Az ÉKM jóváhagyásával lehetőségetek nyílik arra, hogy egy rendkívül értékes Klimt-művet hozzatok ki az országból.

Két bizonyítékot is talált a Hvg.hu arra, hogy Gustav Klimt néhai osztrák festő Afrikai herceg portréja Magyarországról került Ausztriába. Az értékes műalkotást a bécsi székhelyű Wienerroither & Kohlbacher Galéria márciusban mutatta be a festményt nyilvánosan.
Az osztrák Der Standard nyomozása révén napvilágra került, hogy a 15 millió euróra (kb. 6 milliárd forintra) becsült festményt az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) engedte ki az országból, mint olyan tételt, amely nem bír különösebb örökségvédelmi jelentőséggel. Ezzel a minisztérium mulasztást követett el. Az ÉKM hivatalos álláspontja szerint azonban nem adtak kiviteli engedélyt a Klimt-képhez. Érdekesség, hogy a festmény korábban lappangónak minősült, és Klimt hagyatéki bélyegzője is rajta volt, mivel a művész haláláig birtokában tartotta. A Hvg.hu cikke szerint elképzelhető, hogy a magyar hatóságok nem ismerték fel az alkotó jelentőségét, emiatt nem került védelem alá ez a műkincs.
A Standard értesülései szerint a magyar hatóságok 2023. július 21-én azt nyilatkozták, hogy egy festmény - három másik műalkotással együtt - a műemléki hatóság engedélye nélkül vihető ki az országból. A lap birtokában van a vonatkozó dokumentum is. Valószínű, hogy a hatóságok nem ismerték fel, hogy egy Klimt-műről van szó, és figyelmen kívül hagyták a festményen található "Gustav Klimt Estate" feliratot, amely a hagyatéki tárgyakra is rákerült. Ennek következtében a mű kivitele legálisnak bizonyult. A festmény a Standard információi szerint az ötvenes években érkezett Magyarországra, és legalább 2021-ig az ország területén maradt.
A Hvg.hu arról ír még, hogy az Afrikai herceg portréja kapott 2022-ben Végvári Zsófia Festményvizsgálati Laboratóriumából egy szakértői jelentést, ami Klimt festményeként azonosította a képet. Ha az ismeretlen tulajdonos 2023-ban kért engedélyt a kivitelre, akkor már nem ismeretlen képet vitt ki ezek alapján.