Magyarországon állategészségügyi vészhelyzet alakult ki: a Nébih sürgős figyelmeztetést adott ki a száj- és körömfájás járvány terjedése miatt.


Figyelmeztet a Nébih: a kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor

A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket - hangsúlyozta a Nébih. Hozzátették, a vírus ellen csak úgy lehet védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét.

Ahol fertőzött állatra bukkannak, ott elkerülhetetlen az egész állatállomány kiirtása. Emellett a kontaktszabályok megszegése más állattartó telepek biztonságát is komolyan veszélyezteti - hangsúlyozták a szakértők.

Elengedhetetlen, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsák az összes állategészségügyi szabályt és járványvédelmi előírást - emelték ki a szakértők.

A Nébih legfrissebb közleménye alapján kizárólag azok léphetnek be az állattartó telepre, akiknek a jelenléte elengedhetetlen a munkafolyamatokhoz. Fontos, hogy minden be- és kihajtó járművet alaposan fertőtlenítsenek, ezzel is minimalizálva a kórokozók terjedését. Kérjük, hogy mindenki tisztán tartott munkaruhát és lábbelit viseljen, amikor az állatok közelében tartózkodik. Az állatgondozás során használt eszközöket és gépeket rendszeres időközönként meg kell tisztítani, és kerülni kell azok kölcsönadását más telepekre. Emellett tilos más gazdaságokból származó takarmányt, almot vagy eszközöket használni. A telepet megfelelő kerítéssel kell körbevenni, hogy megakadályozzuk a vadon élő állatokkal való érintkezést – hangsúlyozták a közleményben.

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) egy rendkívül fertőző betegség, amely a párosujjú patás állatokra, mint például a szarvasmarhákra, sertésekre, juhokra és kecskékre, valamint számos vadon élő fajra, mint az őzek és vaddisznók, gyakorol hatást.

A vírus terjedése leggyakrabban közvetlen érintkezés útján történik, különösen az élő állatok közötti fertőzéssel. Ugyanakkor a betegség könnyen eljuthat hozzánk közvetett módon is. Például állati termékeken keresztül, mint a kezeletlen nyers tej vagy fertőzött takarmány, valamint tárgyak és az állatok környezetében dolgozó emberek révén is terjedhet. A kórokozók ruházaton, lábbelin, járműveken és állatorvosi eszközökön keresztül is bejuthatnak a környezetünkbe, sőt, akár a szél is közrejátszhat a terjedésükben – figyelmeztetnek a szakértők.

A szakhatóság hangsúlyozta, hogy az állattartóknak mindenképpen figyelniük kell az alábbi jelekre, ha házi kedvenceiknél tapasztalják őket: étvágycsökkenés, levertség, láz, mozgáskorlátozottság, csökkent tejhozam, nyálképződés, hirtelen újszülött állatok elhullása, valamint hólyagok és sebek megjelenése a szájon, nyelven, tőgyön vagy a lábvégeken. Különösen juhok és kecskék esetében a tünetek sokszor enyhébbek, így nehezebben észlelhetők – figyelmeztetett az MTI.

Gyanú esetén (amennyiben a fenti tünetek bármelyike jelentkezik az állományban), az állattartó haladéktalanul értesítse: az ellátó állatorvost, vagy a járási hivatal állategészségügyi osztályát, vagy a hívja a Nébih Zöldszámát: +36 80 263 244

A járványhelyzet jelenlegi állapotáról, a védekezési módszerekről és a hatósági szabályozásokról friss és részletes információk találhatók a Nébih dedikált weboldalán: portal.nebih.gov.hu/rszkf. Érdemes odafigyelni ezekre az ajánlásokra, hogy tájékozottan tudjuk kezelni a helyzetet.

A száj-és körömfájás jelentős állatveszteségeket okozott Magyarországon és a környező országokban. Március elején Kisbajcson egy 1400 szarvasmarhát tartó telepen azonosították a vírust. Az összes állatot le kellett ölni a járvány megfékezése érdekében. A hónap végén pedig egy levéli szarvasmarha-telepen mutatták ki a fertőzést, itt 3000 szarvasmarhát kellett levágni, valamint sertéseket, kecskéket és birkákat is érintett az intézkedés.

A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos megbetegedés, amely a párosujjú patás állatokat - például szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat, kecskéket és vadon élő kérődzőket - érinti. Bár az emberekre ritkán terjed, az állatállományban hatalmas károkat okoz, mivel gyorsan és könnyen terjed, a fertőzött állatokat pedig nem lehet meggyógyítani. Emiatt minden érintett telepen az összes állatot le kell ölni, még akkor is, ha csak egy fertőzött példányt találnak.

A naphire.hu legfrissebb tudósítása szerint nemrégiben egy különös esemény zajlott le egy dunakiliti szarvasmarhatelepen. A hatóságok által elrendelt leállítás előtt egy váratlan fordulat következtében kiszabadultak azok a tehenek, amelyek a száj- és körömfájás járvány miatt leölésre voltak ítélve. A rendőrség nyomozást indított, miután felmerült a gyanú, hogy valaki szándékosan megrongálta a villanypásztort, lehetővé téve ezzel a fertőzött állatok kijutását az istállóból.

Related posts