Dínócsontváz és marsi meteorit – lenyűgöző árakon keltek el ezek a ritka és különleges leletek.

Tedd egyedivé a szövegedet: Avagy: mennyit ér egy régi kavics? Mondjuk egy kicsit nagyobb méretű kavics, és ezért a szokásosnál egy kicsit nehezebb kavics. Meg, mondjuk, egy messzebbről érkezett kavics. Nem a szomszéd faluból, vagy a szomszéd országból, annál is messzebbről, de még a szomszéd kontinensnél is messzebbről. Nos? Kinek mennyit érhet? Mindez kiderülhetett idén júliusban, azon a New York-i árverésen, amelyet a Sotheby's rendezett.
Ezen az aukción olyan ősi kövek, fosszíliák, valamint földi és földön kívüli, szerves és szervetlen anyagok kerültek kalapács alá, amelyek több százezer vagy akár millió évvel ezelőtt formálódtak meg - mindez nem kis anyagi vonzattal. Egy több mint harminc évvel ezelőtt Budapesten megrendezett konferencián a Sotheby's egyik szakértője kiemelte, hogy a tárgyak értékét két fő tényező határozza meg: a régiségi érték és a ritkasági érték. Ezen az árverésen mindkét tényező jelentős mértékben befolyásolta az árakat – és valóban, érezhető hatással volt a licitálásra.
Az árverés során bemutatott több mint 120 tétel között a legtöbb egy kő, vagy ha úgy tetszik, egy nagyobb méretű kavics volt. Az első tétel, amely az érdeklődők figyelmét felkeltette, egy 70×60 centiméteres kődarab volt, amely már 480 millió éve díszíti bolygónkat. Ez a különleges kő megőrzi egy ősi rákfajta lenyomatát, amely 250 millió évvel ezelőtt tűnt el, de életfontosságú szerepet játszott a földi élet fejlődésének történetében. Végül ez a ritka kincs 15 240 dollárért, körülbelül 5,1 millió forintért talált új gazdára.
Természetesen nem ez volt a legértékesebb tétel az aukción. A közelmúlt Jurassic Park-filmek által népszerűsített Jura korszakból számos izgalmas darab került kalapács alá. Ez a lenyűgöző időszak 200 millió évvel ezelőtt kezdődött és 145 millió éve zárult le, amelyet a dinoszauruszok uralkodásaként ismerünk. Az egyik legérdekesebb kincs egy 150×80 centiméteres kőlap volt, amely 180 millió év alatt megőrizte egy tengerililiom és a tintahalak ősi elődeinek lenyomatát. Németország területén bukkantak rá, és a kőzetből 2 centiméter vastagságban vágták ki. Végül a licit során 108 ezer dollárért (több mint 36,5 millió forintért) talált új gazdára.
Számos hasonló régiség talált gazdára, és a legtöbbjükért komoly licitverseny zajlott. Nem tudni, kik voltak a licitálók, de lehettek köztük magángyűjtők, múzeumok, alapítványok vagy egyetemek. Az aukció kínálata rendkívül sokszínű volt: voltak benne több millió éves életnyomok, kövületek, például 50.150 millió éves csigaházak, sőt egy ifjú, még növésben lévő ceratoszaurusz teljes csontváza is. Ez utóbbi a Jura korszakból származik, és becsült értékét (4-6 millió dollár, azaz körülbelül 1,35-2,03 milliárd forint) messze meghaladva 30,5 millió dollárért (átszámolva 10,3 milliárd forintért) kelt el.
A csontváz története önmagában is érdekes. 1996-ban egy magántulajdonban lévő földterületen ásták ki, és szinte sértetlenül került elő. A 3 méter magas, 5 méter hosszú példányt Wyomingban preparálták, majd a szomszédos Utah állam természettudományi múzeumába került. Tavaly a múzeum eladta, a bevételt fenntartásra vagy gyűjteménygyarapításra fordítva. Az új tulajdonos - akinek kilétét a Sotheby's nem árulta el - az árverés előtt még finomhangolta a preparálást.
Az Egyesült Államokban a múzeumok bizonyos körülmények között eladhatják gyűjteményeik egyes darabjait, ha anyagi támogatásra van szükségük. Azonban az így befolyt összeget kizárólag a múzeum fenntartására vagy új műtárgyak beszerzésére fordíthatják. Ezek az értékes alkotások előbb-utóbb visszakerülnek a köztudatba - lehet, hogy egy másik múzeumban, egy magángyűjtő birtokában, vagy akár egy filmvásznon tűnnek fel. Ekkor derül ki, hogy valóban megérte-e annyit az a bizonyos műtárgy, amennyit kifizettek érte.
Hatalmas figyelem övezte azt a különleges tárgyat, amelyért 5 296 000 dollárt, azaz körülbelül 1,8 milliárd forintot kínáltak. Ez a lenyűgöző marsi kőzet 37,5×28×15 centiméteres méretekkel bír, és egy aszteroida-becsapódás következtében vált el a vörös bolygótól. Hosszú és kalandos útja végén a Szaharában landolt. Ezt a ritka geológiai különlegességet 2023-ban fedezték fel Niger Agadez tartományában.
A tudományos közösség eddig mindössze 400 meteoritot azonosított, amelyek a Mars bolygóról származnak, és ezek összesen 374 kilogrammot ny weighing. Különösen figyelemre méltó a 24,67 kilogrammos példány, amely a valaha felfedezett legnagyobb Mars-meteorit. Ennek kilogrammonkénti ára 214 674 dollár, ami körülbelül 72,6 millió forintot jelent. Ezért nem meglepő, hogy az aukción több mint 73 millió forintért kelt el.
Az árverés egyik érdekessége az a négy, 5-6 centiméteres kő is volt, amelyeket a neandervölgyi ember formált eszközzé - kézi szerszámai lehettek, vágásra és ütésre egyaránt. Franciaország középső részén, Fontmaure térségében találták őket.
A további tételek között drágakőnek vagy féldrágakőnek nevezett ásványok is szerepeltek: turmalin, pirit, ametiszt, kvarc, azurit és akvamarin. Ezeket a bányából kikerülve, természetes formájukban árverezték el, és ökölnyi méretben is jelentős árakat értek el. Az akvamarin tömb például 95 250 dollárért, vagyis körülbelül 32 millió forintért kelt el, egy 38 grammos aranylevél pedig 44 450 dollárért, azaz mintegy 15 millió forintért. Ez utóbbi grammonként nagyjából 1169 dollárba (395 ezer forintba) került. Ez is jól mutatja, mennyire értékesek a ritka és régóta fennmaradt darabok - de hol van mindez a marsi óriáskavics árától?