Macron válasza Trumpra nem csupán politikai lépés, hanem egy stratégiai manőver is, amely mögött számos szövetséges állhat. A francia elnök várhatóan nemcsak a saját országát képviseli, hanem egy szélesebb európai koalíciót is, amelyben más vezetők, példá

Az uniós vezetők köréből érkeztek különböző hangvételű nyilatkozatok a 30%-os amerikai gigavámmal kapcsolatban, amelyek között találkozhattunk harcias, valamint mérsékeltebb álláspontokkal is.
Emmanuel Macron francia elnök határozottan reagált Donald Trump amerikai elnök szombati bejelentésére, amelyben 30 százalékos vámot helyezett kilátásba az Európai Unióból érkező szinte minden árura. Ez a hirtelen és drámai lépés meglepte az európai vezetőket, akik a korábbi megbeszélések alapján csupán 10 százalékos vámra készültek. Macron, akinek szavai harciasságot tükröznek, világossá tette, hogy az ilyen intézkedések nem maradnak válasz nélkül.
Macron szerint az uniónak készen kell állnia akár egy kereskedelmi háborúra is.
Jelen pillanatban a bizottság feladata minden eddiginél hangsúlyosabbá vált, hogy kifejezze az unió elkötelezettségét az európai érdekek védelme mellett. Ezt úgy kell értelmezni, hogy sürgetni kell a hiteles ellenintézkedések kidolgozását, és aktiválni minden elérhető eszközt abban az esetben, ha augusztus 1-jéig nem sikerül konszenzusra jutni.
- írta Macron közösségi médiás bejegyzésében.
Lars Klingbeil, a német pénzügyminiszter, vasárnapi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak sürgősen határozott lépéseket kell tennie az Egyesült Államokkal szemben. Ezt akkor tartja szükségesnek, ha a közelgő tárgyalások az importvámok ügyében nem hozzák meg a várt eredményeket, és nem sikerül megállítani a fokozódó globális kereskedelmi konfliktust.
"Ha nem sikerül tárgyalás útján igazságos megoldást találni, akkor határozott ellenlépéseket kell tennünk annak érdekében, hogy megvédjük az európai munkahelyeket és vállalatokat" - mondta a német miniszter a Süddeutsche Zeitung című lapnak nyilatkozva. Megjegyezte: "továbbra is a kezünket nyújtjuk, de nem fogunk mindenbe belemenni".
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, a Truth Social közösségi platformon közzétett bejegyzése szerint augusztus 1-jétől 30%-os vámot tervez bevezetni az Európai Unióból és Mexikóból érkező termékekre. Tavaly Németország körülbelül 161 milliárd euró értékben exportált árukat az Egyesült Államokba, főként autókat, autóalkatrészeket, gépeket és gyógyszeripari termékeket. A német kormány által közzétett statisztikák alapján ez a lépés 2024-re a kereskedelmi többletet az Egyesült Államokkal szemben körülbelül 70 milliárd euróra növelheti.
Lars Klingbeil véleménye szerint Trump vámpolitikája kizárólag vesztesei lehetnek, és sürgeti a vita mérséklését. A német miniszter kiemelte, hogy a konfliktus az amerikai gazdaságot éppúgy fenyegeti, mint az európai cégeket.
"Jelenleg senkinek sem hiányoznak újabb fenyegetések és provokációk."
- tette hozzá Klingbeil. A miniszter hangsúlyozta, hogy folytatni szükséges a mélyreható és célzott párbeszédet az Egyesült Államokkal. Az Európai Unió egységesen és eltökélten áll ki amellett, hogy egy igazságos megállapodás jöjjön létre.
Nem minden uniós vezető fogalmazott meg ilyen határozott véleményt. Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke, egy nyilatkozatában kifejezte reményét, hogy a helyzet kedvező fordulatot vehet.
"igazságos megállapodás létrehozása", és úgy gondolja, "nincs értelme feszültséget kelteni egy kereskedelmi konfliktus révén az Atlanti-óceán két partján."
Simon Harris, Írország miniszterelnök-helyettese, kifejtette, hogy...
"Nincs értelme tovább fokozni a helyzetet."
Dirk Schoof holland miniszterelnök szerint pedg az uniónak egységesnek és eltökéltnek kell maradnia, hogy egy kölcsönösen előnyös megállapodás születhessen.
A vasárnapi napon Brüsszelben egyesülnek az uniós nagykövetek, hogy megvitassák a válaszlépéseket és a következő tárgyalási stratégiákat, mindezt a hétfői uniós kereskedelmi miniszterek összejövetele előtt.