Karácsony Gergely főpolgármester a közeljövőben új főpolgármester-helyetteseket fog kinevezni, azonban a részletekről egyelőre még nem osztottak meg információt, így a jelöltek kiléte egyelőre rejtély marad.


Néhány napon belül várhatóan napvilágot lát az előterjesztés, ám jelenleg sem a résztvevők nevei, sem a mögöttes politikai megállapodások részletei nem ismertek.

"Ahhoz, hogy valaki főpolgármester-helyettes legyen, három dolog kell: az, hogy akit erre felkérnek, akarja a posztot, aztán az, hogy a főpolgármester felterjessze a nevét és végül az, hogy a közgyűlés ezután meg is szavazza"

- fogalmazott meg Kiss Ambrus, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatója egy szerdai háttérbeszélgetés keretében. A kérdés felvetése valószínűleg nem volt véletlen, hiszen az újságíróknak az esemény elején átadtak egy olyan dokumentumot, amely tartalmazta a Fővárosi Közgyűlés jövő heti ülésének tervezett napirendi pontjait. Ezek között az első helyen szerepel, hogy „javaslat a főpolgármester-helyettesek megválasztására”.

Kiss hiába kapott ezzel kapcsolatban több kérdést is, nem volt hajlandó neveket mondani.

A közbeszédben már hetek óta keringenek pletykák arról, hogy Kiss Ambrus lenne az egyik esélyes jelölt. Kifejezetten rákérdeztünk a főigazgatóra, hogy ha három fontos feltétel közül az egyik az, hogy a politikai szereplő valóban vágyik a pozícióra, akkor az ő esetében ez a kritérium teljesül-e. Más szóval, valóban törekszik-e a megválasztására?

Kiss Ambrus válaszában kifejtette, hogy az ő részéről semmiféle akadály nem állt fenn. Azonban az előterjesztésben többes számban szereplő jelöltek említése egyértelmű félreértésekhez vezethet, mivel a közgyűlésnek kötelező választania egy olyan főpolgármester-helyettest, aki egyben képviselő is. Kiss Ambrus ezen a téren nem felel meg a követelményeknek. A már többször felröppenő pletykák szerint a másik potenciális jelölt Vitézy Dávid, aki Karácsony Gergely ellenében indulna a főpolgármesteri posztért, és jelenleg a Podmaniczky Mozgalom vezetője.

A főváros október eleje óta, az alakuló ülése óta, jogsértés áll fenn, mivel a képviselők nem tudtak megegyezni a főpolgármester-helyettesek kiválasztásában. Karácsony Gergely főpolgármester eddig nem tett javaslatot senkire, mivel a közgyűlés bonyolult felépítése miatt senkinek sem lett volna garantált többsége.

Ahogy korábbi beszámolóinkban már említettük, a 33 fős testületben a döntésekhez 17 szavazat szükséges. E cél eléréséhez elengedhetetlen, hogy az előterjesztő támogatókat találjon a két jelentős, tízfős frakció egyikében, amelyek a Tisza és a Fidesz. Nélkülük gyakorlatilag lehetetlenné válik bármilyen javaslat elfogadása. A Tisza frakció azonban nem mutatott érdeklődést Kiss Ambrus iránt, még "árukapcsolás" keretében sem: forrásaink szerint Vitézy Dáviddal együtt sem támogatták volna őt főpolgármester-helyettesi poszton. Kiss az előző ciklusban már betöltötte ezt a pozíciót, ám most nem tudott újra indulni. Szerdán viszont ez a helyzet változhat, amennyiben a főpolgármester ténylegesen őt jelöli, és a közgyűlés is megszavazza a jelölést. Jelenleg még nem világos, hogy a képviselők egy csomagban, vagy külön-külön szavaznak-e a jelöltekről. Kérdéseimre Kiss Ambrus nem adott részletes választ.

Figyelemreméltó, hogy Karácsony Gergely Kiss Ambruson keresztül jelezte, hogy jövő szerdáig be fogja mutatni jelöltjeit. Ezzel a lépéssel nemcsak hogy nyilvánosságra hozta terveit, hanem egyúttal nyomás alá is helyezte a fővárosi frakciókat, hogy sürgősen rendezniük kell vitás ügyeiket, hogy a jelöltek szavazása zökkenőmentesen megtörténhessen.

Karácsony Gergelynek is megvannak a maga nehézségei, különösen a Tisza Párttal kapcsolatban. Amennyiben a főpolgármester valóban javasolja Kiss és Vitézy nevét, az arra utal, hogy sikerült valamilyen megoldást találniuk. A főpolgármester és a Magyar Péter pártja közötti konfliktus forrásáról azonban hivatalos tájékoztatás nem áll rendelkezésre. Egy biztos: létezik olyan feszültség a két fél között, amely a fővárosi cégek felügyelőbizottságait és igazgatóságait érinti, és ez a vita már most is veszélyezteti bizonyos közszolgáltatások zavartalan működését. A részletekről itt olvashat bővebben.

Kiss Ambrus a háttérbeszélgetés során számos érdekes témát érintett, beleértve a Fővárosi Önkormányzat közelgő lépéseit is. Elmondta, hogy a főváros átveszi a Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) és az Oltalom Karitatív Egyesület két intézményét. Ezzel a változással az önkormányzat fogja fenntartani Iványi Gábor két, rászorulókat segítő intézményét, amelyek jelenleg állami nyomás alatt működnek. Ha a közgyűlés jóváhagyja ezt a döntést, akkor a folyamat során egy női szálló, valamint egy olyan otthon is érintett lesz, amely átmeneti lakhatást biztosít családok számára.

A főváros intézményeihez forduló otthontalanok száma drámaian megnövekedett, hiszen az utóbbi hetekben 1395 ember keresett menedéket ezekben a helyekben. Ez a szám 150 fővel haladja meg a tavaly ilyenkor regisztráltakat. Kiss hangsúlyozta, hogy ez nem feltétlenül jelenti a hajléktalanok számának jelentős emelkedését, hiszen a statisztikák ezt nem támasztják alá. A tendencia azonban egyértelműen azt mutatja, hogy egyre többen mernek segítséget kérni.

Related posts