Kínai katonák az ukrán fronton: szinte elképzelhetetlen fordulat következett be a konfliktusban.


Oroszország és Ukrajna oldalán egyaránt harcolnak kínai állampolgárok, nincs semmi jele annak, hogy bármelyik oldalon Peking hivatalos támogatásával teszik ezt - írta meg az Economist.

A cikk aktualitását az adja, hogy Zelenszkij elnök azt állította a napokban, hogy 150 kínai katona harcol az orosz haderőben, kettőt közülük nemrég Luhanszk megye határán ejtettek foglyul az ukrán erők.

Az Economist szerint jelenleg nincsenek olyan bizonyítékok, amelyek alátámasztanák, hogy az Oroszország mellett harcoló katonák a pekingi kormány támogatását élveznék. Ugyanakkor a magazin megjegyzi, hogy...

Mindkét oldalon már hosszú ideje küzdenek a kínai állampolgárok.

A források szerint a kínai fegyveresek döntő többsége anyagi indíttatásból vesz részt a harcokban Ukrajnában, mivel zsoldosként jelentősen magasabb jövedelemre tehetnek szert, mint hazájukban, ahol civilként dolgoznának. Vannak, akik a kalandvágy hajtja őket, míg másokat politikai meggyőződés motivál. Érdekes példa erre egy 38 éves kínai férfi, Zsao Rui, aki az orosz haderőhöz csatlakozott, hogy részt vegyen a japánok ellen folyó harcokban, akik Ukrajna oldalán állnak.

Arra is kitérnek, hogy sok kínai katona, aki Ukrajnába ment harcolni, már elesett a fronton.

Volt olyan is, aki dezertálni próbált az orosz haderőből: egy "Vörös macaron" hívójelű azért ment az orosz haderőbe, mert "könnyebben kapott vízumot", de embertelen körülmények és rossz felszerelés várta. Végül egy gödörbe zárták más dezertőrökkel együtt, azóta nem hallani róla.

Vannak olyanok is, akiket üldöztek Kínában és így kerültek Ukrajnába, az ukrán idegenlégióba. Peng Csenliang például hét hónapot töltött börtönben Kínában, majd Ukrajnába repült; egyik utolsó videójában egy tajvani zászlóval pózolva azt mondta, Ceng Seng-kuang mellé akar bekerülni a történelembe, aki Tajvan egyik első elesett katonája volt a háborúban. Peng 2024 végén esett el.

Related posts