GyártásTrend - Diákok által inspirált energetikai újítások


Harmadik alkalommal állhattak próbára magukat a középiskolás diákok az OPUS ENERGETIKA Csoport által szervezett országos verseny keretében. Az OPUS TITÁNOK energiatudatossági megmérettetésére összesen 120 csapat, mintegy 400 diák nevezett. Az online selejtezőket követően április 10-11-én a legjobb nyolc csapat mérte össze tudását a Miskolcon megrendezett izgalmas döntőben, ahol értékes díjakért folyt a küzdelem.

A szervezők megfigyelései alapján a diákok nem csupán egyre valóságosabb kihívásokat hoznak a felszínre, hanem kreatívabbnál kreatívabb megoldásokat is ajánlanak. Ráadásul a megvalósíthatóságra is egyre fokozottabb figyelmet fordítanak.

A 2024/25-ös tanév során immár harmadik alkalommal került megrendezésre az OPUS ENERGETIKA Csoport energiatudatossági és fenntarthatósági versenye középiskolások számára. Az OPUS TITÁNOK elnevezésű esemény célja, hogy a fiatalok körében felkeltse az érdeklődést az energetika iránt, és ösztönözze őket az energiatudatos gondolkodásra, valamint a fenntartható megoldások keresésére. Az OPUS ENERGETIKA Csoport tagvállalatai – az OPUS TIGÁZ Zrt., az OPUS TITÁSZ Zrt. és az OPTESZ OPUS Zrt. – elkötelezettek amellett, hogy támogassák a fiatalok műszaki pályára orientálódását, ezzel is hozzájárulva a jövő innovatív szakembereinek képzéséhez.

Torda Balázs, az OPUS TIGÁZ Zrt. és OPUS TITÁSZ Zrt. vezérigazgatója így nyilatkozott: "Az OPUS TITÁNOK program az elmúlt három év során már számos bizonyítékot szolgáltatott értékességére. Egyrészt megmutatta kollégáinknak és az energetikai szektor szereplőinek, hogy érdemes a középiskolás fiatalokat kihívások elé állítani, hiszen ők kreatívan és életszerűen közelítik meg az energetika előtt álló problémákat, miközben friss szemléletükkel gazdagítják tapasztalatainkat is. Másrészt örömteli látni, hogy az utóbbi években dinamikusan átalakuló energetikai ágazatban biztosított a tehetséges utánpótlás, amennyiben a megfelelő támogató környezetet biztosítjuk számukra. Az OPUS TITÁNOK program az energetikai világ kapuját jelenti, amely a pozitív élmények révén lehetőségeket nyit meg a fiatal tehetségek előtt" - tette hozzá Torda Balázs.

A "Ti vagytok a jövő energiája!" szlogennel hirdetett versenyre az ország bármely középiskolájából várjuk a 9., 10., 11. és 12. osztályos diákok jelentkezését. A háromfős csapatok számára az első fordulóban egy izgalmas kvíz vár, amely részben logikai feladatokból, részben pedig fizikai ismeretekből áll, mindezek az energiatudatosság témakörét ölelik fel. Ezt követően a csapatoknak fel kell vázolniuk egy olyan problémát, amely az energiahatékonysággal, fenntarthatósággal vagy környezetvédelemmel kapcsolatos, és amelyre a verseny következő szakaszaiban szeretnének mélyebben fókuszálni. A második fordulóba jutott 32 csapatnak a kiválasztott problémát kreatív módon kell feldolgoznia, és ezt egy weboldalon kell bemutatnia. A szervezők technikai támogatást nyújtanak, hogy a diákok kutatómunkájukat, tudományos ismereteiket és kritikus gondolkodásukat felhasználva alapos és innovatív megoldásokat dolgozhassanak ki. Célunk, hogy inspiráljuk a fiatalokat, hogy aktívan részt vegyenek a fenntartható jövő építésében!

A verseny első két fordulójában a legtöbb pontot gyűjtő nyolc csapat április 10-én és 11-én Miskolcon mérte össze tudását a döntőben, ahol interaktív, játékos és tanulságos programok várták őket. A döntő során a résztvevők számos izgalmas kihívásba vághattak bele, például megismerkedhettek a feszültség alatt végzett munkával, kipróbálhatták a magasban végzendő feladatok megoldását, és a hegesztés fortélyait is elsajátíthatták. Emellett különféle kapcsolási rajzokkal és közműtérképekkel kapcsolatos feladatokat is teljesíthettek. A diákok a gyakorlati feladatok során bepillantást nyerhettek az energetika izgalmas világába, miközben a tanpályán kialakított munkaállomásokon a valódi munkavégzés kihívásait is megtapasztalhatták. A végső sorrend kialakítása a csapatok által bemutatott prezentációk és 3D-s makettek alapján történt, amelyeken a felvetett problémák és azok megoldásai kerültek fókuszba.

A diákok felkészültségét jól tükrözi, hogy a mindennapi fenntarthatósági és energiatudatossági kihívásokat innovatív, életszerű és intelligens megoldásokkal közelítették meg. A létrehozott weboldalak és makettek nem csupán a megvalósíthatóságra helyezték a hangsúlyt, hanem a diákok gyors alkalmazkodóképességét, nyitottságát és folyamatos fejlődési hajlandóságát is kiemelték. Ezek a képességek és készségek pedig hosszú távon, a valós életben is jelentős előnyöket nyújtanak számukra.

A három forduló összesített eredményei alapján a Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium csapata végzett az élen, elnyerve a 600.000 Ft értékű eMAG vásárlási utalványt. A második helyet, és a hozzá járó 450.000 Ft-os utalványt a fővárosi Városmajori Gimnázium diákjai érdemelték ki, míg a bronzérmet a Szombathelyről érkező ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium csapata hozta el, 300.000 Ft-os utalvány formájában. A csapatok mellett a felkészítő tanárok is részesültek elismerésben: az első három helyezett tanárai 200.000, 150.000 és 100.000 forintos ajándékutalványt kaptak. Emellett a dobogós csapatokat támogató iskolák is pénzjutalomban részesültek, sorrendben 500.000, 300.000 és 150.000 forint értékben. Az OPUS ENERGETIKA Csoport nemcsak a legjobban teljesítő csapatokat támogatta kiemelt díjakkal, hanem a döntőbe jutott csapatok diákjait és felkészítő tanáraikat is egyedi ajándékcsomagokkal jutalmazta.

Related posts