Szomorú hírt kell megosztanunk: elhunyt dr. Hódi Sándor, aki életével és munkásságával maradandó nyomot hagyott a közösségünkben. Emléke örökké élni fog bennünk.


Nyolcvanegy éves korában elhunyt dr. Hódi Sándor pszichológus, közíró, társadalomkutató.

1943-ban látta meg a napvilágot Nagytószegen. Általános iskolai tanulmányait Kisoroszon kezdte, majd a gimnáziumi évek Nagybecskereken teltek. Budapestre költözve, az ELTE BTK pszichológia tanszékén szerzett klinikus szakpszichológusi képesítést. 1974-ben bölcsészdoktorrá avatják, és egy évvel később Zágrábban tudományos doktori fokozatot nyer. Pályafutását üzempszichológusként indította, később klinikai pszichológusként dolgozott Adán, emellett néhány évet a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban tanított Zentán. 1989 és 1991 között a Stresszkutató Intézet alapító-igazgatójaként tevékenykedett, majd 2001-től a Széchenyi István Stratégiakutató és Fejlesztési Intézet vezetését vette át.

A 90-es években aktívan részt vett a vajdasági magyarság megszervezésében. Számos szervezet létrehozása fűződik a nevéhez, amelyekben magas tisztségeket töltött be. A Kárpát-medencében nevéhez fűződik az első magyar autonómia-tervezet összeállítása és megjelentetése magyar, angol, francia, orosz, német és eszperantó nyelven (1992), politikusként azóta is a magyar autonómia gondolatának következetes képviselője. Eddig 25 önálló könyve jelent meg, további 32 könyvnek szerkesztője és/vagy társzerzője, és több mint 300 tanulmánynak vagy esszének a szerzője. A Stratégiai Füzetek sorozat kiadója. Az MTA határon túli köztestületének a tagja, 2002-2010 között a Magyar Nemzeti Tanács tagja.

Munkásságát számos elismerés koronázta, köztük az Üzenet-díj 1986-ban, az Együttélés emlékérem 1995-ben, a Berzsenyi-díj 1998-ban, a Kemény Zsigmond-díj 2001-ben, a Bethlen Gábor-díj 2002-ben, a Szarvas Gábor-díj 2007-ben, valamint a Magyar Életfa díj 2013-ban.

Related posts