Egyre inkább kétséges, hogy Karácsonyék képesek lesznek-e még az idén végigvinni a jövő év költségvetésének elfogadását.


A Klímavédelmi, Városfejlesztési és Közlekedési bizottság nem találta megfelelőnek a főváros jövő évi költségvetésének jelenlegi tervezetét, ahogy azt a hétfői ülésük során megállapították – a Magyar Hang is részt vett az eseményen. Bár ennek az állásfoglalásnak nincsenek jelentős gyakorlati következményei, hiszen a költségvetés szerdán így is napirendre kerül a fővárosi közgyűlésben (jelezve, hogy a bizottság nem támogatja azt), ez mégis kedvezőtlen jelzés Karácsony Gergelyék számára.

A főpolgármester azzal érvelt, hogy a költségvetés sürgős, decemberi elfogadása elengedhetetlen, mivel az már januártól biztosítaná 27 ezer fővárosi munkavállaló bérének emelését, valamint a lakossági rezsitámogatás kiterjesztését és növelését is. Ezen kívül tizenhét szakszervezet is csatlakozott a költségvetés védelméhez, nyílt levélben kérve a fővárosi képviselőket, hogy támogassák az említett 8+1 százalékos béremelést. Ugyanakkor a főváros a jövő évi költségvetés kapcsán kockázatot vállal, hiszen előre jelezték, hogy a kormány által előírt 89 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulásból csupán 39 milliárd forintot fogadnak el, míg a fennmaradó 50 milliárdot nem tervezik be a büdzsébe, hogy elkerüljék a hiányt. Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója korábban azzal indokolta ezt a döntést, hogy olyan költségvetést kívánnak benyújtani, amely nem ismeri el a kormányzat által végzett önkormányzati túladóztatást. Sára Botond, a Fővárosi Kormányhivatal főispánja azonban már most figyelmeztetett: ha a fővárosi közgyűlés elfogadja "Karácsony Gergely jogsértő költségvetését", a kormányhivatal jogi lépéseket fog tenni.

A költségvetés tervezetével kapcsolatos bizottsági szavazás a következőképpen zajlott le:

A tervezetet kifejezetten elutasító szavazók között kizárólag fideszes képviselők találhatóak, köztük Gulyás Gergely Kristóf, a fővárosi közgyűlés tagja, valamint Papp Tibor, aki külső delegáltként vett részt a döntéshozatalban. Ez a lépés nem meglepő, hiszen a Fidesz a fővárosi költségvetést "csődköltségvetésként" jellemzi, amely Karácsony Gergelyék javaslatára vonatkozik. A helyzet azonban még drámaibb a főpolgármester számára, mivel a tisztelt bizottság tagjai és a külsős delegáltak is tartózkodtak a szavazástól. Karácsony Gergelyék ugyanis ebben a ciklusban nem rendelkeznek többséggel: a 33 fős közgyűlésben mindössze hét szavazatra számíthatnak, beleértve saját magát is, ami párbeszédes, DK-s és MSZP-s képviselőket foglal magában. A Fidesz és a Tisza frakció a legnagyobbak, mindkettő 10-10 képviselővel bír. Ezen kívül Vitézy Dávid három fős frakciója, a Podmaniczky Mozgalom, valamint a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is három fős képviselettel rendelkezik. Így tehát, ha a Tisza frakció nem nyújt támogatást a költségvetéshez, annak elfogadása gyakorlatilag lehetetlenné válik.

A Tisza álláspontjának tisztázására a Magyar Hang többször is megkereste a párt sajtóosztályát, de eddig csak türelmet kértek. Korábban Magyar Péter az ATV műsorában jelezte, hogy a költségvetés megszavazásáról még nem született döntés, de módosító javaslatokat fognak benyújtani. Hozzátette, hogy valószínűleg "első nekifutásra" nem fogják tudni támogatni a javaslatot, azonban a kérdést még vizsgálják. Karácsony Gergely a Magyar Hang kérdésére reagálva elmondta, hogy Magyar Péter azt is hangsúlyozta, hogy Budapest érdekeit fogják képviselni, "és ebben már egyetértettünk". - A fővárosi közgyűlési tagoknak azt kell mérlegelniük, hogy egy alkotmányellenes és a városi közszolgáltatásokat veszélyeztető költségvetést akarnak, vagy inkább egy alkotmányos megoldást, amely védi a város pénzügyi autonómiáját - szögezte le Karácsony.

