Hogyan tudom értékesíteni a használt telefonomat?
A Magyar Telekom legújabb kutatása rámutatott arra, hogy mi történik a régi telefonokkal, amikor lecseréljük őket modernebb modellekre. Az eredmények szerint átlagosan 1,7 használaton kívüli mobiltelefon hever a fiókok mélyén, ami országos szinten körülbelül 2,7 millió olyan készüléket jelent, amely valójában jobb sorsra érdemes. Ezek az eszközök akár eladhatók, javíthatók, vagy biztonságos és környezetbarát módon újrahasználhatók is.
A telefonok piacára nagyon sokáig a lineáris gazdasági modell volt jellemző, azaz ha valaki új telefont vett, ritkán gondolkodott eladásban, és abban is, hogy használt készüléket vásároljon. És itt el is érkeztünk a legsarkalatosabb ponthoz, a használt készülékek piacához. így macerásnak tűnt venni is, és eladni is, hiszen ott meg abban nem lehettél biztos, hogy például az adataidat, a mobilodon tárolt képeidet, azonosítóidat nem tudják-e visszafejteni.
A Recommerce, amely a Telekommal együttműködve működik, a mobil készülékek körforgását segíti elő Európában. Friss kutatási adataik szerint a magyar lakosság 41%-a nyitott arra, hogy megbízható forrásból felújított készüléket vásároljon. A Telekom keretein belül a körforgásos gazdaság elveinek megfelelően lehetőség van a régi, már nem használható készülékek újrahasznosítására, a még működő telefonok értékesítésére, valamint felújított készülékek beszerzésére is.
A felújított telefonok piaca egészen más jellegű dinamizmussal bír, mint a használt telefonok piaca. Képzelj el egy helyzetet: van egy telefonod, ami már elérte a csereérettséget, mert megjelent egy új modell, amelyben olyan technológiai újítások találhatók, amik számodra kifejezetten lényegesek. A jelenlegi készüléked gondosan karbantartott, és bár tökéletesen működik, lehet, hogy néhány karc díszíti, esetleg a hátlapja is megviselt. Ezt a telefont elérheted a Telekom programján keresztül, ahol a Recommerce szakemberei bevizsgálják a készüléket: felmérik az akkumulátor állapotát, a rajta lévő sérüléseket, majd ajánlatot tesznek. Az ajánlatot el is fogadhatod, vagy visszautasíthatod. Ne feledd, hogy mielőtt bármit tennél, érdemes lépéseket tenned a személyes adataid védelme érdekében: győződj meg róla, hogy minden fontos fotódat, videódat és hangfájlodat lemented, majd végezz el egy gyári visszaállítást, hogy teljesen töröld a fiókjaidat.
A másik oldalon ott várakozik valaki, aki friss telefont szeretne vásárolni. A felújított készülékek különlegessége, hogy minden olyan alkatrészt kicserélnek bennük, amely nem felel meg a kívánt standardoknak. Legyen szó hibás gombokról, megrepedt kijelzőkről vagy gyengélkedő akkumulátorokról, itt mindent rendbe hoznak. Különböző minőségi kategóriákban nézheted meg a telefonokat, így könnyedén eldöntheted, hogy egy szinte vadonatúj élményre vágysz, vagy belefér, ha a készülék vázán néhány aprókarc is látható, amit a tok úgyis elrejt.
A Revommerce Csoport legfrissebb reprezentatív kutatása rávilágított, hogy az európai vásárlók körében a felújított okostelefonok iránti érdeklődés folyamatosan növekszik: már 30 százalékuk vásárolt ilyet. Magyarországon ez az arány az elmúlt évben 22-ről 25 százalékra emelkedett, és a válaszadók 41 százaléka nyitott lenne arra, hogy felújított készüléket vásároljon. Érdekes módon a megkérdezettek 58 százaléka jelezte, hogy szívesen leadná a feleslegessé vált, otthon heverő telefonjait, ha tudná, hol és hogyan teheti ezt meg, anélkül, hogy bármiféle ellentételezést várna érte.
A kutatás során kiderült, hogy a nők hajlamosabbak arra, hogy ajándékozzák vagy újrahasznosítsák a régi készülékeiket, azaz nem dugdossák el azokat a fiók mélyén, ahol a feledés homályába merülnek. Sok esetben azonban az emberek számára kényelmesebb megoldás a fiók választása, vagy esetleg nincs világos elképzelésük arról, hogyan kezdjenek neki a használt eszközök értékesítésének. Csak a válaszadók legkisebb hányada, mindössze 7 százalék, dönt úgy, hogy minden alkalommal értékesíti a régi készülékét, akár az új vásárlása előtt, akár azt követően. Ők az így szerzett pénzt nemcsak az új telefon megvásárlására használják fel, hanem sokan váratlan extra bevételként is tekintenek az eladott telefon árának jövedelmére.
Egy rendkívül lényeges téma merül fel: meddig élvezhetjük a felújított állapotú eszközök előnyeit?
Tudtad, hogy egy zsebedben elférő eszköz előállításához körülbelül 160 kilogramm nyersanyagra van szükség? Elgondolkodtál már azon, hogy ezeket az anyagokat valahol a föld másik felén bányásszák, majd hosszú utazás után a világ más tájain összeszerelik, és végül visszajuttatják hozzád? Érdekes, hogy a világ vezető mobilgyártói folyamatosan hangoztatják elkötelezettségüket az újrahasznosított anyagok használata mellett.
A Magyar Telekom csak a tavalyi évben 5 tonna elektronikai hulladékot gyűjtött vissza ügyfeleitől, olyan értékes anyagokat juttatva vissza a körforgásba, mint például az arany, az ezüst, a réz vagy a palladium. A felületen mobilt, tabletet és játékkonzolt is lehet értékesíteni. 2023 októbere óta pedig a Magyar Telekom A+ prémium kategóriájú, szinte új állapotú, csak minimális esztétikai hibával bíró, legalább 85 százalékos akkumulátor kapacitással rendelkező és töltőkábellel ellátott készülékeket is értékesít, szintén a Recommerce partnereként. 2024-ben az online értékesített készülékek 10 százaléka már felújított volt.
Természetesen vonzó lehetőségnek tűnik, hogy a megunt telefonoddal pénzt keress, de ennél is lényegesebb, hogy milyen hatással van ez a környezetre. Augustin Becquet, a Recommerce vezetője rámutatott arra, hogy a felújított telefonok piaca folyamatosan bővül, és az iparági becslések szerint 2029-re globálisan akár 32 milliárd euróra is rúghat. "Célunk, hogy az emberek elsőként a javításra, második lépésként a felújításra, és csak legvégső esetben az újrahasznosításra gondoljanak, amikor elektronikai eszközökről van szó" - osztotta meg véleményét az eszközök optimális életciklusáról. A társadalmi felelősségvállalás is kiemelkedően fontos számukra, ezért minden eladott felújított készülék után a bevételük egy részét jótékonysági szervezetek támogatására fordítják.