Illyefalva büszkén köszönti Kató Bélát, aki a község díszpolgárává válik.

Kató Béla, a nyugalmazott református püspök, 25 éven át szolgált Illyefalva református lelkészeként, és ebben az időszakban a falu jelentős változásokon ment keresztül. Az ő elkötelezett munkájának köszönhetően Illyefalva nemcsak a névtelenségből lépett elő, hanem a szegénységből is sikerült kiemelkednie. Most, a közösség hálájának jeléül díszpolgári címmel tisztelik meg őt.
Az illyefalvi helyi tanács szerdai ülésén csupán egyetlen napirendi pont szerepelt: Kató Béla, a nyugalmazott püspök díszpolgári címe. A tanácstagok egyhangúlag támogatták a javaslatot, így Kató Béla mostantól a község egyetlen élő díszpolgárává vált. Korábban csak Fábián Ernő érdemelte ki ezt a megtisztelő címet, őt halála után avatták a falu tiszteletbeli polgárává.
A cím odaítéléséhez a helyi tanácsnak új szabályzatot kellett kidolgoznia, mivel a korábbi már nem volt érvényes a jogszabályok változása miatt. Emellett Kató Bélát is megkeresték, hogy hajlandó-e elfogadni a megtisztelő címet – tájékoztatott Benkő Árpád Jenő, Illyefalva polgármestere.
A kitüntetett a díszpolgársággal járó oklevelet vasárnap, az Illés-napok ünnepi rendezvénysorozatának keretein belül, egy színes istentisztelet során fogja átvenni. Az esemény különlegességét a jelenlegi püspök, Kolumbán Vilmos adja, aki méltatásában Kató Bélát állítja középpontba.
Kató Béla 1954-ben látta meg a napvilágot Barátoson, majd 1988-ban Illyefalvára költözött, ahol 2001-ig parókus lelkészként tevékenykedett. Már az első évében újító szellemmel közelítette meg feladatát: a parókia csűrjét gyülekezeti házzá alakította át, ami miatt összetűzésbe került a szekuritátéval. Azonban az 1990-es évek politikai változásai új lehetőségeket nyitottak meg számára, kedvező irányba terelve sorsát.
1990-ben négy hónapon át a település polgármestereként dolgozott, ezt követően pedig svájci, holland és német támogatások segítségével felújíttatta a vártemplomot, amelyben szálláshelyeket is kialakítottak. Az ő irányítása alatt jött létre a Keresztény Ifjúsági és Diakóniai Központ (KIDA), amely számos konferenciának és rendezvénynek adott otthont.
Megalapította a LAM hitelszövetkezetet, amely közvetítésével számos kisgazda vehetett részt külföldi tanulmányúton és kapott hitelt mezőgazdasági vállalkozás indításához, ugyanakkor a faluban egy tangazdaság is a székelyföldi gazdák gyakorlati képzését szolgálta.
A falu szívében egy modern orvosi és fogorvosi rendelő létesült, ahol emellett szolgálati lakások is találhatók. 1994-ben megnyílt a községközpontban egy különleges gyermekfalu, amely 29 árva gyermek otthona lett, lehetőséget biztosítva számukra a szeretetteljes nevelkedésre. A Séra-kúria felújítása mellett számos köztéri szobor elhelyezése is a helyi közösség fejlődését szolgálta. Érdemes megemlíteni, hogy a Diakónia Keresztény Alapítvány első szervezete éppen Illyefalván alakult meg, megerősítve ezzel a falu társadalmi összefogását.
A gyermekfalu megszűnésével az épületegyüttes új életre kelt, hiszen itt kapott helyet a Semmelweis Egyetem Pető András karának kihelyezett tagozata, a Pető Fejlesztő és Képzőközpont. Mindez azonban nem valósulhatott volna meg Kató Béla nélkül, aki a község díszpolgáraként református lelkészként, majd püspökként is jelentős szerepet játszott számos intézmény létrehozásában. És még csak most kezdjük felsorolni azokat a fontos kezdeményezéseket, amelyekhez hozzájárult.