A szennyvízben észlelhető koronavírus örökítőanyagának szintje csökkent, míg az influenzás esetek száma folyamatosan növekszik - számolt be a Pénzcentrum.

Az év második hetében országos szinten csökkent a koronavírus átlagkoncentrációja a szennyvízben. Ezt a csökkenő tendenciát a fővárosi Központi Szennyvíztisztító Telep ellátási területén, valamint Budapest agglomerációs településein végzett vizsgálatok során figyelték meg. Eger, Miskolc, Salgótarján, Szekszárd, Szolnok, Tatabánya és Zalaegerszeg mintáiban is hasonló tendencia volt tapasztalható.
A legfrissebb jelentések szerint 13 különböző helyszínen stagnálást figyeltek meg, míg emelkedés sehol sem észlelhető. Az adatok alapján Budapest déli területe és Nyíregyháza esetében az örökítőanyag koncentrációja emelkedett, míg más helyszíneken mérsékelt szinten maradt. Az NNGYK tájékoztatása szerint a következő hetekben tovább csökkenhet a koronavírus-fertőzések száma. Ugyanakkor arról is beszámoltak, hogy az influenza A vírusának örökítőanyaga a szennyvízben mért országos átlagkoncentrációban növekedett. A 2. naptári héten öt minta, amely Budapest agglomerációjából, Debrecenből, Kaposvárról, Miskolcról és Tatabányáról származik, kivételével a többi mintában a kimutatási határt meghaladó örökítőanyag mennyiséget találtak. A szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy a szennyvízminták eredményei alapján az influenzafertőzések számának további növekedése várható a következő egy-két hétben.
A szennyvíz minták elemzése alapján 2024 januárjára a JN.1 variáns – amely a BA.2.86 alvariánsa – szinte teljesen dominálni kezdett az országos átlagban. Ezzel párhuzamosan a többi leszármazási vonal genetikai nyoma a minták többségében a kimutathatóság határain belülre csökkent. Az adott időszakban végzett szennyvízvizsgálatok variánsainak eloszlása szoros összhangban állt a klinikai mintákban észlelt arányokkal.
Februártól (2024. év 6. hetétől) a SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációjának folyamatos csökkenése miatt a szennyvíz minták már nem bizonyultak alkalmasnak variánsvizsgálatra, a variánsok relatív gyakoriságának megállapításához. Egy új módszer bevezetésével lehetőség nyílt az alacsony koncentrációjú mintákból történő variáns-elemzésre, ezáltal sikerült kimutatni szennyvízmintából a KP.2 (FLiRT) koronavírus alvariánst a 20. naptári hét mintáiból.
Az utóbbi hetekben észlelt növekvő tendencia lehetővé tette a minták alaposabb elemzését a variánsok szempontjából. A JN.1 leszármazási vonal különböző alvariánsai továbbra is a középpontban állnak, közülük kiemelkedik a KP.3, amelyet az európai felügyeleti rendszer (TESSy) is külön entitásként tart nyilván. A legfrissebb vizsgálatok azt mutatják, hogy a KP.3 alvariáns hazánkban is egyre inkább dominál. Ezen kívül kisebb arányban megjelent a KP.4 és KP.5, valamint a KP.2 variáns is folyamatosan jelen van a minták között.
Az X-rekombináns csoport aránya folyamatosan emelkedik hétről hétre, főként a legújabb XEC alvariáns terjedésének köszönhetően. Az 50. hétre ez az alvariáns dominálni kezdett (lásd 4. ábra). Minden jelenleg azonosított variáns a BA.2.86 variánsból származik, így a korábbi típusokhoz képest nem okoznak súlyosabb vagy eltérő betegségeket.
Az Influenza A örökítőanyag országos átlagkoncentrációja emelkedik. A 2. naptári héten 5 minta (Budapest agglomerációs településeinek egyesített mintája, Debrecen, Kaposvár, Miskolc és Tatabánya) kivételével valamennyi ellátási terület mintájában kimutatási határ felett volt az Influenza A vírus örökítőanyagának mennyisége.