Közeleg egy kulcsfontosságú céges határidő, ám sok vállalkozás még mindig bizonytalan és felkészületlen a feladatokkal kapcsolatban.


Hamarosan elérkezik az év utolsó napja, amely egyben a globális minimumadó alanyainak számára a NAV-hoz való bejelentkezés határidejét is jelenti. Az ünnepi időszak közeledtével pedig szinte eltűnik az idő a cégek számára, hogy eleget tegyenek ennek a kötelezettségnek – különösen, mivel sok vállalat még mindig tisztázatlan helyzetben van az új adó hatályának vonatkozásában. Az idő múlása sürgető, és a mulasztási bírságok mértéke is jelentős, így nem meglepő, hogy a témával kapcsolatban rengeteg kérdés merül fel. A WTS Klient által 2024 december elején tartott Globális Minimumadó Konferencia éppen ezért fontos támaszt nyújtott a résztvevő cégvezetők, adózási és számviteli szakemberek számára, segítve őket az eligibilitási és alkalmazási kérdések tisztázásában.

2024-től kezdődően Magyarországon életbe lépett a Minimumadó törvény, amely arra kötelezi azokat a multinacionális vállalatcsoportokat, amelyek bevétele meghaladja a 750 millió eurót, hogy megfizessék a globális minimumadót. A konferencia iránti jelentős érdeklődés jól tükrözi ezt a helyzetet, és a WTS Klient nem reprezentatív online felmérése is rávilágított: a vállalatvezetők körében, akik közül közel egyharmad még mindig nem biztos abban, hogy cégük érintett-e az új adónem, a globális minimumadó körében.

A konferencia nyitányaként Szadai András, a WTS Klient adózási üzletágának vezető partnere, bemutatta a gyorsfelmérés eredményeit. Eszerint körülbelül azonos arányban találhatóak olyan szakemberek, akik teljes mértékben felkészületlennek érzik magukat a témában, és azok is, akik nem is tudtak arról, hogy az érintett cégeknek év végéig kötelező adatokat benyújtaniuk. A válaszadók 70%-a úgy véli, hogy a globális minimumadó szabályrendszere bonyolultabb az átlagosnál, közülük pedig 22% határozottan azt állítja, hogy rendkívül összetett.

Bár a december 31-i határidő vészesen közeleg, és az ehhez szükséges GloBE adatlap csupán nemrégiben, szinte az utolsó pillanatban került fel a NAV hivatalos weboldalára, valamint a mulasztási bírság akár 5 millió forintra is rúghat, mégis érkeztek biztató hírek is a helyzet javulásáról.

Például különböző mentességek is igénybe vehetők az átmeneti CbCR Safe Harbour vagy az állandó Safe Harbour szabályokkal. Emellett ahogyan az Lars Behrendt, a WTS Németország adószakértőjének előadásából kiderült, arra is kifejlesztett klaszter módszerek léteznek már, hogy mi a teendő olyan országokkal (például Kína, India vagy az Egyesült Államok) való érintettség esetén, ahol még nem jelentették be a bevezetést, vagy a közeljövőben még nem látni a bevezetés mikéntjét. Nyilvánvaló ugyanis, hogy ha ezek a gazdaságilag jelentős országok nem vezetik be a GloBE szabályokat, akkor az megnehezíti a magyarországi szabályok alkalmazását vagy az esetlegesen Magyarországot megillető adók beszedését.

Related posts