Furcsa élőlény bukkant fel a Kis-Balaton vidékén: sokaknak okoz fejtörést és bosszúságot.

Egy furcsa élőlény, a sulyom terült el a Kis-Balaton vízfelszínén, ezzel megakadályozva a horgászatot.
Bár a sulyom terjedése sok bosszúságot okoz a pecásoknak, a terület élővilágával foglalkozó szakemberek számára fontos jelentőséggel bír, és a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer működéséhez is hozzájárul - írta a zaol.hu beszámolója alapján az Infostart.
A sulyom, vagyis a Trapa natans egy hazánkban őshonos és védett növény, amelyet felfúvódott, levegővel teli levélnyelei tartanak a víz felszínén. Az úszólevelek élőhelyként szolgálnak számos apró állat számára, a növény gyökerei között vízi gerinctelenek találnak menedéket, termése pedig fontos táplálékforrás az állatvilág számos fajának.
Az élővilág sokszínűségének megőrzésében kiemelkedő szerepet játszik.
További haszna, hogy fotoszintetizáló növényként elnyeli a szén-dioxidot és oxigént bocsát ki, ami hozzájárul a víz oxigéntartalmának fenntartásához, és létfontosságú a halak és más vízi lények számára. Ráadásul mivel egyfajta szőnyegként borítja be a tó vízfelületét, védelmet nyújt egy sor élőlénynek a nyári időszakban jellemző túlzott felmelegedéstől.
Ezzel a jellemzőjével nem csupán a horgászok számára jelenthet problémát: a kontrollálatlan elterjedése képes elnyomni a helyi fajokat, és egy bizonyos küszöböt átlépve csökkentheti a biodiverzitást. Ennek következtében negatív hatással lehet az ökoszisztémákra, sőt, akár a halak oxigénellátottságát is veszélyeztetheti.