Az ellenzéki pártok Dél-Koreában vádat emelnének a megbízott államfő ellen is.
Ritkán tapasztalni olyan politikai zűrzavart, mint ami a megpuccsolt elnök körüli helyzetet jellemzi.
Alkotmányos vádeljárást kezdeményezett csütörtökön a dél-koreai ellenzék legnagyobb pártja Han Dokszu dél-koreai miniszterelnök és megbízott államfő ellen - számolt be az MTI. A szavazást az indítványról pénteken tartják a parlamentben.
Az ellenzék problémája a megbízott elnökkel abban rejlik, hogy nem tett lépéseket az alkotmánybíróság három üresedésben lévő bírói pozíciójának betöltésére. Ezek a bírák kulcsszerepet játszanak Jun Szogjol felfüggesztett államfő december 14-én a képviselők által megszavazott menesztésének jóváhagyásában. Jun Szogjol, aki konzervatív politikai irányvonalat képvisel, mindössze tizenegy nappal korábban bejelentette a statáriumot és katonai egységeket irányított a parlamenthez, de ezt az intézkedést gyorsan visszavonta.
Az alkotmánybíróság döntéséhez kétharmados többségre van szükség, viszont a kilenc bírói tisztségből három betöltetlen, miután a bírák ősszel nyugdíjba vonultak. A három bírót az elnöknek csütörtökön kellene kineveznie.
A 75 esztendős Han Dokszu véleménye szerint a megbízott tisztsége nem ad felhatalmazást ilyen lényeges kinevezések végrehajtására. Azt követeli, hogy a bírák kiválasztásában először a kormányzó párt és az ellenzék közötti konszenzus jöjjön létre. Az alkotmánybíróság pénteken várhatóan döntést hoz Jun menesztéséről. Ha nem történik meg három új alkotmánybíró kinevezése, akkor egyhangú határozatra lesz szükség a további lépésekhez.
Jun Szogjol ellen lázadás miatt folyik eljárás amely halállal is büntethető, a rendőrség, a magas rangú hivatalnokok korrupciós ügyeiben eljáró nyomozó szerv, a hadsereg (CIO) és a védelmi minisztérium részvételével alakult nyomozó bizottság immár harmadszor rendelte be pénteken kihallgatásra, miután szerdán sem jelent meg az idézésre.
A védelmi minisztérium csütörtökön bejelentette, hogy felmentette posztjáról az egyik páncélosegység parancsnokát, valamint egy tárcához tartozó tisztségviselőt, amiért szerepet játszottak a hadiállapot december 3-i bevezetésében.