Valóságos csoda zajlott a tárgyalóban: a dolgok úgy pörögnek, mintha mi ott sem lennénk!


A "MIPIM 2025" esemény keretében bemutatott "Reduce carbon in the real world: Occupancy setbacks deliver big impact for commercial offices" című Fehér Könyvben szereplő kutatás rávilágított, hogy a foglaltság-alapú vezérlés alkalmazása lehetővé tette a tárgyalók számára, hogy a munkaidő 76%-át nyugalmi állapotban töltsék. Ez a megoldás alacsonyabb hőmérsékleti beállításokat, valamint csökkentett fűtés-, szellőztetés- és klímaberendezés-használatot, továbbá minimalizált világítást és konnektorhasználatot eredményezett, ami jelentős mértékben hozzájárult az energiafogyasztás csökkentéséhez.

A négyhetes időszak alatt végzett megfigyelések alapján a magas és alacsony kihasználtságú munkanapok összehasonlítása érdekes eredményekre vezetett. Az alacsonyabb kihasználtságú napokon a tárgyalók működéséhez szükséges energiaigény és szén-dioxid-kibocsátás átlagosan 22 százalékkal csökkent. Ez a csökkenés a szellőztető ventilátorok, a világítás és a konnektorok használatának minimalizálásával kapcsolatos.

A tárgyalók foglaltságának alapú irányítását lehetővé tevő korszerű érzékelő-technológia bevezetésének költségei a tanulmány konzervatív becslése alapján várhatóan két éven belül megtérülnek.

A kutatás során megállapítást nyert, hogy a foglaltság-alapú vezérlés alkalmazása esetén a tárgyalók szén-dioxid szintje, a relatív páratartalom, valamint az illékony szerves vegyületek (VOC) koncentrációja az iparági normák által meghatározott egészséges határokon belül maradt. Ez hozzájárul a helyiséget igénybe vevők egészségvédelméhez.

„Tedd különlegessé a mondanivalódat!” – hangsúlyozta Jean-Marc Zola, a Schneider Electric épületekért felelős szegmensének vezetője.

A tanulmány során részletesen megvizsgálták, hogyan segíthet a valós idejű foglaltságérzékelés a helyiségek légkondicionálásának optimalizálásában. E megoldás révén csökkenthető a felesleges energiafelhasználás, miközben a beltéri levegő minősége és a dolgozók komfortérzete is megmarad. A kutatók tudatosan a tárgyalótermekre összpontosítottak, mivel ezek a helyiségek szinte minden irodai környezetben jelen vannak, így az elért eredmények széleskörűen alkalmazhatóak lehetnek az irodaházak működésében.

Related posts