vitro fertilizációs) technológiák során az embriók az implantáció előtt számos környezeti és élettani stresszhatásnak vannak kitéve, amelyek jelentősen csökkentik a sikeres beültetés esélyét. Ez gazdaságilag is megterhelő, mivel minden sikertelen ciklus jelentős költségeket generál mind az egészségügyi rendszer, mind a páciensek számára.

A Kromat Kft. közlése szerint a fejlesztés rövid távon még nem generál számottevő árbevételt, de a következő két-három évben évi 200-300 millió forintos forgalom elérését tervezik. A hazai és európai piacokon közvetlen értékesítést folytatnak majd, míg a tengerentúli piacokon - mint az Egyesült Államok, Dél-Amerika és Ausztrália - helyi disztribútorokon keresztül történik majd a terjeszkedés.

A fejlesztés elsődlegesen az állattenyésztési ágazatban bizonyul hasznosnak, ahol az embrióbeültetés hatékonysága kulcsfontosságú a gazdasági eredményesség szempontjából. E mellett, ha a szükséges orvosi engedélyezési eljárások zökkenőmentesen lezárulnak, akkor az emberi klinikai alkalmazásra is ígéretes lehetőségeket kínál.

A Kromat Kft. büszkén hirdeti, hogy több mint 25 éve van jelen a kémiai analitikai, molekuláris biológiai és laboratóriumi eszközök piacán. A cég 2023-ban elérte a 6,8 milliárd forintos nettó árbevételt, amely mellett 288 millió forintos nyereséget könyvelhetett el. Azonban a 2024-es várakozások alapján a bevételek 5,7 milliárd forintra csökkenhetnek, és az adózott nyereség is mindössze 39 millió forintra mérséklődhet. E kihívások ellenére a legújabb innovációk bevezetése új lehetőségeket nyithatnak meg a cég előtt, lehetővé téve a növekedés új irányvonalainak felfedezését.

A Kromat és a Szegedi Tudományegyetem közötti együttműködés szoros összhangban áll a globális precíziós biotechnológiai irányzatokkal. Ezek a fejlesztések lehetőséget teremtenek arra, hogy az adatalapú és automatizált rendszerek révén a reprodukciós folyamatok hatékonysága drámai mértékben növekedjen. A mesterséges intelligencia és a szenzorhálózatok integrálásával a beavatkozások nemcsak személyre szabhatóvá, hanem előre jelezhetőbbé és gazdaságosabbá is válhatnak.

A Kromat Kft. és a Szegedi Tudományegyetem közötti együttműködés nem csupán tudományos áttörést hoz, hanem gazdasági lehetőségeket is nyújt Magyarország számára a biotechnológiai exportpiacokon. Az, hogy egy ilyen magas szintű innováció hazai forrásokból és közös munkával valósult meg, inspiráló példa lehet más technológiai ágazatok számára is. Különösen fontos ez olyan időszakokban, amikor a precíziós orvoslás és az állattenyésztés hatékonysága kiemelt szerepet játszik a globális trendekben.

Related posts