Az amazóniai esőerdő a Föld oxigéntermelésének körülbelül ötödét biztosítja.


Hannah Ritchie, az "Ez nem a világvége" című könyv szerzője emlékeztet arra, hogy Emmanuel Macron francia elnök egy 2019-es nyilatkozatában megfogalmazta: „Az amazóniai esőerdő, a Föld tüdeje, amely az oxigénünk 20%-át biztosítja, lángokban áll.”

Az adattudós írása alapján az amazóniai esőerdőt sokan "a Föld tüdejeként" emlegetik. Ezen a téren Macron mellett Leonardo DiCaprio, Kamala Harris és Cristiano Ronaldo is megosztotta a 20 százalékos állítását, ami még inkább ráirányítja a figyelmet ennek az ökoszisztémának a fontosságára.

Ritchie véleménye szerint téves az a széles körben elterjedt nézet, miszerint az amazóniai esőerdő a Föld oxigéntermelésének 20%-át biztosítja. Valójában a hozzájárulása ennél jóval csekélyebb.

Álláspontja szerint az nem kérdés, hogy az esőerdő óriási mennyiségű oxigént termel. Fotoszintézis útján megköti a szén-dioxidot, és oxigént bocsát ki. A 20 százalékos becslés azonban túl magas: szerinte valójában inkább 6-9%-ról van szó.

Ne ragadjunk le csupán a számoknál: sokkal lényegesebb, hogy bármennyire is bőségesen termel oxigént az esőerdő, emellett jelentős mennyiséget el is fogyaszt. Éjszakánként, amikor a nap nem világít, és a fotoszintézis sem zajlik, a fák a cukrokat energiává alakítják, ehhez pedig oxigént használnak. Az erdőtalaj alsó rétegeiben élő baktériumok szintén oxigént igényelnek, amikor a lombokról lehullott szerves anyagokat bontják le. Az amazóniai esőerdő körülbelül ugyanannyi oxigént fogyaszt, mint amennyit termel, így ezek a folyamatok egymást kiegyenlítik, és az esőerdő alig járul hozzá a légkör oxigénszintjéhez.

Ritchie véleménye szerint ez a megállapítás nem csupán az amazóniai esőerdőre vonatkozik. A Föld egyik erdeje sem játszik olyan jelentős szerepet bolygónk oxigénellátásában. A légkörünkben található oxigén túlnyomó része a "nagy oxigenizációs esemény" következményeként jött létre, és rendkívül nehéz lenne érdemi változtatásokat eszközölni az ekkor kialakult egyensúlyban.

Ez természetesen nem jelenti, hogy ne kellene tenni az esőerdők irtása ellen, amelyek a Föld legsokszínűbb ökoszisztémáinak nyújtanak otthont. Az erdőirtás a klímára is rossz hatással van, mert amikor fákat vágunk ki, a légkörbe engedjük a több százezer évig eltárolt szén-dioxidot - figyelmeztet Hannah Ritchie.

Állítása szerint arra azonban nincs szükség, hogy félrevezető szalagcímekkel próbáljuk felkelteni az emberek figyelmét. A riogatás ugyanis csak rombolja a tudósokba vetett közbizalmat, valamint a hitet, hogy érdemes foglalkozni a klímaváltozás problémájával.

Related posts