Hitből iskolává, álomból valósággá válik Seszták Szidónia története a Thália Tanodáig vezető úton.
Tizenöt évvel ezelőtt egy apró táncterem négy falán belül kezdődött minden, mára pedig a Thália Tanoda szárnyai alatt közel háromszáz lelkes diák talál otthonra. Az alapító, Seszták Szidónia, akinek a színház iránti szenvedélye és eltökéltsége hajtott a cél felé, egy olyan különleges közösséget teremtett, ahol a tehetség kibontakozása és az emberi értékek tisztelete áll a fókuszban. Interjúnk során Szidónia mesél a kezdeti lépésekről, a legfontosabb mérföldkövekről, és arról, hogyan találja meg az egyensúlyt az anyaság és egy intézmény irányítása között.
Egy különleges történet bontakozik ki előttünk, amely a hit, a kitartás és a színház iránti szenvedély csodálatos összefonódását mutatja be. Seszták Szidónia életútja példaértékű, hiszen ő az, aki merte követni álmait, még akkor is, amikor mások kételkedtek benne. Tizenöt évvel ezelőtt, a legnehezebb pillanatokban, amikor úgy tűnt, hogy mindenki elfordult tőle, Szidónia elindította a Thália Tanodát. Ma már büszkén mondhatja, hogy intézményében közel háromszáz fiatal tehetség tanul, mindezt a szakma legkiválóbb mestereinek irányításával. Az ő története nemcsak a színház iránti szeretetéről szól, hanem arról is, hogy a kitartás és a hit csodákra képes.
A színészi pálya iránti vonzalom egy különleges élményből fakad. Gyermekkoromban a színház varázsa lenyűgözött; emlékszem, milyen izgalommal néztem a színpadon zajló előadásokat, ahol a színészek életre keltették a történeteket. Aztán egy alkalommal, amikor részt vettem egy iskolai színdarabban, felfedeztem, mennyire élvezem a szerepek megformálását és a közönség reakcióit. Ez a tapasztalat megerősítette bennem azt az érzést, hogy a színészi pálya nem csupán munka, hanem egyfajta hivatás, amely lehetőséget ad arra, hogy mások életébe is belépjek, és átéljem a különböző karakterek érzelmeit. Azóta elkötelezett vagyok abban, hogy a színészet révén kifejezzem magam, és megosszam a világ szépségeit és kihívásait másokkal.
A színészi pálya iránti vonzalmam már egészen kicsi koromban megmutatkozott. Kamasz éveimben a Liliomfi varázsa teljesen elragadott, annyira, hogy ha ezerszer nem is, de legalább egyszer biztosan megnéztem. Krencsey Marianne és Ruttkai Éva szerepeit betéve tudtam. Kislányként a Sissi filmje is nagy hatással volt rám; annyi alkalommal néztem meg, hogy végül a csipkés nappali függönyt magamra tekerve, a kertben vonultam, miközben a film szövegét fejből mondtam. Komolyabban véve a dolgot, gimnazista koromban csatlakoztam egy amatőr színjátszó csoporthoz, ahol nemcsak főszerepet játszottam, de koreográfiákat is készítettem.
Papp Gyula zenész és Sárdy Barbara énekesek voltak azok, akik felfedezték a tehetségemet. Az ő bátorításuk hatására jelentkeztem a Gór Nagy Mária Színitanodába, ahova örömmel felvettek. Innentől kezdve egyértelművé vált számomra, hogy a színház az a világ, amelyben szeretnék élni és alkotni. Ez az élmény örök szerelemmé vált számomra. Kálloy Molnár Péter és Sztarenki Pál irányítása alatt tanulhattam, akik nemcsak mestereim, hanem osztályfőnökeim is voltak. Tőlük rengeteget tanultam, és a tudásuk örökre nyomot hagyott bennem.
Életem legemlékezetesebb színházi élménye kétségtelenül az "Éljen az élet!" című musical volt, amelyet osztályfőnököm, Kálloy Molnár Péter rendezett Békéscsabán. Az egész osztályt magával vitte a főpróbahétre és a premierre, ami igazi különlegessé tette ezt az élményt. A zenék varázslatos világát Charles Aznavour teremtette meg, aki személyesen érkezett Franciaországból a premier eseményére. Az előadás lenyűgöző volt, tele világhírű dallamokkal és tehetséges színészekkel, akik életre keltették a történetet. Az este varázsa és az élmény minden egyes pillanata örökre a szívemben marad.
Miután elvégeztem a színész szakot, a Katona József Színházban játszhattam Bán Jánossal egy Pilinszky-estben. Az volt az első komoly színházi tapasztalatom, és rengeteget tanultam Jánostól. Majd Gali László, Jászai Mari-díjas rendező rendezett engem, akit elsőként kértem fel a Thália Tanoda megalapításakor a tanításra. Nekem ő a második édesapám. Kivételesen jó ember és nagyszerű színházi szakember, végig mellettem volt, míg nyugdíjba nem vonult. Nagyon sokat köszönhetek neki.
Mikor született meg benned a Thália Tanoda koncepciója?
