Hurrá az önkéntesekért!

Zene, öröm és kölcsönös tisztelet uralta a XXII. civil szervezetek vásárát, amely szombaton valósult meg a marosvásárhelyi Rózsák terén. A rendezvény gazdag programkínálattal várta az érdeklődőket: arcfestés, izgalmas akadálypálya és sokféle kézműves tevékenység színesítette a napot. Emellett a látogatók részt vehettek elsősegély oktatáson, festési workshopokon, valamint közös sétákon is, melyek még inkább összekötötték a közösséget.
Terepszemlénk során lehetetlen lett volna minden egyes standnál megállni és minden tevékenységet alaposan szemügyre venni, ezért szubjektív módon válogattunk a kínálatból. Alig kezdődött el a rendezvény, máris útjára indult a Civil Cross, amelyre az előző évekhez hasonlóan idén is sokan regisztráltak. A résztvevők hat különböző kategóriában versenyezhettek, változatos távok teljesítésével: a legkisebbek, a 8 év alatti gyerekek 300 méteren indultak, míg a 8-11 évesek 800 méteren, a 12-15 évesek 1600 méteren, a 16 év felettiek pedig 2400 méteren mérhették össze erejüket. Az idősek (65+) szintén 1600 métert futottak, míg a fogyatékkal élők számára egyénre szabott, akadálymentesített távokat biztosítottak. Minden résztvevő emléklapot kapott, a legaktívabb kategóriák pedig jelképes díjakban részesültek. A Lucky Dragons Sportegyesület jóvoltából lehetőség nyílt kosárlabdázásra és célba dobásra is, emellett több szervezet sátránál izgalmas akadálypályák várták a bátor gyerekeket. Az Alpha Transilvană Alapítvány trambulinja különösen vonzó volt a legkisebbek számára, és ez a tevékenység hamar a rendezvény egyik legkedveltebb momentuma lett – alig telt el egy perc, hogy ne ugrabugráltak volna rajta boldogan a lurkók.
A gyerekek kreativitása most is szárnyalt, ami számos izgalmas tevékenység formájában mutatkozott meg. A különböző sátraknál a kicsik színezhettek és gyöngyfűzésre is lehetőségük nyílt. A Little People Egyesületnél közösen készítettek egy csodás festményt ujjlenyomat-figurák segítségével, míg a Bandi Dezső Kulturális Egyesületnél a fafaragás rejtelmeibe merülhettek el. A LOC Egyesület sátránál óriási volt a forgalom: itt a gyerekek lufifigurákat formálhattak, ami mindenkit elvarázsolt. A Máltai Szeretetszolgálat sátránál pedig hatalmas szappanbuborékok repkedtek, amelyek készítése szintén igazi slágernek bizonyult a fiatalok körében.
A Vöröskereszt és a SMURD önkéntesei is biztosítottak elsősegélyoktatást. Gafta Daria, a rohammentősök egyik önkéntese elmondta, egyre több fiatal jelentkezik hozzájuk, aminek nagyon örülnek, hiszen sokak számára olyan meghatározó élményt jelent az önkéntesség, amely a későbbiekben a pályaválasztást is befolyásolhatja. A Suryam Egyesület és a MureşHub standjánál a Szomszédok, nem idegenek! kampányt mutatták be, melynek célja, hogy lebontsa a sztereotípiákat, és arra ösztönözze az embereket, hogy származástól függetlenül közelebb kerüljenek egymáshoz. A kampány része a Ki nem mondott történetek című gyűjtemény, amely kilenc rövid elbeszélés segítségével járja körbe a veszteség, az elszakítottság, a remény és az újjáépítés témáit - ezekkel ismerkedhettek meg az érdeklődők. Idén is volt élő könyvtár, melynek ezúttal külön sátrat biztosítottak, itt a a szervezetek egy-egy tagjával, önkéntesekkel, vagy a szervezetek támogatásában részesülő személyekkel lehetett beszélgetni. A délután folyamán Boczog Botond és Pethő Csaba zenés előadással járult hozzá a helyszínen kialakult remek hangulathoz.
A vásár keretein belül először került sor panelbeszélgetésre, melynek témája a civil aktívizmus volt: mennyire és milyen formában kapcsolódik be a közösség a szervezetek munkájába? A beszélgetésben részt vevő szervezetek tagjaitól megtudtuk, bár egyre több a lelkes fiatal, az önkéntesek száma az elmúlt években mégis stagnál. Marius Dumitrescu, a MureşHub alapítója elmondta, még mindig nagyon sokan nem élnek a lehetőséggel, hogy személyi jövedelemadójuk 3,5 százalékát valamilyen szervezetnek adományozzák, annak ellenére, hogy ezt nagyon gyorsan és egyszerűen meg lehetne tenni, akár online formátumban is. Azoknak a száma, akik rendszeresen, a jövedelemadón felül is támogatnak szervezeteket, elenyésző, ilyen téren nagyon nehéz fenntartani az emberek érdeklődését. Hozzátette, az időszakos szociális részvétel igen erős - krízishelyzet esetén az emberek hajlamosabbak segíteni, adományozni - , azonban nem mindig hatékony, aminek legfőbb oka a nem megfelelő szervezés. Bercea Magda, a Vöröskereszt Maros megyei szervezetének elnöke hangsúlyozta, rengeteg szervezet működik a megyében, csak ki kell választani, hogy kinek vagy kiknek a tevékenységét támogatjuk.
A Divers Egyesület, a Marosszéki Közösségi Alapítvány, a Suryam Egyesület, a Mâini Unite Egyesület és az Alpha Transilvană Alapítvány által szervezett civil vásáron ezúttal 37 egyesület képviseltette magát. Az esemény alapvető célja a marosvásárhelyi és Maros megyei civil szervezetek tevékenységeinek bemutatása volt. Emellett lehetőséget biztosított új önkéntesek toborzására, valamint a személyi jövedelemadó 3,5 százalékának felajánlására is, amely - ahogyan a nap folyamán többször is hangsúlyozták - elengedhetetlen az egyesületek működésének fenntartásához. Koreck Mária, a Divers Egyesület elnöke elmondta, hogy örömmel tapasztalták, hogy az előző évekhez hasonlóan idén is több száz látogató fordult meg a vásáron, közülük sokan a felvonuláson is részt vettek. Kiemelte, hogy a jelenlegi országos instabilitás még inkább az összefogás fontosságára kell, hogy ösztönözze a közösséget.