David Pressman HVG-interjújában hangsúlyozta, hogy a támadások valójában nem személyesen ellene irányulnak, hanem az Egyesült Államok ellen. Az interjú során kifejtette, hogy a kritikák mögött szélesebb politikai és társadalmi kontextus áll, amely a nemze


"Nem is igazán a személyes jellegű támadások aggasztanak bennünket a kormányzati médiában, hanem az ott átszűrődő orosz propaganda" - mondta lapunknak 2023 elején a most leköszönő amerikai nagykövet, David Pressman.

David Pressman 2022 őszén érkezett Budapest szívébe, amikor az orosz-ukrán konfliktus már közel fél éve lángolt. Hétfőn, mindössze egy héttel azelőtt, hogy Donald Trump hivatalosan is átvehette az elnöki posztot az Egyesült Államokban, távozott a fővárosból.

Bő két éves itt tartozkodása alatt a nagykövet egyetlen klasszikus interjút adott magyar lapnak, ezt a HVG külpolitikai szerkesztője, Nagy Gábor készítette vele 2023 februárjában. Most visszaidézzük az interjú legfontosabb mondatait.

A kormánysajtó támadásai A kormánysajtó tevékenységei gyakran a figyelem középpontjába kerülnek, amikor a politikai diskurzus feszültségei fokozódnak. Ezek a támadások nem csupán a kritikák megfogalmazására korlátozódnak, hanem sokszor a véleményformálás eszközévé is válnak. A kormánysajtó célja, hogy irányítsa a közbeszédet, és meghatározza, mely kérdések kerüljenek a középpontba, miközben eltereli a figyelmet más, esetleg kényesebb témákról. A támadások stílusa és módszere változatos lehet: a szélsőséges kritikától kezdve a dezinformáción át egészen a rágalmazásig terjedhet. Az ilyen jellegű kommunikáció nem csupán a politikai ellenfelek lejáratására irányul, hanem a társadalmi diskurzus manipulálására is, amely hosszú távon befolyásolja a közvéleményt. A kormánysajtó támadásainak következményei széleskörűek: a politikai polarizáció fokozódásától kezdve a médiába vetett bizalom csökkenéséig terjedhetnek. A közönség egyre inkább szkeptikusan viszonyulhat a hivatalos narratívákhoz, ami új kihívások elé állítja a demokratikus diskurzust és a tájékoztatás minőségét. Az ilyen helyzetekben a kritikai gondolkodás és a tájékozott állampolgári hozzáállás kulcsfontosságúvá válik a társadalmi párbeszéd szempontjából.

A magyar kormánnyal folytatott párbeszédünk mélyen pragmatikus, biztató és szívélyes. Ugyanakkor, a kormány által irányított médiában valóban "nagy a zaj", ami felveti a kérdést, hogy mindez milyen hatással van az amerikai-magyar kapcsolatokra. Ezek a támadások nem csupán személyem ellen irányulnak, hanem az Egyesült Államokkal szemben is. (...) Ami igazán aggaszt bennünket, az nem annyira a személyes támadások, hanem az ott megjelenő orosz propaganda, amely megnehezíti, hogy világosan lássuk, Magyarország valóban baráti és szövetségesi viszonyban áll-e.

Természetesen! Itt van egy egyedi megfogalmazás arról, hogy az egyén saját magának találja ki az akcióit: „Az igazi kreativitás abban rejlik, hogy saját kezünkbe vesszük a sorsunk irányítását. Miért ne formálhatnánk meg saját akcióinkat, ötleteinket és terveinket? Az önálló döntéshozatal lehetőséget ad arra, hogy felfedezzük belső motivációnkat, és olyan utakat járjunk be, amelyek valóban tükrözik vágyainkat és céljainkat. Merjünk bátran kísérletezni, és ne féljünk a hibáktól, hiszen ezek mind hozzájárulnak a fejlődésünkhöz. Az élet egy vászon, ahol csak rajtunk múlik, hogy milyen színekkel festjük meg a saját történetünket.”

"Nem csupán mozgástér kérdése az, amit cselekszem, hiszen az Egyesült Államok elnökeként állok itt, és az ország nevében szólalok meg."

"És a felelősségünk problémásként és Amerika-ellenesként azonosítani a kormány ellenőrzése alatt álló médiában megjelenő igazán visszataszító Amerika-ellenes retorikát."

Természetesen! Íme egy egyedi szöveg Madeleine Albright volt külügyminiszterről, mint egykori mentoromról: --- Madeleine Albright, a történelem egyik legjelentősebb és leginspirálóbb politikai alakja, nem csupán külügyminiszterként, hanem mentoromként is mély hatással volt rám. Ő volt az első nő, aki betöltötte ezt a pozíciót az Egyesült Államokban, és karrierje során mindig is a határok átlépésére, a sokszínűség ünneplésére és az emberi jogok védelmére bátorított. Albright szellemi öröksége nem csupán politikai teljesítményeiben rejlik; sokkal inkább abban a szenvedélyben és elkötelezettségben, amellyel a világ legnagyobb kihívásaival szembenézett. Ő mindig hangsúlyozta, hogy a diplomácia művészete a megértésről és az empátiáról szól. Mentoromként arra tanított, hogy a nehéz helyzetekben is keressük a közös pontokat, és bátorsággal álljunk ki értékeink mellett. Minden találkozónk alkalmával éreztem a bölcsességét és a tapasztalatát, amelyek irányt mutattak számomra. Albright szavai és tettei arra ösztönöztek, hogy ne csak egyéni céljaimra összpontosítsak, hanem figyeljek a globális közösségre is. Az ő bátorítása segített abban, hogy a női vezetői szerepvállalás fontosságát ne csak elméletben, hanem a gyakorlatban is megéljem. Madeleine Albright soha nem fukarkodott a véleményével, és mindig kiállt az igazság mellett, akár a világ színpadán, akár a mindennapi életben. Az ő példája számomra azt üzeni, hogy a valódi vezetés nem csupán hatalomról szól, hanem a szolgálatról, az empátiáról és az emberi kapcsolatok mélyebb megértéséről. Mindezek miatt örökké hálás leszek neki, hogy mentorom lehetett, és hogy tanításaival gazdagította az életemet. --- Remélem, hogy ez a szöveg megfelel az elképzeléseidnek!

"Azt hiszem, ha látná a jelenlegi amerikai-magyar kapcsolatokat, akkor lennének jótanácsai és aggodalmai is."

Mi hangzott el mellettünk, amikor megérkezett?

"Azért választottam, hogy nagykövetként itt legyek, mert meggyőződésem, hogy a magyarok a legintelligensebb, legérdekesebb és legkreatívabb személyiségek közé tartoznak, akiknek egyedülálló humorérzékük van."

Az ikerfiairól

"Nem lesz egyszerű visszacsábítani a New York-i otthonukba, mert annyira jól érzik magukat Magyarországon."

Az interjú teljes szövegét itt találhatja meg:

Related posts