Aszályveszély: A 2022-es katasztrófa árnyéka újra fenyegethet minket.


A szakértők előrejelzései szerint 2025-ben újra súlyos aszályra számíthatunk. Az év eleji csapadékviszonyok nem támogatták a talaj nedvességtartalmának regenerálódását. A tél a megszokott átlaghoz képest szárazabb volt, és bár a tavasz kezdetén bőségesebb csapadék érkezett, ezt hamarosan egy újabb aszályos időszak követte. Ez a trend különösen aggasztó a mezőgazdaság és az állattenyésztés szempontjából, ahol komoly nehézségeket okozhat a vízhiány.

A talaj legfelső, mintegy egy méteres rétegében jelenleg körülbelül 100-110 milliméter csapadék hiányzik – ez derült ki a legfrissebb vízügyi és meteorológiai mérések alapján. Ez a szárazság elsősorban a kukorica- és napraforgóültetvényeket fenyegeti, de az őszi vetésű kultúrák esetében is komoly mennyiségi és minőségi problémák várhatóak.

"Úgy tűnik, egyre nő a kockázata annak, hogy a 2022-es évhez hasonló aszályos szezon elé nézünk - mutatott rá Demeter Zoltán, a K&H agrárüzletágának vezetője. - A 90 napos csapadékmérleg is 50-100 mm-rel kisebb, mint az elmúlt évek átlaga. Ráadásul az aszály most nem csupán lokális, hanem országos méretű."

Az Európai Középtávú Időjárás-előrejelzések Központja (ECMWF) előrejelzései alapján Közép-Európában 2025 nyarán, különösen júliusban, augusztusban és szeptemberben, meleg, száraz és aszályos időszakok várhatóak.

A fokozódó szárazság nem csupán a növénytermesztőket érinti, hanem az állattenyésztőket is komoly kihívások elé állítja. Demeter Zoltán hangsúlyozza: "Ez az időjárási helyzet különösen súlyosan hat a tejelő szarvasmarha ágazatra, hiszen nemcsak a takarmányellátás nehézségei jelentkeznek, hanem a hőstressz miatt a tejhozam is jelentősen csökkenhet."

A szakértő véleménye szerint rendkívül fontos a talajok vízmegtartó képességének fejlesztése, valamint olyan tartástechnológiai újítások elősegítése, amelyek képesek kezelni a hőstresszt az állattartó telepeken. E célok elérésében komoly támogatást nyújthatnak a Közös Agrárpolitika II. pilléréhez kapcsolódó beruházási támogatások.

Related posts