Ferenc pápa utódja egy hatalmas örökség birtokába juthat, amelyet a szegények védelmezőjétől kap.


Bár a pápa nem élt ezzel a lehetőséggel, mégis más forrásokból lenyűgöző bevételekre tett szert évente. Ezek a bevételek nem mások voltak, mint a hívők adományai, amelyeket Péterfilléreknek neveznek. Az 8. században bevezetett adományozási rendszer azóta számos pápán keresztül működött, és a XX. század elején a Vatikán bevételeinek jelentős része ebből a forrásból származott. Magyarországon egy időszakra leállt az adományozás, de a rendszerváltás után nem sokkal újraindult ez a hagyomány.

Márpedig a hívők rengeteg Péterfillért adományoznak az egyházon keresztül a pápának. Ennek jelentős részét viszont nem a pápa, illetve a pápai állam fenntartására fordítják, ez utóbbira megvan a megfelelő bevételi forrás, de erről kicsit később. A Péterfilléreket ugyanis elsősorban karitatív célokra költik, mégpedig a pápa jóváhagyásával.

A pénzeszközöket elsősorban élelmiszerek, orvosi berendezések és gyógyszerek beszerzésére fordították. Emellett folyamatosan támogatták a természeti katasztrófák által sújtott területeket, valamint a háborúk elől menekülő embereket is. Ugyanakkor a Vatikán már korábban is megkapta azt a kritikát, hogy a Péterfilléreket nem a valódi segítségnyújtásra, hanem inkább a költségvetési hiányok betömésére használja fel.

Természetesen! Itt van egy egyedi változat: "Így is, ahogy a nap fénye átjárja a reggelt, úgy formálják a pillanatok életünket. Minden egyes döntés, minden választás egy új irányt mutat, és a világ színei még élénkebbé válnak."

Ha pedig hozzávesszük a pápa birtokába adományozott ingatlanokat is - amelyek között több millió euró értékű olasz villa is megtalálható -, akkor ez az összeg még magasabb lehet.

A vagyonnal kapcsolatos jövőbeli döntések titkát csak Ferenc pápa ismerhette, hiszen a végrendeletében részletesen foglalkozott ezzel a kérdéssel. Bár a végrendelet részleteit csak később hozzák nyilvánosságra, a hagyományok szerint a pápák eddig mindig a Szentszékre hagyták örökségüket. Így tehát a vagyon sorsa az örökösre vár, miközben jelenleg Kevin Farrell camerlengo felügyeli annak biztonságát.

A Vatikán hatalmas vagyonnal bír, amelynek forrásai közé tartoznak az ingatlanok, a turizmus, a művészeti értékek és különféle befektetések. Ez a gazdasági alap lehetővé teszi számára, hogy fenntartsa és támogassa vallási és kulturális tevékenységeit.

Ez a helyzet és a turizmus instabilitása komoly kihívások elé állítja az állam bevételeit, hiszen a jövőbeli terveket nehezen lehet megalapozni. A 2020-ban kitört koronavírus pandémia következtében a Rómába látogató turisták és a templomokba érkező hívők száma drámaian csökkent. Csak abban az évben az egyházi állam több mint százmillió eurós veszteséggel nézett szembe, ami súlyosan érintette a pénzügyi helyzetét.

Ezen kívül a Szentszék egyéb befektetései is meglehetősen volatilisak.

A 2023-as év pénzügyi jelentése talán a legmegbízhatóbb forrást nyújtja a Vatikán gazdasági helyzetéről (a 2024-es adatok még nem állnak rendelkezésre). Két évvel ezelőtt a Vatikán sikerrel zárta a pénzügyi évet, közel 46 millió eurós nyereséget könyvelhetett el. A pozitív eredmények mögött azonban költségcsökkentési intézkedések is álltak, bár a kiadások a váratlan események és a drámai inflációs növekedés következtében továbbra is emelkedtek.

A már említett ingatlanvagyonból - amelynek jelentős részét ki is adja az egyház - 35 millió euró folyt be a kasszákba. Ez utóbbiakkal kapcsolatban egyébként rendszeresen éri bírálat a Szentszéket, hiszen egy teljesen átláthatatlan halmazról van szó. Maga Ferenc pápa is próbált rendet tenni az ügyben, de haláláig nem sikerült markáns reformokat végrehajtania. Ennek rendezése már az új pápa feladata lesz.

Related posts