Vitézy Dávidék frakciója egyébként nem kizárt, hogy nyitott lesz a költségvetés elfogadására, ugyanis a Podmaniczky Mozgalom vezetője és külsős delegáltjuk, Németh Ágnes is igennel szavaztak a javaslat szerdai megtárgyalására (ez persze még nem jelenti azt, hogy a frakció biztosan igent is nyom majd az elfogadására szerdán, de nagyobb nyitottságot jelez, mint a tartózkodás). Az ülésen Vitézy jelezte azt is, módosítást nyújt majd be, eszerint javasolja, hogy a fővárosi közösségi költségvetés kötelezettség-vállalással nem terhelt feladatait halasszák el, ebből 500 millió forint szabadulna fel. Utóbbi összegből Vitézy szerint 250 milliót a kerékpáros és gyalogos fejlesztésekre kellene költeni, míg szintén 250 milliót pedig arra fordítana, hogy megelőlegezzék az uniós forrásokat, és nekiálljanak a Bajcsy-Zsilinszky úti villamos megtervezésének.

Egy frakció viszont egészen biztosan kiáll amellett, hogy 50 milliárddal kevesebbet fizessen a főváros jövőre: a Magyar Kétfarkú Kutya Párté (MKKP). Az MKKP a Magyar Hang kérdésére nemrég azt válaszolta: a kormány a pénzügyi elvonásokkal nem csak a fővárost, hanem rengeteg magyarországi önkormányzatot ellehetetlenített. - Ugyanakkor a 2024-es választáson az elvonások ellenére sem a Fideszre szavaztak az emberek, habár tudták, hogy a kormány tovább fogja büntetni Budapestet. Ebben a helyzetben maradnak azok az ellenállási formák, hogy például a biztonságos működés fenntartása érdekében a főváros megtartja az ehhez szükséges forrásokat, és nem fizeti be az összeset az államkasszába. Egyébként is nevetséges, hogy gyakorlatilag többet fizet be Budapest a központi költségvetésbe, mint amennyi onnan járna neki - fejtették ki.

A bizottság fideszes tagja, Gulyás Gergely Kristóf a Magyar Hang kérdésére reagálva kifejtette, hogy a költségvetés kapcsán javaslatokkal készülnek, ám hangsúlyozta, hogy a fővárosi költségvetésnek törvényszerű keretek között kell működnie. Amikor arra a kérdésre válaszolt, hogy a jelenlegi javaslatot nem tartják-e elfogadhatónak, mivel az államkasszába 50 milliárddal kevesebb bevételt generálna a főváros, azt mondta: nem csupán e tényező miatt, hanem úgy vélik, hogy a bevételi oldalon több anomália is felmerülhet, de még alaposan átvizsgálják a helyzetet. A módosító javaslatokat kedden délután négy óráig lehet benyújtani, ők pedig egy átfogó csomagot dolgoznak ki, és szeretnének szakmai diskurzusra invitálni az érintetteket. Emellett megjegyezte, hogy az önkormányzati költségvetések elfogadása általában nem decemberre esik, hiszen a jogszabályok értelmében március közepéig van lehetőség a jóváhagyásra.

Ha decemberben nem sikerül áterőltetni a 2025-ös költségvetést, a főváros jövőre is a 2024-es büdzsé keretein belül fog gazdálkodni, ami azt jelenti, hogy havonta csupán a tavalyi költségek tizenkettedét költheti el. Érdemes megjegyezni, hogy nem ez az első eset, amikor a fővárosi közgyűlésben nem tudnak konszenzusra jutni. Legutóbb Karácsony Gergely próbálkozása, hogy Vitézy Dávidot és Kiss Ambrust helyettesének válassza, nem járt sikerrel, így Barabás Richárd párbeszédes javaslatára inkább levették a napirendről a témát. A fővárosi működési és szervezeti szabályzat is csupán egy apró technikai módosításnak köszönheti érvényességét, és több frakció továbbra is kifogásolja, hogy a főpolgármester jogkörei túlzottan kiterjedtek.

Érdekesség, hogy a főváros anyagi szempontjából van egy a költségvetésnél is sürgetőbb kérdés, amiről szintén szerdán szavaz a közgyűlés, ez pedig Budapest jövő évi folyószámlahitel-keretének kérdése. Kiss Ambrus egy múlt heti háttérbeszélgetésen elmondta, ez minden évben része a decemberi döntési csomagnak. A teljes összegén nem akarnak változtatni, ez 60 milliárd forint, a főváros likviditási helyzete miatt szükséges ez. Bár nem szeretik használni ezt az eszközt, hiszen kamatkiadási oldala van, de miután csak "sporadikusan érkezik" az iparűzési adó a fővároshoz, szükség van erre a finanszírozásra is. Ha ez a javaslat nem megy át, az problémát okozna, mert január 2-án nem lenne pénz a főváros számláján, nem lenne miből működni.

Related posts