A Thália Tanoda koncepciója akkor született meg bennem, amikor fiatal színésznőként a médiaiskolában casting managerként tevékenykedtem. Itt lehetőségem nyílt arra, hogy lelkes, pályakezdő fiatalokat felvételiztessak, akik álmuk, hogy belépjenek a média világába. Ekkor éreztem meg bennem az elhivatottságot, hogy valami hasonlót hozzak létre a színház területén, egy olyan iskolát, ahol a tehetséges fiatalok kibontakozhatnak és megtalálhatják helyüket a színművészet világában.
A tanoda története egy különleges pillanattal vette kezdetét, amikor néhány elhivatott pedagógus és közösségi tag felismerte, hogy a helyi fiataloknak szükségük van egy olyan térre, ahol fejlődhetnek, tanulhatnak és támogathatják egymást. Az első lépéseket egy baráti beszélgetés indította el, ahol a résztvevők megosztották elképzeléseiket arról, hogyan lehetne egy olyan helyet létrehozni, ahol a tudás átadása mellett a közösségi élmények is helyet kapnak. Együttműködésre építve, a helyi iskola, szülők és civil szervezetek összefogtak, hogy megvalósítsák álmukat. A tanoda hamarosan otthont adott különféle programoknak, kreatív foglalkozásoknak és közösségi eseményeknek, mindezt egy barátságos és inspiráló környezetben. Így született meg a tanoda, mint a tanulás és a közösségépítés színtere, ahol minden fiatal saját útját járhatja.
Az utolsó hetvenezer forintos fizetésemből, 2010-ben indítottam el a tanodát. Igazából mindenki le akart beszélni az iskola indításáról, mivel ez egy nehéz feladat, és már akkor is több nagy nevű iskola volt a szakmában. De én nem az akadályokat láttam, hanem csak azt, hogy hogyan lehetne ezt megvalósítani, és persze konokul hittem benne. Kibéreltem egy kis tánctermet, és szórólapon meghirdettem egy meghallgatást.
Elérkezett a nagy nap, a meghallgatás, és bár senki sem bízott abban, hogy sikerrel zárul, mégis boldogan tapasztaltam, hogy a Thália Tanodába tíz lelkes diák beiratkozott. Ezzel kezdetét vette az első csoportunk kalandja. Most, tizenöt év elteltével, büszkén mondhatom, hogy kétszáznyolcvan tehetséges diák tanul nálunk, és harminc elkötelezett pedagógus segíti őket az útjukon.
Célunk, hogy minden egyes emberben felfedezzük és kibontakoztassuk azt a különleges tehetséget, amivel kiemelkedhet.
Idén különleges évfordulót ünnepel a tanoda, hiszen már egy évtizede szolgálja a közösséget. Az elmúlt évek során számos jelentős mérföldkővel gazdagodtunk. Kezdve az első tanév sikeres megnyitásától, ahol a diákok lelkesedése és kíváncsisága azonnal nyilvánvalóvá vált. Ezt követően megvalósítottuk a különféle programokat, amelyek nemcsak a tudást bővítették, hanem a közösség cohesióját is erősítették; legyen szó tehetségkutató versenyekről vagy kulturális eseményekről. Az évek során számos neves előadó látogatott el hozzánk, akik inspiráló történeteikkel motiválták a tanulókat. Az utolsó év különösen emlékezetes volt, amikor a tanoda új, modern oktatási módszereket és digitális eszközöket vezetett be, ezzel megkönnyítve a tanulás folyamatát. Mindezek mellett a tanoda folyamatosan bővítette a tanári gárdáját is, biztosítva a magas szintű szakmai támogatást. Ahogy visszatekintünk az elmúlt évek eseményeire, büszkék vagyunk arra, hogy közösen formálhattuk ezt az inspiráló környezetet, és alig várjuk, hogy mi vár ránk a következő években!
Idén különleges alkalomra készülünk, hiszen iskolánk tizenötödik születésnapját ünnepeljük! E jeles napot egy nagyszabású koncerttel szeretnénk megkoronázni, amely méltóképpen tükrözi az eltelt másfél évtized fejlődését. Az, hogy most már "Színész 1" végzettséget is tudunk adni, igazi mérföldkő számunkra, és büszkén emlékezünk arra is, hogy sikeresen túléltük a COVID-19 járványt. Tizenöt évvel ezelőtt egy szerény táncteremben indultunk, és mára egy szakközépiskola teljes szintjét birtokoljuk, amely kilenc teremmel büszkélkedik, köztük egy színházteremmel és egy szinkronstúdióval. Ez az út inspiráló, és alig várjuk, hogy megosszuk az ünnep fényét mindenkivel!
Mi a tanoda hitvallása?
A tanoda hitvallása, hogy mindig, minden körülmény között őszinték legyünk a diákokkal. Senkit sem hitegetünk álomszerepekkel és álommunkával, de profi képzést kapnak tőlünk, amit szeretettel, egymásra figyeléssel, alázattal adunk át, egy meghitt, családias légkörben. Célunk, hogy minden egyes emberben felfedezzük és kibontakoztassuk azt a különleges tehetséget, amivel kiemelkedhet. Mi a tehetséget szeretnénk támogatni, építeni és felemelni.