Kárpátalja mai arca: figyelemfelkeltő jelzés - a medvetalp.


Ahogy telnek az évek, Kárpátalja tájain egyre inkább elterjed a kaukázusi medvetalp. Megjelenése szinte bárhol észlelhető: utak mentén, elhagyott kertekben, vízpartokon - ez a strapabíró, ámde rendkívül veszélyes inváziós növény bármilyen környezetben képes gyökeret verni.

Magyarországon és Ukrajnában a kaukázusi medvetalp egyre nagyobb gondot okoz, mivel ez az egyik legagresszívebb inváziós növényfajta. Az eltávolítása komoly kihívások elé állít minket, így elengedhetetlen, hogy tudatosan védjük magunkat a terjedésétől.

Mint ahogyan már említettük, a kaukázusi medvetalp (latin neve Heracleum mantegazzianum, ukránul borscsivnik) egy mérgező gyomnövény, amely széles körben elterjedt Európában. E növény, amely a Kaukázus és Közép-Ázsia vidékein honos, a XIX. században kezdett el terjedni a kontinensen.

Az ovális formájú termésekkel rendelkező, ernyős virágzattal büszkélkedő kaukázusi medvetalp magassága elérheti a 2-5 métert is.

Ez a növény valódi különlegesség az évelők világában, hiszen nemcsak szaporaságával, hanem virágzásakor előidézhető erős allergiás reakcióival is felhívja magára a figyelmet. Már a puszta érintés is jelentős következményekkel járhat, így érdemes óvatosnak lenni vele. Ha a sérült bőrfelület napfénynek van kitéve, a bőr érzékenyebbé válhat, ami hosszú távú problémákat okozhat. Éppen ezért fontos, hogy az ilyen növények közelében mindig körültekintően járjunk el!

A toxikus anyagok hatásának felerősödése jelentős hólyagok kialakulásához vezethet, és csupán 1-2 napon belül égési sérülések formájában jelentkezhetnek a bőrön. Emellett a kaukázusi medvetalp nedve, ha a szemmel érintkezik, akár vakságot is okozhat.

A kaukázusi medvetalp egy igénytelen növény - és éppen emiatt tud terjedni. Szinte lehetetlen kiirtani. A medvetalppal borított területeket állandóan kaszálni kellene, valamint a növény gyökerét gyéríteni, irtani. Sajnos nem elegendő egyszer foglalkozni az irtásával: gyakorlatilag pár héten belül képes regenerálódni. Kárpátalján legutóbb tavasz végén hívták fel a figyelmet a kaukázusi medvetalp irtására.

A bőrfelületet alaposan tisztítsuk meg hűvös, szappanos vízzel, majd védeni kell a napfénytől, ezért takarjuk le. Mivel a medvetalp egy rendkívül veszélyes növény, a szakértők javasolják, hogy a vele való érintkezés után azonnal keressünk fel egy orvost.

Related posts