Ciolacu hangsúlyozta, hogy alaposan át kell nézni a holland múzeummal megkötött szerződést, és sürgette, hogy indítsanak eljárást a példa nélküli kártérítés érdekében.


Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden arra kérte Radu Marinescu igazságügyi minisztert, hogy a legképzettebb szakemberek bevonásával alaposan vizsgálják felül a hollandiai Drent Múzeummal kötött megállapodást. Emellett felszólította a minisztert, hogy követeljenek "példátlan mértékű" kártérítést a román kulturális örökség részét képező műkincsek eltulajdonítása miatt.

A kormányülés kezdetén a miniszterelnök kifejezte felháborodását amiatt, hogy a szóban forgó holland múzeumban nem voltak jelen biztonsági őrök. "Ezt nem hagyhatjuk szó nélkül. Ha ez Romániában történt volna, a románokat teljesen földbe döngölték volna, és Romániát, valamint a román államot is megvádolták volna" – hangsúlyozta Ciolacu. A kormányfő emellett arra kérte Radu Marinescu igazságügyi minisztert, hogy a legkiválóbb szakemberek bevonásával vizsgálják felül a holland múzeummal kötött szerződést, és követeljenek "példátlan mértékű" kártérítést.

Marcel Ciolacu beszámolója alapján a holland hatóságoknak címzett "határozott üzenetében" hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen, hogy a megindított nyomozás a tolvajok kézrekerítéséhez és a dák kincsek teljes körű visszaszerzéséhez vezessen. "A holland államnak kell viselnie a teljes felelősséget" - emelte ki, hozzátéve, hogy Románia készen áll arra, hogy nyomozókkal támogassa az ügy feltárását.

Natalia Intotero kulturális minisztertől "szigorú intézkedéseket, indokolt esetben akár elbocsátásokat" követelt a miniszterelnök az ügy kapcsán. Mint hangsúlyozta, várja ellenőrző testületének a jelentését a hollandiai kiállítás megszervezésével kapcsolatos dokumentációról. "Mindent átadok majd az ügyészségnek, hogy vonják felelősségre a vétkeseket" - szögezte le, hozzátéve, hogy az ilyen értékes tárgyakat "nem lehet kivinni az országból, valahányszor egy múzeum vagy egy miniszter ezt akarja".

Ciolacu kifejezte, hogy rendkívül fontos mindent elkövetni a műkincsek visszaszerzése érdekében. Ennek jegyében nem zárta ki annak lehetőségét, hogy nemzetközi cégeket vonjanak be, akik a lopott műtárgyak visszaszerzésére specializálódtak. Ezen kívül azt is javasolta, hogy a felkutatott értékek megtalálóinak jutalmat ajánljanak fel, amely az ellopott tárgyak értékéhez igazodik.

A román kulturális minisztérium szombaton jelentette be, hogy a hollandiai Drents Múzeumból ismeretlen tettesek ellopták a Kr. e. 5-4. századból származó coțofenești-i aranysisakot, és három, a Sarmisegetusa Regia régészeti lelőhelyen feltárt, Kr. e. az első századból származó dák arany karperecet.

A legfőbb ügyészség azon a napon bejelentette, hogy hivatalos úton eljárást kezdeményeztek az ügy kapcsán.

Related posts