Változások zajlanak a magyar tónál: meglepő események következnek be, hiszen egy különös állat jelent meg a víz felszínén - Agrárszektor.

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók számára 35% kedvezményes regisztrációs lehetőség áll rendelkezésre!
A tatabányai Csónakázó-tónál egy újabb idegenhonos teknősfaj jelenlétét fedezték fel - adták hírül közösségi médiafelületeken. Petrovics Milán engedéllyel rendelkező állatmentő április 24-én azonosított egy kínai háromélű teknőst (Mauremys reevesii) a tó vizében.
A teknőst a tóparti nádas szélén, körülbelül 30 centiméter mély vízben fedeztem fel. A sűrű nádas miatt a háló használata nem jöhetett szóba az elfogására. Gyors léptekkel közelítettem hozzá, majd egy hirtelen mozdulattal kézzel emeltem ki az állatot a vízből.
- nyilatkozta egy elkötelezett állatbarát a Sokszínű Vidék munkatársának.
A szakember rámutatott, hogy az idegenhonos teknősfajok jelentős kockázatot jelentenek a hazai mocsári teknős állományára. Bár nem támadják közvetlenül az őshonos fajokat, konkurenciát jelentenek számukra a táplálékforrásokért és az élőhelyekért, beleértve a napozásra alkalmas felületeket is.
Olyan vírusok is teret nyerhetnek, amelyek távoli kontinensekről érkeznek, és bár közvetlenül nem hatnak a helyi populációkra, mégis komoly fenyegetést jelenthetnek a hazai fajokra. Bár ez viszonylag ritka, a hibridizáció lehetősége is létezik, ami tovább gyengítheti a mocsári teknősök genetikai örökségét.
- fejtette ki az állatvédő.
A kínai háromélű teknős előnyben részesíti a sekély, iszapos vizeket. Úszóhártyái kevésbé fejlettek, ennek ellenére kiválóan mozog vízi környezetben. Táplálkozási szokásait a változatosság jellemzi, és az amerikai ékszerteknősökkel ellentétben visszahúzódóbb viselkedést mutat. A tatabányai Csónakázó-tó valóságos rezervoárjává vált a különféle teknősfajoknak. Az újonnan azonosított példánnyal együtt már 12 különböző faj jelenlétét dokumentálták, köztük számos észak-amerikai és ázsiai eredetű teknőst.
A jövőben pedig további fajok megjelenésére is számíthatunk. A befogott idegenhonos teknősöket a szakember a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársainak adja át, akik rendszerint a Fővárosi Állatkertbe szállítják tovább a hüllőket. A szakértő véleménye szerint az egzotikus teknősfajok hazai vizekben történő elterjedése elsősorban a felelőtlen állattartók tevékenységének következménye, akik megunt háziállataikat természetes vizekbe engedik. A probléma súlyosságát fokozza, hogy ezek a fajok könnyen beszerezhetők a díszállatkereskedésekben.