A rendkívül megemelkedett áramár miatt a biztosítékot kiiktatták, ami drámai intézkedéseket hoz magával Észak-Európában.

A norvég kormány a villamosenergia-összeköttetések, vagyis az áram interkonnektorok felülvizsgálatát tervezi, válaszul az utóbbi időszak drámai árnövekedésére. A kisebbik koalíciós partner újratárgyalná a Dániával, az Egyesült Királysággal és Németországgal kötött megállapodásokat, míg a nagyobbik párt a dán összeköttetések teljes megszüntetését tűzte ki célul - számol be róla a Financial Times.
A németországi és Északi-tengeri szélhiány következtében Norvégia déli területein drámai emelkedés tapasztalható az áramárakban az összekapcsolt európai piacokon. Csütörtök délutánra a kilowattóránkénti ár 13,16 norvég koronára (1,18 USD) ugrott, ami 2009 óta a legmagasabb szintet jelenti, és szinte húszszoros növekedést mutat a múlt heti árakhoz képest.
Tegnap egy különleges részletes elemzést készítettünk a nagykereskedelmi áramárak elképesztő szintű emelkedéséről, amely újabb figyelemre méltó ugrást mutatott.
Terje Aasland, Norvégia energiaügyi minisztere, nyíltan kifejezte álláspontját a kialakult helyzettel kapcsolatban, és hangsúlyozta, hogy...
ez egy teljesen lehetetlen helyzet.
A kormányzó hatalom kisebbik koalíciós pártja tervezete szerint a következő évi parlamenti választások során célul tűzi ki a dániai villamosenergia-összeköttetési megállapodások újratárgyalását az Egyesült Királysággal és Németországgal. A kormányzó balközép Munkáspárt pedig ennél ambiciózusabb lépéseket is fontolóra venne, és...
A dániai villamosenergia-interkonnektorok megszüntetését javasolja.
A fennálló rendszer kritikusai szerint ezek az átvitelihálózat-összekötők felelősek a jelenlegi magas norvég árakért. Úgy vélik: Norvégiának csak akkor kellene külföldre exportálnia a bőséges vízenergiából származó villamosenergiát, ha már biztosította az alacsony hazai árakat, ahogyan az korábban évtizedekig történt.
Az Európai Unió tagállamai kifejezték aggályaikat a norvégiai tervekkel kapcsolatban. Egy oslói uniós nagykövet a következőképpen nyilatkozott:
Ez egy kulcsfontosságú időszak az EU és Norvégia közötti viszonyban. Az energiaimport csökkentésének híre valószínűleg nem talál kedvező fogadtatásra.
Az uniós tagállamok kiemelik, hogy az integrált villamosenergia-piac nemcsak a saját igényeiket szolgálja ki, hanem a norvég lakosság számára is előnyöket nyújthat. Amennyiben szükség merül fel, a rendszerösszekötők révén lehetőség nyílik villamosenergia importálására, így biztosítva a folyamatos ellátást.
A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján a jelenlegi kormány várhatóan nem éri el a szükséges támogatást a jövő évi választások során, ami lehetőséget teremt egy jobbközép kormány megalakulására. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a közvélemény-kutatásokban részt vevő jobboldali Progress párt is hasonló elképzelésekkel áll elő, így a politikai táj egyre inkább bonyolulttá válik.
Egy lehetséges kormányváltás esetén sem szorulna háttérbe a gondolat, hiszen a vélemények és elképzelések továbbra is középpontban maradnának.
A kiugróan magas árak nem csak Norvégiát, hanem a teljes európai régiót érinti. Ezért mindenképp érdemes figyelemmel követni a norvég eseményeket, amelyek akár komoly hatással is lehetnek az európai integrált árampiacok jövőjére.