Ezt senki sem szerette volna hallani: Trump türelme az ukrán háborúval kapcsolatban drámaian csökken, és jelentős fordulatok várhatóak.

Ha a béke nem költözik be az orosz-ukrán konfliktusba, "úgy vélem, (Donald Trump) elnök talán elér arra a pontra, amikor azt fogja mondani: ennyi volt" - nyilatkozta Marco Rubio amerikai külügyminiszter pénteken Párizs szívében. Kiemelte, hogy "a következő napokban kulcsfontosságú lesz megvizsgálni, vajon elérhető-e" a béke Ukrajnában.
A következő napok során fontos, hogy tisztázzuk, vajon a béke elérhető cél-e számunkra, vagy sem. Amennyiben ez nem kivitelezhető, akkor más irányba kell mozdulnunk, hiszen az Egyesült Államoknak különböző prioritásai vannak - mondta az amerikai külügyminiszter a párizsi Le Bourget repülőtéren, az AFP hírügynökség tudósítása szerint.
Rubio csütörtökön a francia elnöki hivatalban találkozott Emmanuel Macron francia államfővel és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízottal, ahol egész napos megbeszélések zajlottak. A találkozó középpontjában az ukrajnai helyzet állt, amelyről Kijev szövetségeseivel folytattak eszmecserét.
"Úgy vélem, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország segíthet abban, hogy előrelépés történjen, és közelebb kerülhessünk a megoldáshoz. Nagyon hasznosnak és konstruktívnak találtam az ötleteiket" - mondta Rubio a párizsi megbeszélések kapcsán.
"Készen állunk arra, hogy támogassuk önöket, amint önök készen állnak a béke elérésére, de nem fogunk hetekig vagy hónapokig folytatni ezt az erőfeszítést" - figyelmeztetett, hangsúlyozva, hogy a 2022 februárjában Ukrajna orosz megszállásával kezdődött konfliktus "az európai kontinens szívében zajlik".
"Ha a béke elérhetősége kétségessé válik, és úgy tűnik, hogy túlságosan távol vagyunk egymástól ahhoz, hogy megvalósuljon, akkor úgy vélem, hogy Donald Trump elnök valószínűleg el fog jutni arra a következtetésre, hogy ennyi volt – mondta Rubio. Hozzátette: 'Ezért sürgősen meg kell határoznunk, és itt most napokban gondolkodom, hogy néhány hónapon belül reálisan megvalósítható-e a béke.'"
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Donald Trump amerikai elnök "rendkívül sok időt és energiát szentelt" a közvetítési folyamatnak. Emellett rámutatott arra, hogy a béketárgyalások ugyan kiemelt jelentőséggel bírnak, de "több egyéb alapvető probléma is létezik, amelyek szintén megérdemlik a hasonló mértékű figyelmet".
Donald Trump januári hivatalba lépése óta közeledést szorgalmazott Vlagyimir Putyin orosz elnök felé, és igyekezett gyors tűzszünetet elérni Ukrajnában. A tárgyalások azonban egyelőre megrekedtek, miközben az európai országok hetek óta attól tartanak, hogy az Egyesült Államok és Oroszország közötti egyeztetésekből kiszorulhatnak.
A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint a "önkéntesek koalíciója" - amely mintegy harminc országot foglal magában, Franciaország és az Egyesült Királyság vezetésével - egy jövőbeni békemegállapodás részeként Kijev számára biztonsági garanciák kidolgozásán dolgozik. Ennek része lehet egy Ukrajnába telepítendő katonai erő, amely a békekötés után garantálná a tűzszünetet, és megakadályozná Oroszország újabb támadásait. A koalícióban való részvételhez azonban több európai ország amerikai biztonsági garanciákat követel, míg Moszkva közölte, hogy számára vörös vonalat jelent egy többnemzetiségű katonai kontingens ukrajnai jelenléte.
Szeretné első kézből, közvetlenül az ATV-től értesülni a legfrissebb hírekről a legnépszerűbb hírcsatornánkról? Ne habozzon, iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)