Főhet Orbán Viktoréknak a feje a lengyelek miatt?


A Szabad Európa elemzése alaposan feltárja, milyen következményekkel járhat a lengyel soros elnökség. Ez a helyzet különösen érdekes, mivel Varsó teljesen más környezetből kezdi meg feladatait, mint Budapest. Míg Orbán Viktorék átadták a kormányzati stafétát egy befejeződő ciklus végén, a lengyel vezetés a frissen megalakult uniós intézmények munkájának kezdetén veszi át a kormányzást. Ez a kontextus jelentős különbségeket hordozhat a két ország elnökségi prioritásai és kihívásai között.

A portál kiemelte, hogy jelentős eltérések figyelhetők meg a két ország és vezetőik jelenlegi helyzete között az Európai Unió keretein belül. Míg Magyarország sok szempontból az EU peremére szorult, sőt egyes vélemények szerint a normális működésének akadályát képezi, addig Lengyelország Donald Tusk vezetésével éppen most találta meg helyét az unió középpontjában.

Donald Tusk a cikk alapján Varsó féléves elnökségét egy átfogó cél, a biztonság köré építi, amelyet a legszélesebb értelemben és hét különböző dimenzióban értelmez. Ezek közé tartozik a kül- és belbiztonság, az információs védelem, a gazdasági stabilitás, az energiaellátás biztonsága, az élelmiszerbiztonság, valamint az egészségügyi védelem. De mit jelenthet mindez Magyarország számára? Milyen lehetőségeket és kihívásokat hozhat a szomszédos ország számára Tusk prioritásainak megvalósítása?

Varsó elnöksége alatt várhatóan az élére fog állni minden olyan kezdeményezésnek, amely az EU-ba irányuló orosz energiaimport teljes leállítását célozza, és az EU-n belül már olyan tervek is elhangzottak, hogy a kontinensnek 2027-ig le kéne válnia minden, Oroszországból származó energiaforrásról, így az atomenergiáról is. Ez elsőre meglehetősen meredeknek és nehezen kivitelezhetőnek tűnik, esetleges megvalósítása azonban nagy kihívás elé állíthatná az orosz gáz- és olajfüggőséget a háború óta tovább növelő magyar kormányt.

A Szabad Európa híradása szerint Lengyelország a saját tapasztalataira és szakértelmére támaszkodva kívánja alakítani a jogállami vitát a következő félévben. Kiemelt figyelmet szentelnek a civil szervezetek és a média szerepének, amelyek kulcsfontosságúak a jogállam megőrzésében. A lengyel nagykövet a Szabad Európa munkatársainak elmondta, hogy terveznek egy meghallgatást is a Magyarország ellen folyamatban lévő, 7. cikk szerinti eljárás kapcsán.

A közös agrárpolitika és a kohéziós politika fontosságának kiemelése mellett a migráció olyan terület, ahol Budapest és Varsó álláspontja szoros összhangban van, különösen a lengyel elnökség szempontjából. Mindkét ország elutasította a menekültügyi és migrációs paktumot, ám a lengyel érvelés főként arra épül, hogy a paktum már részben elavult, mivel nem képes válaszokat adni a modern kihívásokra, például arra, hogy a migránsok fegyverként való alkalmazása milyen feszültségeket okoz az EU és Oroszország, valamint Fehéroroszország határvidékén.

Related posts