Tények alapján megállapítható, hogy Románia vezeti az EU-tagállamok sorát az államháztartási hiány tekintetében, így a legnagyobb deficit jellemzi az ország pénzügyi helyzetét.

Ennek következtében a román államadósság is tovább emelkedett, és tavaly már a GDP 54,8%-át tette ki. Évtizedek óta nem tapasztalhattuk, hogy a magyar és román adósságmutatók ilyen közel kerüljenek egymáshoz.
Tavaly az egész Európai Unióban Romániában volt a legmagasabb az államháztartás hiánya - derült ki az Eurostat most közölt adataiból. Keleti szomszédunkban 2024-ban a GDP 9,3 százalékára rúgott a költségvetési deficit, ezzel jócskán megelőzte a többi uniós országot.
Az unió statisztikai hivatala által közzétett adatok alapján Románia után Lengyelországban tapasztalták a legnagyobb hiányt, amely elérte a mínusz 6,6 százalékot. Ezt követi Franciaország mínusz 5,8 százalékkal, valamint Szlovákia, ahol a hiány mértéke mínusz 5,3 százalékra rúg.
Az Eurostat friss jelentése megerősítette a korábban ismert magyar statisztikákat: 2024-re a GDP 4,9 százalékát tette ki a költségvetési hiány hazánkban. Ez az érték alacsonyabb a visegrádi országok átlagánál, viszont kissé magasabb, mint ami Ausztriában tapasztalható.
Ausztria gazdasági helyzete tavaly aggasztó deficitet mutatott, hiszen a GDP 4,7 százalékát tette ki. Ez a helyzet komoly kihívások elé állítja az új kormánykoalíciót. Bécs idén könnyen a nemzetközi figyelem középpontjába kerülhet, hiszen az Európai Bizottság akár túlzottdeficit-eljárást is kezdeményezhet vele szemben, mivel továbbra is képtelen megfelelni a 3 százalékos maastrichti kritériumnak.
Bár az osztrák kormány már jóváhagyta egy 6,4 milliárd eurós megszorítócsomagot, a helyzet még mindig izgalmas kihívások elé állítja az országot.
Ausztria nem áll egyedül az uniós tagállamok között, hiszen a 27 ország közül tizenkettőben komoly problémák adódnak. Ezekben az államokban a költségvetési hiány elérte vagy meghaladta a 2024-es GDP 3%-át. A visegrádi országok közül Csehország emelkedik ki a legkedvezőbb mutatóival. Petr Fiala kormánya már évekkel ezelőtt jelentős megszorításokat vezetett be, ami hozzájárult ahhoz, hogy 2024-re a cseh deficit csupán 2,2%-ra csökkent.
A különböző országok államháztartási többletei a következőképpen alakulnak: Dánia kiemelkedő 4,5%-os többletet produkált, míg Írország és Ciprus 4,3%-kal zárták az évet. Görögország 1,3%-os, Luxemburg 1%-os, míg Portugália 0,7%-os államháztartási többletet mutatott fel.